Mladí Indové před tradiční svatbou stále častěji využívají detektory lži. Chtějí si proklepnout své partnery.

Mladí Indové před tradiční svatbou stále častěji využívají detektory lži. Chtějí si proklepnout své partnery. | foto: Profimedia.cz

Indové propadli kouzlu detektoru lži, testují zaměstnance i partnery

  • 7
Detektory lži se v Indii staly novým módním hitem. Každý si chce otestovat svou rodinu, partnery i zaměstnance. Často také nahrazují policii, která nestíhá zločiny řešit. Vzhledem k jejich nízké ceně si je navíc může dovolit téměř každý.

Dipti Puraniková se dívá svému "pacientovi" upřeně do očí a doslova ho probodává pohledem. "Budeme pozorovat příznaky problematické odpovědi. Může jít o pocení, zvýšený tep, změny dýchání nebo krevního tlaku. Cokoli, co působí podezřele," vysvětluje profesionální obsluhovačka detektorů lži ve své kanceláři v Bombaji. Novou módní vlnu popisuje na svém webu The Times.

Celá procedura trvá asi hodinu. Puraniková si testováním lidí na detektorech lži vydělá slušné peníze.

Detektory jsou v Indii stále populárnější, každý si chce někoho proklepnout. Kdo nechce k profesionálovi, může si takové zařízení pořídit i sám. Stojí mezi 8 a 10 tisíci rupií (asi tři tisíce korun), dovolit si ho tak mohou miliony lidí ze střední třídy.

Policie je pomalá, detektor odhalí pachatele rychleji

Ve spoustě zemí jsou přitom detektory lži zakázané nebo je jejich použití omezeno zákonem. Testovat lidi mohou například jen kriminalisté. Právě policii nahrazují detektory lži velmi často. Místním vyšetřovatelům lidé příliš nevěří, a tak se raději spolehnou na testovací mašinku.

Detektor tento týden pomohl vyřešit případ zlatníka z Bombaje, který si poté, co mu vykradli sejf, nechal prověřit svých 20 zaměstnanců. Detektor odhalil i žháře, který zapálil místní továrnu.

"A kolik nevěrných partnerů jsme odhalili," vypráví doktor Rukmani Krishnamurthy, výkonný ředitel firmy Helik Advisory, jedné z indických společností provádějící profesionální testování. Právě páry, které se chtějí vzít, si nechávají své nastávající testovat nejčastěji.

Výsledky z detektorů lze zfalšovat, varují právníci

Je ale používání detektorů lži etické? Bývalý předseda právnické komise indického Nejvyššího soudu Justice Lakshmanan o tom má pochybnosti a táže se také na to, jak moc jsou detektory spolehlivé.

Marketingový ředitel Heliku Rushank Shah souhlasí s tím, že obavy o etiku jsou legitimní. Trvá sice na tom, že firmy dodržují striktní pravidla, ale uznal, že méně profesionální indičtí podnikatelé klidně mohou výsledky testu zfalšovat, pokud jim někdo dobře zaplatí.

Bývalý policejní detektiv Gandhi Kaza ale chápe, že se lidé na detektory lži obracejí stále častěji. "V poslední době řešíme spoustu případů. Když přijde na stanici znásilněná žena nebo manželka, které zabili druha, očekávají, že policie bude jednat rychle. Vyšetřování zločinu v Indii ale trvá průměrně pět let. Ne každý je to ochotný akceptovat," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video