Ministr dopravy Vít Bárta s reportérem MF DNES Jaroslavem Kmentou na tiskové konferenci, kde Bárta vysvětloval, zda měla jeho bývalá firma ABL politické objednávky.

Ministr dopravy Vít Bárta s reportérem MF DNES Jaroslavem Kmentou na tiskové konferenci, kde Bárta vysvětloval, zda měla jeho bývalá firma ABL politické objednávky. | foto: Dan Materna, MAFRA

Detektiv Pertlíček pro nás nepracoval, tvrdí Bárta. Účetní kniha dokazuje opak

  • 897
Podle ministra dopravy Víta Bárty si sledování politiků z Prahy 11 mohl u detektiva Pavla Pertlíčka objednat i někdo jiný než agentura ABL, kterou Bárta dříve vlastnil. Účetní knihy, které si však detektiv vedl, dokazují, že muž pracoval převážně pro ABL.

"Víme, že pan Pertlíček pracoval vedle společnosti ABL i pro různé advokátní kanceláře," prohlásil v sobotu Bárta, který se snaží od Pertlíčkových aktivit v Praze 11 distancovat.

MF DNES má ale k dispozici Pertlíčkovo účetnictví. Dokazuje, že Bezpečnostní agentura ABL byla zdaleka největším klientem detektiva Pavla Pertlíčka, který v roce 2007 vedl sledování politiků v Praze 11.

Za rok 2007 vystavil Pertlíček, který s ABL spolupracoval na smlouvu jako živnostník, celkem 19 faktur. Z toho 13 faktur poslal firmě ABL, 6 zbylých vystavil třem firmám a jednomu právníkovi.

ABL za rok 2007 vyplatila Pertlíčkovi 556 tisíc korun. Všichni ostatní klienti představují v účetnictví jen malou sumu 72 tisíc korun. Jediným právníkem, jemuž Pertlíček v roce 2007 vystavil fakturu, je dvorní advokát ABL Marek Ulman. Pertlíček mu poslal fakturu na osm tisíc korun. Zbývající menší částky fakturoval firmám UFKOS, Detect Info a Alseko.

Většina peněz byla od ABL

Firma UFKOS je spojena s bývalým detektivem Václavem Láskou, který pro ABL pracoval. Pertlíček jeho firmě vystavil fakturu na šest tisíc korun. "Bylo to za drobné práce na zjištění bonity klientů," říká Láska.

Dvě další faktury v celkové výši 17 386 korun vystavil Pertlíček slovenské detektivní agentuře Detect Info. Její šéf Dušan Frčo včera popřel, že by to souviselo s Prahou 11.

Posledním "cizím" klientem byla firma Alseko, instalující kamerové systémy v obchodních centrech. Té Pertlíček za příležitostnou spolupráci naúčtoval 40 800 korun, a to až v červenci a říjnu 2007. Sledování politiků v Praze 11 probíhalo v prvním čtvrtletí roku 2007.

Monitorování desítky politiků a aktivistů v Praze 11 vyšlo podle interního materiálu ABL jen za první čtvrtletí roku 2007 na 227 tisíc korun. A podle rozdělovníku práce se na něm podílel nejen Pertlíček, ale i několik dalších lidí z ABL.

E-mail z ABL: Obracejte se na Pertlíčka

"Pan Pertlíček nebyl nikdy zaměstnancem ABL. Byl jedním z dodavatelů ABL. A dokonce nejen dodavatelem pro detektivní služby. Podílel se třeba na ochraně Českého slavíka. Podílel se na organizování pořadatelských aktivit ABL. V žádném případě nebyl hlavním detektivem ABL. Stejně jako neměl exkluzivitu pro své detektivní služby," prohlásil v sobotu Bárta, když se snažil kauzu vysvětlit.

Pertlíček podle něj byl jen externistou ABL. To je v rozporu s tím, jak Pertlíčka v roce 2008 líčil v úředním dokumentu ABL Josef Dobeš, tehdy člen vedení agentury a dnes ministr školství. Dopis byl určen soudu pro rozvodové řízení manželů Pertlíčkových. "Pan Pertlíček pro nás zajišťuje ostrahu budov, ochranu osob. Některé jeho činnosti podléhají vysokému stupni utajení," psal Dobeš.

MF DNES má k dispozici také e-mail firmy ABL z 22. prosince 2006. Nový šéf její detektivní divize D60 Pavel Kosek v něm hromadně informoval všechny klíčové pracovníky o novém rozdělení kompetencí. A na třech místech zmínil jméno detektiva Pertlíčka. Ve věcech detektivních činností se měli podle Koska obracet na Václava Lásku a právě na Pertlíčka.

"S okamžitou platností se obracejte ve věcech policejních kontaktů na P. Pertlíčka," stojí na jiném místě tohoto e-mailu. Pertlíček je expert na sledování lidí. Přes deset let pracoval u policie na nejtajnějším oddělení, které má právě tuto činnost na starosti. Od roku 2005 do konce roku 2008 dělal právě pro ABL.

Jeho bývalí kolegové z policie o něm řekli, že vždy vynikal zejména v technice, uměl vymyslet nové metody sledování. V Praze 11 přišel s originálním nápadem: instaloval čočky skrytých kamer do očí plyšových hraček a ty pak postavil do zadní části auta. V jehož kufru měl videorekordér s baterkami. Takto nastavené auto 24 hodin denně monitorovalo vchod domu sledovaného politika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video