Rozjet se z můstku a doufat, že do vás v letu nefoukne vítr, je se čtyřiceti kily váhy hazardování se životem.

Rozjet se z můstku a doufat, že do vás v letu nefoukne vítr, je se čtyřiceti kily váhy hazardování se životem. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Děti na skokanský můstek nepatří. A co ženy?

  • 25
V Liberci si při tréninku nabila ústa dvanáctiletá skokanka na lyžích. O den později spadla další, tentokrát čtrnáctiletá. Přijela sanitka, vytáhla se nosítka, úsměv do kamery a všechno dobře dopadlo. Pro tentokrát.

Ale panebože: to musí příště přijet pohřební vůz, aby nás trklo, že je něco špatně? Děti na můstek nepatří. Klobouk dolů před jejich odvahou i vůlí rodičů, ale skoky na lyžích opravdu nejsou cvrnkání kuliček.

Většina sportů, pokud v nich chce člověk uspět, vyžaduje extrémní výkony. Polámat se můžete i jinde, při krasobruslení, házené a třeba i cestou pro čerstvé rohlíky.

Ale rozjet se z můstku a doufat, že do vás v letu nefoukne vítr, je se čtyřiceti kily váhy hazardování se životem. Každý skokanský můstek budí na první pohled respekt. A měl by ho budit i u rodičů oněch dívek.

Jenže to není vše. "Ženy na můstek nepatří vůbec, tohle by měl zůstat chlapský sport," řekl rázně český závodník Koudelka. Šovinista, taková diskriminace! odpovídají mu. Vždyť si tam stejně tak mohl natlouct dvanáctiletý chlapec! Za sebe říkám: diskriminace to není.

Ve světě už je to tak zařízené; na něco se víc hodí ženy a na něco muži. A čert teď vem řízení auta nebo montování polic z Ikey. Myslím sport.

Muži mají od přírody jinak stavěné tělo, jsou rychlejší, silnější, skáčou dál a výš. Je to vrozené a nic se s tím nenadělá. Každý nemůže dělat všechno. Kdo třeba ráčkuje, nemůže číst hlavní zprávy v televizi, byť by měl tři vysoké školy. Je mi líto, bohužel.

Asi teď riskuji, že mi nějaká boxerka natáhne pravý hák. Že mě zbije kladivářka nebo vzpěračka. Ostatně by jim to nedalo moc práce. Ale ať si házejí, vzpírají, boxují. Ať si i ty skokanky klidně skáčou, když jim zrovna není dvanáct. Ale ať se nebouří, že nemají ve sportu stejné postavení jako muži – stejné odměny, stejnou šanci startovat na velkých akcích.

Skokanky se ozvaly, že by chtěly závodit na olympiádě. Jsou tam chlapi, tak proč ne my. Šéf olympijského výbory Jacques Rogge odpověděl, že by to byla devalvace ostatních medailí. Souhlas. I proto, že žen skáče na světě jen pár.

Jejich skákání je stejně podivné, jako by byly jiné sporty u mužů. Jen si představte, že by do vody naskákal tým mužských akvabel a nad hladinou kmital nožkama. Oholenýma, samozřejmě.

Nebo že by na gymnastické ploše chlapci v tílkách a trenýrkách pohazovali stuhou a kroutili kolem boků obručí jako moderní gymnastky. Bylo by to trapné. Možná by se lidi v televizi dívali, ale z jediného důvodu: aby se umlátili smíchy.

Moderní sport je především byznys a šanci uspět má jen to, co zajímá lidi i sponzory. Což je, dámy prominou, ve velké většině sport mužský. Ne, není to nefér. Stejně jako se nad tímhle bouří ženy, můžou se nad mnohým jiným bouřit muži.

Proč oni nemají tak pompézní soutěže Miss, při nichž by se producírovali v plavkách před celým národem a pak třeba i před celým světem? Stejná odpověď: koukal by na to jen blázen. A tak je to dobře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video