Jas-39 Gripen

Jas-39 Gripen - Letoun Jas-39 Gripen v letové ukázce na Dnech NATO v Ostravě. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Detektivové dostali od žalobců návod, jak postupovat v kauze gripenů

  • 18
Policie má opět na stole kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen. Kriminalisté kauzu v minulosti dvakrát odložili. Tentokrát dostali od vrchního státního zastupitelství přesné pokyny, jak postupovat.

"Pokyny, co mají detektivové provést, státní zastupitelství policii předalo 16. dubna," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Šetření kauzy původně dozorovalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, policie případ v minulosti dvakrát odložila. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká letos nařídila pokračovat v prověřování, převzalo dozor nad kauzou vrchní státní zastupitelství.

Tváře kauzy GripenPři prvním šetření, které bylo zahájeno v roce 2002, policie dospěla k závěru, že se trestný čin stal, nenašel se ale viník. Podruhé se policisté začali případem zabývat v roce 2007, loni na podzim jej ale opět odložili.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová v březnu sdělila, že při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni v prosinci, se zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo nezákonné a předčasné. Nejvyšší státní zástupkyně tak podle mluvčí nařídila rozsáhlé doplnění dokazování - má jít hlavně o objasnění dalších finančních toků a výslechy.

"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," uvedla v březnu Malinová.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda ministerského předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Padla tehdy zmínka o tom, že by do korupční aféry mohl být zapleten rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly. V 90. letech působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu letounů na starosti.

Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny doputovaly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video