Kauza dětí v Norsku se dostala na vládní úroveň, petice má 7 500 podpisů - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kauza dětí v Norsku se dostala na vládní úroveň, petice má 7 500 podpisů

  20:26
O případ ženy, která více než tři roky bojuje o své děti v Norsku, se začali zajímat premiér i prezident. V úterý bude o kauze jednat Poslanecká sněmovna. Rodina i její zastánci ale kritizují stát za to, že se nedokáže zastat českých občanů, kteří se v zahraničí ocitnou v nouzi.

Eva Michaláková se svým synem. Naposledy jej i svého druhého syna viděla v březnu 2014 na dvě hodiny. Podle rodiny setkání norské úřady připustily po roce a půl. | foto: Archiv Evy Michalákové

Česká rodina, která dlouhodobě žije v Norsku, o děti přišla v květnu 2011. Úřady děti odebraly s tím, že mají podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Od té doby jejich matka Eva Michaláková usiluje o to, aby jí norské úřady syny, kterým je nyní devět a šest let, vrátily zpět. Zatím marně, loni úřady obě děti rozdělily, nyní jsou každý v jiné pěstounské rodině (více o případu viz box).

Jejich dědeček Jiří Pavelka se proto obrátil i na prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku. Sobotka se s ním sešel před několika týdny.

„Kauzu norských dětí považuji za velmi závažnou,“ uvedl pro iDNES.cz Sobotka s tím, že on sám i jeho vláda se věcí intenzivně zabývá. V září k ní předložil ve Sněmovně písemnou zprávu, později telefonoval českému velvyslanci v Norsku a v prosinci svolal koordinační schůzku mezi ministerstvy zahraničí, sociálních věcí a Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „V nejbližších týdnech chci písemně oslovit i norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou,“ podotkl premiér.

„Požádal jsem pana Sobotku, abych se s ním sešel ne jako s premiérem, ale v prvé řadě jako s občanem našeho státu,“ řekl iDNES.cz Jiří Pavelka. „Při schůzce byl vstřícný a věnoval mi poměrně dost času. V této kauze od začátku chybí lidský pohled. Všechno se motá přes paragrafy a ty jsou teda hodně zakroucené. Snad se k tomu najde vstřícný a obyčejný lidský přístup,“ doufá Jiří Pavelka.

Děti, které norské úřady odebraly rodičům, se svým dědečkem Jiřím Pavelkou na archivní fotografii

Pavelka kvůli celé věci napsal i prezidentovi Miloši Zemanovi. „Odpověď Kanceláře prezidenta republiky mě velice potěšila, protože jsem si ověřil, že se skutečně s kauzou seznámili. Napsali mi, že by se na řešení měla podílet naše diplomacie,“ popsal dědeček chlapců. „Myslím, že tomu tak bude a mohlo by to hodně pomoci. Soudy jsou neúměrně dlouhé, jak dokazuje celá tato kauza,“ dodal.

Čeští chlapci v Norsku

Bratři Michalákovi se narodili v Norsku v letech 2005 a 2008. Jejich rodiče i oni mají ale české občanství.

Úřady děti rodičům odebraly v květnu 2011 s tím, že mají podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Podle matky dětí Evy Michalákové místní policie uzavřela vyšetřování s tím, že k ničemu takovému nedošlo. S touto verzí pracují i české úřady, například Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Děti skončily u pěstounky a matka je zpočátku mohla vidět každý týden. Soudy jí ale postupně kontakt prodlužovaly a nyní děti může vidět dvakrát ročně vždy na dvě hodiny. Loni úřady obě děti rozdělily, nyní jsou každý v jiné pěstounské rodině.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka Kancelář předala informace Ministerstvu zahraničí. „S žádostí, aby v případu konalo a o průběhu této snahy Kancelář prezidenta informovalo,“ uvedl Ovčáček. Ministerstvo ale iDNES.cz sdělilo, že „žádnou písemnou žádost od Kanceláře prezidenta republiky neobdrželo“.

V úterý 9. prosince budou kauzu projednávat i poslanci. „Jde o první, pevně zařazený bod úterního jednání,“ řekla iDNES.cz poslankyně Jitka Chalánková, která je s rodinou v kontaktu, angažuje se v pomoci a zařazení bodu do programu iniciovala.

Chalánková na začátku listopadu spolu s právními zástupci rodiny Pavlem Hasenkopfem a Dorou Bokovou založili petici a účet, aby měla Eva Michaláková peníze na norské právníky.

„Ve sbírce na právní zastoupení v Norsku se již vybralo 326 tisíc korun. U petice je v tuto chvíli sečteno 7 500 podpisů,“ uvedl Hasenkopf. Ten se ke kauze dostal ještě jako poradce prezidenta Václava Klause. Nyní na ní pracuje jako právní koncipient v advokátní kanceláři Ivany Spoustové.

Michalákovou čeká setkání se zástupci norského úřadu na ochranu dětí. iDNES.cz matka dětí řekla, že zatím nezná konkrétní datum a čas jednání, protože případ převzala jiná pracovnice norského úřadu pro ochranu dětí zvaného Barnevern. „Na této schůzce chtějí projednávat to, že se jim nelíbí medializace případu, to, že jsem zveřejnila fotky dětí, a odmítla jim vydat jejich cestovní pasy. Vyhrožují mi, že děti dají k adopci,“ uvedla Michaláková. Podle jejího otce Jiřího Pavelky by to znamenalo, že děti ztratí české občanství, což by případ zkomplikovalo. Vnuky viděl naposledy loni 18. února, matka své děti viděla po roce a půl dvě hodiny letos v březnu.

Sourozence norské úřady rodičům odebraly v květnu 2011. Poté je rozdělily. Nyní každý se sourozenců žije u jiných pěstounů.

I přes petice a ujišťování, že vláda se o případ zajímá, ale může Michaláková o děti skutečně přijít.

Premiér Sobotka ve Sněmovně při interpelacích uvedl, že jeho předchůdci pro případ neudělali nic. Zároveň také konstatoval, že česká justice i diplomacie má omezené možnosti.

Například letos v červnu se uskutečnilo meziresortní jednání mezi ministerstvy zahraničí, sociálních věcí, spravedlnosti, pro lidská práva a Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Přítomní zástupci se shodli, že věc je z hlediska rozhodování v kompetenci norských orgánů (....) a vydání dětí do ČR, ani změnu rozhodnutí norských orgánů není možno jednostranně vynutit,“ konstatoval v září ve Sněmovně Sobotka.

Jak to vidí blogeři

Cizí vychovávat může, vlastní nesmí - blog Soni Svobodové

V Norsku kradou děti - blog europoslance Tomáše Zdechovského

Premiér stejně jako ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová poukazuje na to, že rodina dosud nevyužila všech právních možností, které v Norsku má. Podle Tominové právě proto zamítl stížnost Michalákové Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (více čtěte zde).

Tento přístup kritizuje Chalánková. „Dozvídáme se jen vyhýbavé odpovědi, přitom česká vláda musí konat, protože jde o české občany a rozhodnutím štrasburského soudu padla poslední, byť teoretická možnost spravedlnosti na úrovni soudů,“ uvedla poslankyně.

„Existuje možnost využití institutu diplomatické ochrany, kdy by Česko usilovalo o to, aby se děti paní Michalákové vrátily sem. Dalším krokem je hromadná žaloba na Norsko k soudu do Štrasburku, protože těchto případů přibývá a týkají se třeba Slovenska, Slovinska nebo Litvy,“ podotkla.

Eva Michaláková má novou norskou advokátku, ta se seznamuje s materiály. Poté chce matka dětí podat novou žalobu, ve které se v Norsku bude domáhat svěření svých dětí do péče. Sama je ale k tomu skeptická, podle ní soudy v Norsku většinou dávají za pravdu Barnevernu, nikoliv rodičům.

Vyjádření českých úřadů

iDNES.cz oslovil úřady, které se na řešení situace mohou podílet. Tady jsou jejich vyjádření, některá ve zkrácené verzi:

  • Bohuslav Sobotka, premiér
    „Kauzu tzv. norských dětí považuji za velmi závažnou. Moje vláda se této věci intenzivně věnuje, jako vůbec první předseda vlády jsem předložil do Poslanecké sněmovny v září tohoto roku písemnou zprávu o aktuálním stavu, vývoji a plánovaných krocích České republiky v tomto případu. Rád bych ujistil veřejnost, že věci se velmi intenzivně zabývá jak Ministerstvo zahraničních věci společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí, tak Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Intervenuje jak ministr zahraničí, tak i předseda Poslanecké sněmovny. Osobně jsem se sešel s dědečkem dětí panem Pavelkou. V nejbližších týdnech chci písemně oslovit i norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou. Je ale také důležité, aby matka dětí využila všechny právní prostředky, které má v Norsku k dispozici.“
  • Ministerstvo zahraničních věcí, tiskový odbor
    „Institut diplomatické ochrany se běžně nevyužívá, jedná se výjimečný prostředek mezinárodní ochrany s dopadem na dvoustranné vztahy. Předpokladem pro jeho využití je porušení mezinárodního práva (mezinárodní smlouvy) ze strany státu, vůči němuž je ochrana uplatňována, zároveň dotčená osoba musí vyčerpat všechny účinné vnitrostátní opravné prostředky. Dle nám dostupných informací paní Michaláková doposud všechny opravné prostředky nevyužila.“
  • Petr Habáň, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí
    „MPSV i Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí věnuje případu od začátku velkou pozornost, učili jsme celou řadu vstřícných kroků včetně toho, že ministryně Michaela Marksová v této věci oslovila norskou ministryni Solveig Horne. Tím jsou ale možnosti státu do značné míry vyčerpány, je potřeba, aby i právníci paní Michalákové byli aktivnější přímo v Norsku.“
  • Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí
    „Pokud jde o specifickou situaci chlapců Michalákových. Norsko bohužel není ani členským státem Evropské unie, ani smluvním státem uvedené haagské úmluvy. Přesto jsme v minulosti dali norskému soudu podnět k tomu, aby chlapce svěřil do pěstounské péče tety (a podnět jsme doplnili provedeným sociálním šetřením, které podporovalo vhodnost rodiny tety pro přijetí chlapců), doporučovali jsme rodině, aby podala souběžně návrh na úpravu styku dědečka či tety s oběma chlapci a nabídli jsme za tím účelem rovněž zprostředkování bezplatné právní pomoci (toho dosud nebylo využito). (...) Chlapci byli z rodiny odebráni na základě rozhodnutí soudu, které bylo v systému norských opravných prostředků potvrzeno a Evropský soud pro lidská práva stížnost Michalákových na Norsko odmítl. S ohledem na zákonnou mlčenlivost nemohu uvést další podrobnosti o důvodech, které soudy vedly k odebrání (...).
  • Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti
    "S norskou velvyslankyní jsem jednal 14. listopadu. (...) Paní velvyslankyně mi potvrdila, že téma se bude řešit mimo jiné na půdě norského parlamentu. Norské velvyslanectví zároveň nabídlo poskytnout veškeré informace o systému v Norsku a o krocích, které může kterýkoliv rodič v podobné situaci využít. Nicméně zdůraznila, že ambasáda nemá právo do stávajícího dění zasahovat a že je třeba, aby paní Michaláková činila aktivně veškeré právní kroky, které jí systém nabízí."
  • Iva Hrazdílková, mluvčí ombudsmanky
    „Ochránkyně se obrátila na norskou dětskou ombudsmanku a požádala ji, aby věc prověřila. Ta ji však sdělila, že o odebrání rozhodly soudy, které do její působnosti nespadají.“
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

OBRAZEM: Lechtivým scénám a mejdanům odzvonilo, „pornovilu“ na Zbraslavi bourají

Zbraslavská vila jde po dlouhých letech k zemi. Budova, některými označována jako ohyzdnost podnikatelského baroka, si zažila leccos. Podle místních se v ní natáčely filmy pro dospělé, k vidění však...

1. dubna 2025  9:37,  aktualizováno  12:24

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity kvůli Čapímu hnízdu

Europarlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním...

1. dubna 2025,  aktualizováno  12:17

Osm dní na svobodě a už loupil ve zlatnictví. Kvůli penězům na drogy, řekl soudu

Loupež prstenů za více než čtvrt milionu korun v olomouckém zlatnictví začal projednávat Krajský soud v Olomouci, před nímž stanul jako obžalovaný Martin Vilček. Hrozí mu až dvanáct let vězení. Poté,...

1. dubna 2025  12:05

Řetězec restaurací Hooters vyhlásil v USA bankrot. Značku zachrání franšízanti

Americký restaurační řetězec Hooters, který celosvětově proslul svými smaženými kuřecími křidélky a atraktivními servírkami v bílých tílkách a oranžových šortkách, vyhlásil na domácím trhu bankrot....

1. dubna 2025  11:53

Univerzita Karlova postupně opouští sociální síť X, vadí jí její algoritmy

Univerzita Karlova (UK) oznámila, že postupně opustí sociální síť X a zaměří se na jiné komunikační kanály. Důvodem jsou změny v algoritmech a politice platformy, které se podle vedení vysoké školy...

1. dubna 2025  11:39

Menu i s pivem za 15 korun. V hospodě se obědvá za socialistické ceny, je narváno

Polévka gulášovka za pět korun, vepřo knedlo zelo za devět padesát, smažák s kobzolem za osm padesát. A k jídlu čepované pivo za korunu sedmdesát. Obědové menu za ceny jako z předrevolučních dob...

1. dubna 2025  11:27

Izraelci v noci udeřili na velitele Hizballáhu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Útok odsoudili...

1. dubna 2025  6:08,  aktualizováno  11:21

Tragická nehoda pramice ve Štěchovicích se prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policie prověřuje pondělní tragickou nehodu loďky ve Štěchovicích u Prahy jako usmrcení z nedbalosti. Pramice se sedmi dělníky se tam srazila s remorkérem a převrátila se. Šest lidí doplavalo na...

1. dubna 2025  11:19

ANALÝZA: Le Penová dál drží otěže Francie. Může ji zničit, hlavu jen tak neskloní

Premium

Slibně rozjetá cesta Marine Le Penové do Elysejského paláce dostala v pondělí ráznou stopku. Soud jí kvůli zpronevěře, mimo odnětí svobody, zakázal na pět let kandidaturu do veřejných funkcí, a to s...

1. dubna 2025  11:15

Bradáčová je šéfkou žalobců. Chce řešit digitalizaci úřadu i kriminalitu mládeže

Česko má od 1. dubna novou šéfku žalobců. Lenku Bradáčovou, která dosud vedla pražské vrchní státní zastupitelství, uvedl v úterý dopoledne do funkce ministr spravedlnosti Pavel Blažek a premiér Petr...

1. dubna 2025  7:39,  aktualizováno  11:14

VIDEO: Vnučky s babičkou natočily přežití v sutinách. Barma hlásí téměř tři tisíce obětí

Počet mrtvých po pátečním zemětřesení v Barmě vzrostl na více než 2 719. Uvedla to v úterý agentura Reuters a čínská státní televize, která citovala lídra barmské junty Mina Aun Hlaina. Dalších...

1. dubna 2025  11:06

Další incident v Poličských strojírnách. Týden po výbuchu hořela hala

V Poličských strojírnách dnes dopoledne hořelo v hale kovovýroby. Požár nesouvisí s výrobou munice. Škoda byla předběžně vyčíslena na 985 000 korun. Před týdnem jinou halu v Poličských strojírnách,...

1. dubna 2025  10:37,  aktualizováno  11:05