Poškozený sloupek, ze kterého parta dětí vytrhla ozdobný řetěz.

Poškozený sloupek, ze kterého parta dětí vytrhla ozdobný řetěz. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Děti poničily olomouckou památku UNESCO, kamery nepomohly

  • 87
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, památka ze seznamu UNESCO, je poškozený. V úterý v podvečer ho poničila parta dětí, která vytrhla z jednoho ze sloupků ozdobný řetěz. Od dvou podobných incidentů z roku 2008 přitom sloup střeží dvě speciální kamery za 1,7 milionu korun.

Zničeného sloupku a řetězu ležícího na zemi si všimla hlídka strážníků, která procházela Horní náměstí.

"Pracovníci kamerového systému poté na záznamu z jedné kamery našli tři přibližně desetileté chlapce, z nichž jeden rozhoupal řetěz, čímž ho vytrhl a poškodil sloupek," upřesnila mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Vytržený řetěz a poškozený sloupek.
Poškozený sloupek, ze kterého parta dětí vytrhla ozdobný řetěz.

Poškozený sloupek, ze kterého parta dětí vytrhla ozdobný řetěz.

Chlapce, který sloup poškodil, strážníci už na místě nechytili. Podařilo se jim ale najít jeho dva kamarády. Případ si poté převzali policisté.

Chlapci vzhledem k nízkému věku nebude hrozit žádný trest, ale po jeho rodině bude moci radnice vymáhat náhradu škody.

Sloup Nejsvětější Trojice v pohledu přes Arionovu kašnu.

Za poslední tři roky je to už potřetí, co památku někdo poškodil. V květnu 2008 vandalové zničili dvě kamenné vázy zakončující balustrádu a pozlacené plamínky na jejich vrcholu. Další dvě pozlacené ozdoby navíc ukradli (o poničení památky čtěte zde). Oprava tehdy přišla na více než 130 tisíc korun.

O čtyři měsíce později utrpěla Trojice další újmu, shodou okolností stejnou, jako nyní. Dva mladíci tehdy seděli na okrasném řetězu a zřejmě se i houpali, protože jejich váhu nevydržel a vytrhl se ze sloupku. Památkáři tehdy škodu odhadli na řádově desetitisíce korun.

Pilíře pocházejí z poloviny 18. století. "Bohužel jsou vyrobené z pískovce, který je sám o sobě křehký a na kterém se projevil čas," řekl po poškození sloupu v roce 2008 Pavel Michna z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. "Dříve byly na místě výstražné cedule, že se na řetěz nesmí sedat, ale někdo je ukradl," doplnil tehdy Michna.

Radnice po druhém případu koupila za 1,7 milionu korun dvě bezpečnostní kamery, které na Horním náměstí přednostně střeží známý sloup. Dalšímu poškození památky se však ani přesto zabránit nepodařilo.


Video