Kuřačky mají navíc problém otěhotnět. V některých zemích se proto kuřačkám umělé oplodnění ani neprovádí pro malou úspěšnost. Ilustrační foto.

Kuřačky mají navíc problém otěhotnět. V některých zemích se proto kuřačkám umělé oplodnění ani neprovádí pro malou úspěšnost. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Děti kuřaček častěji bez příčiny umírají, varuje kampaň

  • 11
Jen dvacet procent kuřaček se dokáže vzdát cigarety v době těhotenství. Proto se právě rozbíhá projekt s názvem Chraňte své děťátko – nekuřte. Mnohé ženy vykouří během těhotenství tolik cigaret, že jejich děti trpí po narození abstinenčními příznaky. V Česku se jich narodí ročně asi pět tisíc.

"Křičí, pláčou, třesou se, jsou nervózní a nejsou k utišení," popsal ředitel porodnice v Podolí Jaroslav Feyereisl. A to je ještě zdaleka to nejmenší, co novorozeňata, jejichž matka v těhotenství kouří, zažívají. Dítě totiž už v děloze matky mnohem snáze než dospělý přijímá oxid uhličitý z cigaret, takže se dusí.

"Děti kuřaček se pak rodí s nižší porodní hmotností v průměru o čtvrt kilogramu, což jim ztěžuje přizpůsobení se životu," popisuje lékařka Kateřina Langrová z Centra prevence kouření.

Kuřačky mají horší průběh porodu, častěji jejich těhotenství skončí potratem a jejich potomkům podle studií navíc hrozí genetické vady. Například pravděpodobnost rozštěpu patra mají o 30 procent vyšší než ostatní děti.

Další studie prokázaly, že děti matek, jež kouří, jsou až třikrát častěji hyperaktivní. To znamená, že mají těžko zvládnutelné poruchy chování, které rodinu dohánějí k šílenství.

Více hrozí syndrom náhlého úmrtí i genetické vady

"Na děti kuřaček připadá 50 až 70 procent případů syndromu náhlého úmrtí novorozenců, což je dosud ne úplně vysvětlený fenomén, kdy z neznámých důvodů náhle umírají čerstvě narozené děti," říká Langrová.

Vysvětlením může být fakt, že nikotin v mozku blokuje receptory, které jsou citlivé na nedostatek kyslíku. Tělo pak nezareaguje včas, když se dítě začne dusit.

Ale ani ženy, které s kouřením skoncují ještě před otěhotněním, nemají vyhráno. "Studie dokazují, že i u nich je vyšší procento genetických vad dětí," dodává Langrová.

Kuřačky mají navíc problém otěhotnět. V některých zemích se proto kuřačkám umělé oplodnění ani neprovádí pro malou úspěšnost. Jejich děloha ztrácí schopnost přijmout embryo.

Ilustrační foto"Není divu, že se u nás na klinice těhotné kuřačky chodí ukrývat s cigaretou až do nejzazších koutů nemocničního areálu. Za své kouření se stydí, ale nedokážou s ním samy skoncovat," popisuje lékař David Pavlišta z gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

I proto se u nás právě rozbíhá kampaň, v níž chtějí lékaři podat těhotným kuřačkám pomoci. Součástí projektu budou kromě jiného varovné letáky, které budou ženy dostávat u gynekologů.

Kuřačky si také budou moci nechat otestovat, kolik oxidu uhličitého vydechují a jak silná je jejich závislost. "A hlavně každé ženě poradíme, jak s kouřením skoncovat," říká Kateřina Langerová. Bližší informace mohou ženy získat na internetové adrese www.centrumprevence.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video