Detektivové rozbili gang převáděčů

C h e b - Zatčením pěti členů mezinárodního převáděčského gangu vyvrcholila v noci na čtvrtek na Chebsku policejní akce, kterou již delší dobu připravovali detektivové z Útvaru pro odhhalování organizovaného zločinu. Zadržení převáděči jsou podezřelí, že přes česko-německé pomezí ilegálně převedli stovky běženců. "Jde o tři Čechy a dva Vietnamce. U všech navrhujeme soudu, aby je poslal do vazby," uvedl chebský státní zástupce Václav Opel. Více odmítl o případu hovořit, aby neohrozil další vyšetřování.

Důvodem, proč státní zástupce navrhuje poslat podezřelé muže za mříže, je obava, že na svobodě by mohli ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, případně uprchnout v obavě z výše trestu.

Vyšetřovatel je totiž kromě trestného činu nedovoleného překročení státní hranice obvinil též ze zločinného spolčení, na což zákon pamatuje až desetiletým vězením.

Policie o případu zatím oficiálně mlčí a na informace dokonce uvalila přísné ebmargo. Důvodem je zřejmě to, že kriminalistům se nepodařilo dopadnout všechny členy gangu a někteří nadále zůstávají na svobodě.

Počet lidí, kteří byli v jednotlivých letech na západě Čech obviněni z převáděčství:
rok              počet obviněných
1995                  32
1996                  12
1997                  16
1998                  24
1999                  31
2000                  33
2001 (doposud)        16

Převáděči "pracovali" déle než rok
Neoficiálně policisté upřesnili, že zločinecká skupina pracovala déle než jeden rok.

"Vietnamci fungovali jako organizátoři a Češi přímo vodili běžence přes čáru," uvedl kriminalista, který zná okolnosti případu.

Jeho kolegové nyní zjišťují mimo jiné i to, kolik peněz členové gangu svou ilegální činností vydělali.

Každoročně se policistům na západě Čech podaří dopadnout řádově desítky převáděčů.

"Od roku 1995 bylo za převáděčství trestně stíháno více než sto šedesát lidí," konstatovala Dagmar Lindenthalová z Krajského státního zastupitelství v Plzni. Pokud však nejsou převáděči zároveň obviněni ze zločinného spolčení, což je výjimečné, odchází od soudů zpravidla s podmíněným či peněžitým trestem.


Video