Déšť může vypláchnout sinice z nádrží

Déšť možná na pár dnů vyžene plavce z koupališť, přesto se na něj u některých rybníků a nádrží mohou těšit. V druhé půlce srpna by se totiž mohli vykoupat v čisté vodě bez sinic.

Pokud chladnější a deštivé počasí vydrží několik dní, mohly by sinice z hladin zcela zmizet.

Meteorologové slibují na příští dny ochlazení až o deset stupňů a přeháňky.

O sinicích rozhodne hlavně množství srážek. "Ty hrají možná důležitější roli než teplota. Muselo by pršet několik dní v kuse. Jsou ale známy případy, kdy sinice po bouřce prakticky zcela vymizely," uvedl biolog Blahoslav Maršálek.

Samotný pokles teploty se podle něj nemusí projevit. "Voda má celkem dobrou termokapacitu, takže vychládá pomaleji než ovzduší. Současná teplota vody je přes dvacet stupňů. Na to, aby sinice zmizely, by musela klesnout pod 15 stupňů."

Sinice způsobují alergické reakce, jako podráždění kůže a očí. Při delším koupání nebo polknutí vody se mohou objevit bolesti hlavy, nebo nevolnost, ale i vážnější jaterní problémy. Sinice totiž mohou produkovat jedovaté toxiny.

Otravy mohou skončit poškozením jater a nervové soustavy. Hygienici sice neznají případ, že by člověk zemřel na otravu sinicemi při koupání, po pravidelném pití takové vody ale hynou zvířata a v některých případech i lidé.

V místech, kde více zaprší, sinice nejprve zmizí z hladiny. Tím se dostanou z dosahu slunce a ve vodě se rozloží. "Toxické látky mizí podstatně pomaleji, rozloží se během tří týdnů," doplnil biolog Blahoslav Maršálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Meteorolog, Toxin

Video