Oba obžalovaní policisté tvrdí, že udělali přesně to, co po nich chtěli jejich nadřízení.

Oba obžalovaní policisté tvrdí, že udělali přesně to, co po nich chtěli jejich nadřízení. | foto: Profimedia.cz

Detektivy obvinili, že pracovali pro ruskojazyčný gang. Už to neplatí

  • 3
Dvojice policistů z Olomouce stanula před soudem, protože údajně vyzradila zlodějům aut, že jim je v patách policie. Nyní již bývalí policisté ale tvrdí, že plnili jen příkazy nadřízených a jednalo se o provokaci. Důkazy o jejich propojení s gangem se nenašly.

Když před dvěma lety týmy detektivů po celém Česku pozatýkaly přes dvě desítky členů mezinárodního gangu zlodějů aut, skončili s nimi v jednom "pytli" také dva kriminalisté z Olomouce s obviněním, že gangsterům ze zemí bývalého Sovětského svazu pomáhali. Oba detektivové tehdy šli do vazby a od policie dostali okamžitě výpověď. Na první pohled jasný případ. Jenže nyní je všechno jinak.

Oba bývalí policisté jsou sice obvinění dál, ale s tím rozdílem, že jejich "kauza" už teď s ruskojazyčnou mafií nijak nesouvisí. Jak je to možné? Žádné důkazy o jejich propojení s gangem se totiž nakonec nenašly a státní zástupci proto obvinění někdejších detektivů z celého rozsáhlého případu krádeží luxusních aut vyjmuli a už téměř rok jej řeší samostatně.

Podle obžaloby, kterou začal projednávat olomoucký okresní soud, detektivové údajně varovali člena místního podsvětí, že se policie zajímá o jeho kradené luxusní auto a ten ho včas ukryl. Někdejší kriminalisté to ale odmítají, celé vyšetřování považují za zmanipulovaný výsledek řízené provokace a poukazují přitom na řadu podivných okolností, které případ provázejí.

Celé obvinění se točí kolem pokynu, který v roce 2006 kriminalisté Martin Dzíbela a Luděk Zatloukal dostali od nadřízeného útvaru v Praze. Podle něj měli kontaktovat zástupce místní firmy, na kterou byl registrovaný vůz Porsche Cayenne s číslem karosérie (VIN), jenž ale podle automobilky nikdy nebyl žádnému vyrobenému autu přidělený. Vůz měli policisté zajistit a předat k expertíze.

Státní zástupce u soudu řekl, že se poté kriminalisté sešli s jednatelem firmy a ještě druhým mužem (šlo o známého člena olomouckého podsvětí, který podle žalobců vůz používal) a na pátrání po autě je upozornili.

Byla to řízená provokace, tvrdí policisté

Oba obžalovaní policisté však tvrdí, že udělali přesně to, co po nich nadřízení chtěli. "Nařídili nám, abychom šli do firmy a zeptali se na to auto. My jsme tam šli a zeptali se na auto a dnes stojíme před soudem, protože jsme tím prý prozradili, že se o to auto zajímá policie. Jak jsme to ale měli udělat jinak?" řekl MF DNES Luděk Zatloukal.

Podle policistů jim jednatel firmy nejdříve tvrdil, že o autě nic neví, ale později přiznal, že hledané porsche nikdy neviděl, ale na firmu ho fiktivně zaregistroval, aby pomohl známému, jenž chtěl vůz dočasně přepsat, aby se o něj nemusel s manželkou dělit při rozvodu a vůz už zůstal napsaný na firmu.

"Získali jsme od něj technický průkaz a ukázalo se, že se stala chyba. VIN v technickém průkazu měl totiž poslední číslovku jinou, než v evidenci vozidel (úřad v Praze – Černošicích, kde byl vůz původně hlášený, chybu úředníka skutečně přiznal – pozn. autor). Proto to vypadalo, že takové auto nikdy nebylo vyrobené. Měli jsme za to, že jsme případ neexistujícího VIN vyřešili a informovali o tom nadřízené. A oni nám na to po chvíli řekli, že ho máme hledat dál, protože kolem toho auta jsou další nesrovnalosti. Ale jaké, to nám neřekli," řekl druhý obviněný Martin Dzíbela.

"Dodnes nechápeme, co jsme vlastně podle nich udělali špatně. Víme jen to, že nám zničili život. Byla to řízená provokace, na kterou jsme se měli chytit a když to nedopadlo podle jejich představ, tak si všechno upravili tak, aby to vypadalo, že jsme se chytili," podotkl Luděk Zatloukal.

O nevině kolegů jsou přesvědčení další kriminalisté

Proč mluví bývalí policisté o provokaci? Například kvůli nainstalovaným kamerám a odposlechům v jejich kanceláři nebo proto, že ve stejné době speciální tým v Olomouci skutečně sledoval vůz Porsche Cayenne parkující v areálu další firmy. "Nám o tom neřekli ani nezmínili žádnou další firmu. Měli jsme ověřit záležitost s neexistujícím VIN. Když věděli, kde to auto je a už před tím ho sledovali, proč ho nezajistili a někam nás posílali?" řekl Dzíbela.

Později po zatčení obou detektivů navíc policisté Porsche Cayenne, jež tehdy skutečně řídil onen muž z olomouckého podsvětí, opravdu zastavili na dálnici. Ovšem ukázalo se, že jde o odlišnou verzi vozu s úplně jiným číslem VIN. "Bylo to totiž úplně jiné auto, než po kterém jsme měli pátrat my. To původní tak zjevně v Olomouci nikdy nebylo, takže jsme ho ani najít nemohli," řekli expolicisté.

O nevině bývalých kolegů jsou přesvědčení také další kriminalisté, kteří je přišli do soudní síně podpořit. "Celé je to velmi podivné. Věřím, že nic neudělali," řekl jeden z detektivů.

"Pokud dostali nějaký úkol, vždy jej splnili dobře. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by něco zkreslili nebo udělali špatně," vypověděl u soudu také jeden z bývalých nadřízených obou policistů.

Soud dnes případ odročil, během dalších jednání zazní vedle výpovědí dalších svědků také záznamy odposlechů.


Témata: Černošice

Video