Děti mají školu hebrejštiny a židovských tradic

Praha - Škola Bejt Elend, kde se děti učí hebrejštině a židovským tradicím, nese jméno po maďarském praprastrýci její zakladatelky. "Znamená to vlastně Elendův dům," říká Andrea Ernyeiová, která odpolední židovskou školu pro děti od 5 do 12 let založila s myšlenkou otevřít ji dětem se zájmem o židovství. Dvě odpoledne v týdnu docházejí děti do vypůjčených prostor v objektu Lauderovy základní školy v Belgické ulici. "Před pěti lety jsem začínala se třemi dětmi, dnes je jich sedmadvacet," konstatuje Ernyeiová. "V Bejt Elend se děti učí hebrejštině a tradicím způsobem, který odpovídá možnostem jejich věku," říká novinářka Zuzana Peterová.

"Považuji to za důležité, jsem Židovka a chci, aby mé děti byly vychovávány v tradici i mimo rodinné prostředí. Má pětiletá dvojčata Ester a Rút chodí i do židovské mateřské školy, ale v Bejt Elend jde výuka ještě víc do hloubky a mé děti tam chodí velmi rády," pokračuje Peterová.

Škola se snaží být nezávislou organizací. "Snažíme se nezapadat do žádného směru, nemuset se z ničeho zodpovídat například židovské obci ani nikomu jinému," říká Ernyeiová.

Zástupci Židovská obce tvrdí, že jim škola nijak nevadí. "Škola Bejt Elend je pozitivní věc, nevnímáme ji jako něco, co je v rozporu se zájmy obce. Jen doufáme, že se v budoucnu daleko těsněji propojí se systémem vzdělávání v rámci obce," říká předseda Židovské obce v Praze Jiří Daníček.

Bejt Elend má charakter odpoledního kroužku, děti se tam učí ve skupinkách podle věku a úrovně znalostí. Učí se hebrejsky, mluví o Tóře, židovských svátcích, etice či historii. "Prakticky to vypadá tak, že vezmeme třeba příběh o Abrahámovi, vyprávíme si jej, pak ho rozebereme po jazykové stránce, diskutujeme na jeho základě o židovské identitě, skrze starý příběh se dostáváme k současným věcem," říká Ernyeiová. Škola Bejt Elend se podle ní snaží zůstat otevřená všem směrům a vlivům, přístupná pro děti z ortodoxních, liberálních i nežidovských rodin. Aby byla přijatelná například pro ortodoxní Židy, poskytuje dětem košer svačiny a košer stravu na výletech.

"Samozřejmě ty děti ovlivňujeme a formujeme, takže je zcela na odpovědnosti rodičů, jestli se rozhodnou své potomky takovému vlivu vystavit. Židovství se vnímá jako odlišnost, my se naopak snažíme děti naučit, aby to vnímaly úplně normálně, tak, že i při jistých rozdílech jsme všichni součástí této společnosti," vysvětluje Andrea Ernyeiová.

Děti si však odlišnosti uvědomují. "Pro nás je předvánoční období ve znamení svátku chanuka a děti se samozřejmě ptají, proč jinam chodí Ježíšek a k nám ne," popisuje Zuzana Peterová. Škola Bejt Elend je občanským sdružením, prostředky na svoji existenci si shání sama. Rodiče za své děti platí školné, část nákladů hradí domácí i zahraniční sponzoři.

Děti v odpolední škole Bejt Elend se učí hebrejské písmo. (6. prosince 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video