Dětí chtějí jezdit do školy na kole

StředníMorava - Chuť dětí jezdit na kole do školy je velká, ne všichni dospělí je však v tom hodlají podporovat. Školy už mají dost starostí s papučemi a dalšími věcmi, které se věčně ztrácejí, a teď by ještě měly hlídat kola. Rodiče také váhají. Víc než o kolo se ovšem bojí o zdraví svých potomků. Kolik dětí touží před a po vyučováním šlápnout do pedálů, zjišťovali na některých školách členové sdružení Olomoučtí kolaři a výsledek je překvapil - na kole chce do školy jezdit více než polovina dětí.

Z různých důvodů však většina z nich musí nechat kolo doma. Své přání si zatím může splnit jen asi tři procenta žáků. Například v Olomouci a okolí má nejvíce cyklistů Základní škola TGM ve Velké Bystřici a Gymnázum v Olomouci-Hejčíně.

"Kolo je rychlejší a do školy tak jezdí většina spolužáků," říká studentka Gymnázia Hejčín Ivana Kudličková. "Samozřejmě, že mám o ni strach, ale těžko ji to mohu zakazovat, když i já jezdím ve městě nejraději na kole," uvedla její matka.

"Škola má dost excentrickou polohu a máme dokonce studenty, kteří sem jezdí auty," říká ředitel Gymnázia Hejčín Milan Just. Studentům jízdu na kole do školy ani nezakazuje, ale ani je v tom nepodporuje.

"Kola jsme zakazovali, když je studenti věšeli na plot. Někdy na něm mohlo být až tři sta bicyklů," odhaduje Just. Tento problém odpadl, když škola u nové tělocvičny vybudovala malé parkoviště na kola.

Před třemi týdny gymnázium řešilo ztrátu dvou kol, ředitel však tvrdí, že to není hlavní důvod, proč kola nevidí rád. "Každou chvíli auta na ulici srazí nějakého cyklistu. Stezky sice bezpečnost kolařů zlepšují, ne každá oblast je však na ně napojena," dodal.

Do olomoucké Základní školy Řezníčkova chce na kole dojíždět dokonce osmdesát procent dětí. Podle ředitelky Marie Melcherové se jim však toto přání hned tak nesplní.

"Když jsem učívala tělocvik, jezdívala jsem s dětmi na cyklistické výlety. Škola je však na tak frekventovaném místě, že bych tady kolo jako dopravní prostředek rozhodně nedoporučovala," uvedla ředitelka. Nedovede si také představit, kam by dala tři sta kol.

Málo stezek - mnoho aut. Tato hlavní překážka rozšíření kol ve školách vyplynula i z průzkumu Olomouckých kolařů. Mnoho dotázaných si stěžovalo i na špatnou kvalitu silnic a chybějící kolárny ve školách.

"Uvažovali jsme již onějakém přístřešku pro kola. Zatím si je děti nechávají ve dvoře aněkteří si je schovávají za vrata v domech u školy," uvedla ředitelka ZŠ v Senici na Hané Ludmila Fryčáková. V olomouckém farmaceutickém učilišti na kola v areálu občas dohlédne školník.

Žáci toužící vzít si kolo do školy však získali spojence. Olomoučtí kolaři totiž po vzoru kolegů z Velké Británie soudí, že dětem naopak prospěje, když se před vyučování trochu projedou. "V Británii tato kampaň běží již tři roky. Angličané tak chtějí snížit automobilový provoz a naopak zvýšit fyzickou zdatnost dětí," uvedl Vladislav Raclavský.

"Přáli bychom si, aby se cyklistika stala součástí života a toto je jedna z cest, jak tomu pomoci. Je to zdravější a děti se při jízdě na kole také lépe naučí dopravní předpisy," soudí hospodář sdružení Jaroslav Mikšaník.

Sdružení chce na dvou až třech školách s pomocí sponzorů vybudovat kolárny, poradit dětem nejbezpečnější cestu a s policií domluvit opatření, která by zvýšila bezpečnost na některých místech. Instalací semaforů, zpomalujících prahů apod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video