Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Děti loni zavinily přes sto požárů. Případů je méně i díky školní osvětě

  • 6
Děti loni v Česku zavinily přes stovku požárů, při kterých bylo zraněno 28 lidí. Proti předešlému roku je případů o třetinu méně, což může být důsledkem i nových školních osnov. Díky nim se děti více dozvídají, jak požárům předcházet a jak se chovat, když už k němu dojde.

Hasiči upozorňují, že nejvíce požárů založených dětmi zaznamenávají především na začátku školního roku, kdy se po prázdninách ocitá spousta dětí sama doma a musí si například ohřát oběd na sporáku. Často banální úkony ale mohou přispět k nehodě. Podle statistik Generálního ředitelství Hasičského sboru zavinily děti do 15 let v minulém roce celkem 124 požárů, při kterých vznikla škoda za více než 16 milionů korun. 

Na vině je podle hasičů především nedbalost, ale i kouření. Dalšími příčinami je třeba zakládání otevřeného ohně. 

Pokyny nejen pro děti

Před odchodem z domu vždy

  • Zhasni světla.
  • Vypni sporák a další domácí spotřebiče.
  • Uhas otevřený oheň (svíčka, krb).
  • Vypni vodu.
  • Zavři okna a dveře.

Zpozoruješ-li požár:

  • Nejprve se pokus uhasit požár sám, ale nepřeceňuj své vlastní síly.
  • Pokud požár nelze zvládnout, volej tísňovou linku 150 nebo 112.
  • Co nejrychleji opusť hořící objekt.
  •  Pokud se v hořícím objektu nachází další osoby, varuj je a pomoc jim opustit objekt.

Od minulého roku proto přišlo ministerstvo školství ve spolupráci s hasiči, armádou a policií s novým rámcovým vzdělávacím programem, který nutí školy dávat větší důraz na výuku bezpečnosti a prevence. Děti se mají ve škole naučit, jak čelit nejen požárům, ale i dalším mimořádným událostem, na které mohou narazit v běžném životě.

Přes pokles počtu požárů hasiči říkají, že na oslavy nového systému vzdělávání je ještě brzo. „Kdybyste vzali čísla za posledních deset let nenašli byste ani rostoucí ani klesající trend. Program běží zatím rok, a tak cokoliv hodnotit je předčasné,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí hasičů Nicole Zaoralová

Přesto je osvěta ve školách mnohem větší než byla kdy dřív. „Změnila se výuka v celém svém způsobu. Od roku 2004 měli učitelé povinnost mít výuku s touto tématikou jen dvě hodiny v pololetí a věnovat se v nich mohli prakticky čemukoliv. V rámcových vzdělávacích programech je nyní přesně zakotveno, čemu se učitelé mají věnovat a jak. Také pořádáme školení a kurzy," rozvedla změny Zaoralová.

Zároveň nejde o návrat před rok 1989, kdy se školáci připravovali na válku a museli třeba vymývat masky hypermanganem nebo chodit v igelitových pytlících na rukách. Nyní se příprava zaměřuje na běžné situace, kromě požárů třeba na povodně. Děti se například učí, co dělat před, při a po povodni, co si sbalit do evakuačního zavazadla nebo jak se nouzově ukrýt.

Snahou je udělat výuku co nejzajímavější, ideálně s praktickými nácviky. „Jde hlavně o to, aby děti nezmatkovaly. Aby, když se pak dostane do problémové situace, dítě vědělo, co má dělat. Chtěli bychom takhle skrze děti vzdělat i jejich rodiče, protože se ukázalo, že ani oni často neví, co dělat,“ dodala Zaoralová.  

Podobně mluví i Eleonóra Tilcerová, vedoucí oddělení instruktáží a školení na generálním ředitelství hasičů. „Abychom dokázali správně reagovat ve vypjatých a stresových situacích, je nutné mít dostatečně zvládnuté správné postupy chování. Toho lze dosáhnout pouze získáváním znalostí, dovedností a formováním správných postojů ve vzdělávacím procesu,“ uvedla Tilcerová. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue