V Libereckém kraji platí od 18:40 nová výstraha s extrémním stupněm nebezpečí. „V povodí Smědé v oblasti Jizerských hor spadlo za uplynulých 24 hodin kolem 80 mm srážek, z toho 60 mm za posledních 10 hodin. Intenzita deště bude ve večerních hodinách slábnout,“ uvedl meteorolog Josef Hanzlík v aktuální výstraze.
Předlánce napjatě sledují stav řeky. Před lety to byl pro místní horor |
Na horním toku Smědé na stanici Předlánce přesáhla hladina řeky 260 cm, což odpovídá třetímu stupni povodňové aktivity. V minulých dnech se přitom pohybovala v rozmezí do 20 cm. Její hladina by měla kulminovat před čtvrteční půlnocí.
Podle hasičů se voda z řeky vylila na louky, ale nedostala se na komunikace a neohrožuje žádný z objektů v Předláncích. „Hasiči jsou na nohou v celé oblasti frýdlantského výběžku, kde monitorují vodní toky, dovybavují se materiálem na pytlování a čerpání,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.
V celém kraji vyjížděli do 18:00 k více než 60 událostem. Většinou šlo o popadané stromy anebo automobilové nehody. Kvůli ucpanému kanálu voda zaplavila nájezd z ulice České mládeže v Liberci na silnici 35 ve směru na Prahu.
Mluvčí libereckého kraje Markéta Dědková před devátou večer informovala, že rozvodněná Smědá uzavřela komunikaci III/0353 v úseku od křižovatky se silnicí III/0352 Černousy - Boleslav. „Očekáváme, že uzavírka bude platná do zítřejších ranních hodin,“ doplnila Dědková.
Třetího stupně povodňové aktivity dosáhla deset minut před osmou večer řeka Jizera v oblasti Jablonce. Její hladina vzrostla na 210 cm. „V povodí Jizery v oblasti Jizerských hor spadlo za uplynulých 24 hodin kolem 90 mm srážek, z toho 65 mm za posledních 11 hodin. Intenzita deště večer zeslábla,“ dodal Hanzlík.
Podle meteorologů bude v oblasti v noci slabě pršet, maximální úhrny srážek ale dosáhnou pěti milimetrů. Hladina Jizery už ve 20:10 poklesla a povodňový stupeň se snížil na druhý. Prvního povodňového stupně řeka dosáhla v Železném Brodě. Hladina zde dosáhla 222 cm. Normální stav se pohybuje kolem jednoho metru.
První stupeň povodňové aktivity byl před půl třetí odpoledne vyhlášen na řece Lužická Nisa. Ve 21:30 klesla hladina na normální stav. V půl čtvrté začal platit 1. SPA také na řece Smědá u Bílého Potoka a Raspenavy. O čtyři hodiny později zde hladina klesla na normální stav.
Povodňová bdělost platí na Mladoboleslavsku a dále v okresech Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov v Královéhradeckém kraji, v okrese Děčín v Ústeckém kraji a také v Plzeňském a Jihočeském kraji.
Evakuace táboraHasiči evakuovali ve čtvrtek odpoledne dětský tábor v Raspenavě na Liberecku. Pryč muselo 35 lidí. "Děti nevyhnala velká voda, ale měly od vydatného deště všechno mokré. Děti byly umístěny do chatek tamního rekreačního a sportovního areálu," uvedla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. |
Na severu Čech (Královéhradecký a Liberecký kraj) meteorologové vyhlásili výstrahu na velmi vydatný déšť s vysokým stupněm nebezpečí. V platnosti byla jen do 22:00. Vydatný déšť (nízký stupeň nebezpečí) pak může zasáhnout Prahu a také Středočeský, Pardubický a Ústecký kraj.
Vydatný déšť postihl i Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj. Výstraha zde platila ale jen do šesti hodin odpoledne.
„Za posledních čtyřiadvacet hodin spadlo v Čechách většinou od 15 do 40 mm srážek, ojediněle zejména v horských oblastech nad 60 mm. Trvalé a místy i vydatné srážky budou v Čechách, zejména v oblasti Jizerských hor a Krkonoš v nejbližších hodinách pokračovat,“ uvedl v aktualizované výstraze meteorolog Štefan Handžák.
Déšť zvedá také hladiny jihočeských řek
Kromě severu Čech se problémy s velkou vodou vyskytly také na protějším cípu republiky. Před čtvrtou hodinou odpoledne se rozvodnila řeka Černá u Ličova, o hodinu a půl později se zvedla hladina také na Malši v oblasti Pořešína. Tok se vrátil do normálního stavu po deváté hodině večer.
Kvůli trvalému dešti jihočeští hasiči vyjížděli ve čtvrtek k desítkám událostí. Ve víc než dvaceti případech pomáhali odklízet stromy spadané na silnice a koleje. Nejvíc stromů rozřezávaly jednotky na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. V oblasti okolo Českých Budějovic pak hasiči pročišťovali propustě a kanalizace. Vydatné srážky zanechávaly velké a nebezpečné laguny na silnicích a loukách, kde pak hrozily rozlitím do blízkých domů.
Prvního povodňového stupně před třetí hodinou ráno dosáhla i jihočeská Blanice ve stanici Blanický mlýn, kde hladina vody překonala hraničních 120 centimetrů. V 8:40 poklesla na normální stav, odpoledne se vlivem pokračujících srážek znovu dostala na povodňový stupeň. Prvního povodňového stupně dosáhla i Vsetínská Bečva ve stanici Velké Karlovice, která vystoupala na 185 centimetrů. Ve dvě hodiny odpoledne ale znovu klesla na normální stav.
Už v pondělí přešly přes část ČR bouřky. Takhle to vypadalo ve Fulneku:
Naopak na Moravě si po vyšším přídělu srážek stýskají. I zde se sice hladiny toků po bouřkách zvýšily u řek Moravy a Dyje a největší vzestupy zaznamenali na Bečvě v Dluhonicích nebo Moravě v Olomouci, podle Povodí Moravy je to přesto málo a deficit vody z předešlých let to nenahradí.
„Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014. Zvýšení hladin a průtoků řek využijme tam, kde to situace dovolí, k naplnění nádrží. Ty plníme, abychom mohli zajistit odběry povrchové vody jak přímo z vodních nádrží, tak z řek, ve kterých můžeme odpouštěním vody nadlepšovat průtoky v době, kdy ji bude opět málo,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Ve čtvrtek bude podle meteorologů zataženo až oblačno a na většině území se občas objeví déšť, místy trvalý a vydatný, zejména na horách na severu. K večeru budou srážky postupně slábnout a částečně ubude i oblačnosti. Nejvyšší teploty v Čechách vystoupají na 12 až 16 °C, na Moravě a ve Slezsku na 16 až 20 °C. V tisíci metrech na horách se budou teploty pohybovat kolem 10 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 16 °C.
V noci na pátek a v pátek přes den odborníci očekávají oblačno až polojasno. Na horách se místy, jinde jen ojediněle, objeví déšť nebo přeháňky. Nejnižší teploty klesnou na 11 až 7 °C, nejvyšší vystoupají na 16 až 20 °C.
V sobotu bude polojasno, na východě oblačno až zataženo a místy dorazí slabý déšť. Ráno se ojediněle vytvoří mlhy. Nejnižší noční teploty budou velmi nízké - 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 19 až 23 °C, na severovýchodě bude jen kolem 17 °C.
V neděli bude také polojasno, postupně až oblačno a místy se objeví přeháňky nebo občasný déšť. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 13 až 9 °C, nejvyšší denní teploty mezi 21 až 25 °C.
V pondělí bude převažovat oblačno. Místy čekejme přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty budou 15 až 11 °C, nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.
Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka předpokládá, že bude polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti se místy objeví přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou na 15 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 22 až 27 °C.
Podívejte se živě na stav hladiny Vltavy v Českém Krumlově.