Nyní musejí rodiče vyřizovat svým ratolestem každoročně nový doklad. Ilustrační foto.

Nyní musejí rodiče vyřizovat svým ratolestem každoročně nový doklad. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Děti do 10 let už nebudou potřebovat vlastní pas

  • 22
Rodiče už nebudou muset dětem do 10 let obstarávat vlastní pas. Sněmovna poslala do Senátu novelu, podle níž mohou potomky zapsat do svých dokladů. Pro vládní předlohu hlasovali i zástupci opozice.

Novela má zmírnit dosavadní přísné podmínky, podle nichž rodiče musejí vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok.

"Podstatou této novely je vrátit se zpět k praxi, kdy byla možnost zapisovat děti, a to do deseti let (věku), do pasu rodičů," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Rodiče by tak nemuseli vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok. Starší děti by pak mohly dostat vlastní pas na dobu pěti let, pokud by je rodiče nechtěli mít zapsány jen ve svých pasech, uvedl ministr.

"Naší snahou a ambicí je stihnout v uvozovkách letní turistickou sezonu," doplnil ministr. Ve vládním návrhu je nicméně napsáno, že novela má nabýt účinnosti deset měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

"Doba mezi nabytím platnosti a účinnosti novely zákona bude využita zejména ke zpracování přesné technické specifikace, k vyhlášení obchodní veřejné soutěže, k vypracování grafického a textového provedení štítků," uvedla vláda v důvodové zprávě.

Vládní předlohu podpořili i zástupci opozice, ze 155 poslanců kladně hlasovalo 143.

Děti "zapíše" do pasu rodiče speciální samolepka
Kvůli dodržení bezpečnostních pravidel EU bude podle ministra zápis dítěte do rodičova pasu vlepen na samolepícím štítku. Štítek má být opatřen prvky, které jej ochrání proti padělání a pozměňování. Náklady na realizaci novely by podle ministra neměly převýšit pět milionů korun.

Od 1. září 2006 vydávají české úřady nové biometrické pasy, do nichž rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby malých dětí platí jen jeden rok. Podle evropských předpisů navíc pasy bez biometrických prvků nelze vydat na delší než roční dobu.

Podle stávajícího zákona jim rodiče musí nechat vystavovat každý rok nový doklad. Nynější pravidla zavedl Langrův předchůdce v čele ministerstva František Bublan. Ten přitom prosazoval ještě tvrdší podmínky - měnit dětem pasy každého půl roku.

Bublan: Langerův návrh neochrání děti před únosy
Doklady s fotografií mají děti chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí. Exministr dříve uvedl, že Langrův postup považuje za rezignaci na bezpečnostní problematiku a nepodpoří ho. - vice zde

Bublan patřil při hlasování k poslancům, kteří se zdrželi. Zamezení možnosti nekontrolovaného mezistátního pohybu dětí se podle nynější vlády ale dá s ohledem na existenci zelené hranice zabránit jen stěží.

Dětské pasy stojí 50 korun, neobsahují biometrické údaje, pouze fotografii. Nyní je pro získání dětského pasu kvůli ověření národnosti nutné předložit také osvědčení o státním občanství. To vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice.

Děti ve věku od pěti do 15 let již dostávají pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu stojí 100 korun. Zápis dítěte do pasu rodiče by měl stát 200 korun, respektive 50 korun v případě zápisu do vydaného dokladu. Pro rodiče, kteří měli své děti zapsány v pasech před loňským 1. zářím, se nic nezmění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video