Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nekvalitní bydlení vede k násilí a závislostem u dětí, ukázal průzkum

  19:19aktualizováno  19:19
Nevyhovující bydlení zvyšuje u dětí sklony k násilí a kriminalitě nebo závislostem. Chlapci a děvčata pak mívají větší problémy ve škole nebo přestávají komunikovat s rodinou. Velký vliv má také chudoba, která zhoršuje zdraví dětí i jejich prospěch ve škole. Ukázal to výzkum agentury Median pro nadaci Sirius.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median hraje kvalita bydlení velkou roli. Vliv má třeba velikost bytu, časté stěhování, pobyt na ubytovně či nestabilní pronájem. Bydlení se promítalo i do ostatních sledovaných oblastí, ovlivňovalo tak třeba vzdělání.

Metodika výzkumu

Autoři výzkumu se zaměřili na situaci 5002 bezproblémových rodin s aspoň jedním dítětem do 12 let a 1421 rodin s potížemi, jimž pomáhají neziskové organizace. Sledovali 21 situací, které mají vliv na děti. Mezi ně patřil například rozchod či rozvod, prospěchové problémy ve škole i neposlušnost dětí doma, kouření dětí, záškoláctví či závislost dospělých na alkoholu.

Výzkum pak stanovil skupinu šest rizik, které ohrožují děti v rodinách. Patří mezi ně problémy s komunikací, s výchovou, potíže ve škole, závislosti, násilí a kriminalita a nakonec zdravotní problémy.

„Faktor bydlení není jen nějaký vedlejší produkt, ale je to věc, která přímo ovlivňuje život dítěte. Nestabilita a nekvalita bydlení ho ovlivňuje negativně. To dává určité oprávnění koncepci rozvoje sociálního bydlení, protože tím bráníme rozvoji problémů v dalších oblastech u toho dítěte,“ řekl Prokop. Podle něj se ukázalo, že kvalita bydlení může zmírnit i dopady rozchodu rodičů a rozpadu rodiny na dítě.

Problémy s komunikací se vyskytovaly u 27 procent dětí, které žily v nevyhovujícím bydlení. Týkaly se desetiny dětí ve standardních bytech. Potíže s výchovou byly u 26 procent dětí z nevhodného bydlení, u 11 procent dětí z běžného bydlení.

Násilně se chovalo osm procent těch ze špatných podmínek a dvě procenta z běžných. Zdravotní potíže měla skoro čtvrtina chlapců a děvčat z chudých rodin a 15 procent z rodin bez finančních potíží. Komunikace vázla u 22 procent hochů a dívek z domácností s nedostatečným příjmem a u 14 procent z běžného prostředí.

„Významně častěji spolu komunikují rodiny z běžné populace oproti ohroženým rodinám. V rodinách běžných spolu dospělí nejčastěji komunikují o tématech souvisejících s dlouhodobým životem domácnosti, společně plánují budoucnost, ale také si povídají o aktuálním dění v ČR,“ uvedla odborná garantka Centra primární prevence Semiramis v Nymburce Markéta Jírová Exnerová na konferenci o stavu české rodiny. Diskuse v ohrožených rodinách se nejčastěji stáčí k finanční situaci a k běžným provozním záležitostem v domácnosti.

Nový partner v rodině může zhoršit chování dětí ve školách

V běžné populaci je 37 procent rodin, které jsou ohroženy alespoň jednou ze šesti sledovaných skupin rizik. Nejčastěji to jsou zdravotní problémy dítěte, následují problémy ve škole a potíže s komunikací v rámci rodiny.

Rodiny v péči neziskových organizací mají mnohonásobně větší obtíže. Zatímco v běžné populaci hrozí problémy ve škole až 15 procentům dětí, ve skupině ohrožených rodin je to až 53 procent. Stejně velkému procentu rodin hrozí potíže s komunikací.

Podle závěrečné zprávy výzkumu „Stav české rodiny, co ji chrání a ohrožuje“ má zásadní vliv na děti nový partner v rodině: „Dlouhodobé vážné problémy s dítětem v domácnosti a kázeňské problémy dítěte ve škole se vyskytují výrazně častěji v rodinách s novým partnerem než v rodinách, kde dítě žije jen s jedním biologickým rodičem.“ Podle výzkumu děti z neúplných rodin mají ve škole mnohem víc problémů se šikanou. Podle rodičů ji zažilo až 14 procent dětí, které prošly prvním stupněm školy a jsou ve věku 11 až 12 let.

Nadace Sirius vznikla v roce 2008. Podporuje projekty na pomoc rodinám a dětem, důraz klade na prevenci. Výsledky průzkumu chce využít i k sestavení seznamu rizikových faktorů, podle nichž by se dalo předvídat, že by se rodina mohla dostat do problémů. Díky prevenci by pak bylo možné zhoršení situace zabránit.

„Měli jsme představu, že dostaneme model, který řekne, že rodina je, či není ohrožena. To není možné. Smířili jsme se s tím, že dostaneme seznam věcí, které způsobují, že rodina jednou ohrožena bude,“ uvedla ředitelka nadace Sirius Dana Lipová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Výpadky volebních webů ČSÚ způsobil hackerský útok, oznámil úřad

Sobotní výpadky volebních webů ČSÚ způsobil masivní hackerský útok. Podle úřadu ale útok neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb. Úřad poznatky předá...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
S výsledky voleb Češi spíš spokojeni nejsou, ukázal bleskový průzkum

Češi nejsou spokojeni s výsledky voleb. Ukázal to průzkum společnosti Median. Podle něj většina lidí sice nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty, Gazdíka i sociální demokraty

Zástupci hnutí ANO mají za sebou první schůzky o povolebním uspořádání Sněmovny. V průhonické Sokolovně se již ukázal předseda komunistů Vojtěch Filip či...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.