John Demjanjuk obviněný z podílu na vraždění Židů v nacistických táborech smrti (8. června 2010)

John Demjanjuk obviněný z podílu na vraždění Židů v nacistických táborech smrti (8. června 2010) | foto: AP

Desítky let po válce přibývá vyšetřovaných nacistů, teď je jich 852

  • 45
Centrum Simona Wiesenthala vydalo zprávu, ve které se uvádí, že se od dubna 2009 do března 2010 ve světě zodpovídalo ze svých zločinů 852 někdejších nacistů. Číslo roste už druhý rok po sobě. Nejlepší hodnocení za stíhání pohlavárů třetí říše navíc vůbec poprvé získalo Německo.

Centrum Simona Wiesenthala (SWC) v předchozí zprávě uvedlo, že se ve světě vyšetřovalo 706 případů spojených s běsněním nacistů za druhé světové války. Číslo tedy i 66 let po válce vzrostlo o téměř 150 případů.

"Je zjevné, že se blížíme na konec doby, kdy podobné vyšetřování bude možné. To v zemích motivuje politickou vůli zločiny bývalých nacistů stíhat," vysvětlil britské BBC šéf jeruzalémské pobočky SWC a zároveň jeden z autorů zprávy Efraim Zuroff.

Německo poprvé dostalo hodnocení A

Největším překvapením letošní zprávy je ale nejvyšší hodnocení, tedy A, pro Německo za stíhání zločinců z dob války. Je to vůbec poprvé, kdy tak vysoké hodnocení dostala jiná země než Spojené státy.

HLEDANÍ ZLOČINCI

SWC tradičně sestavuje i žebříček nejhledanějších nacistů. Loni mu vévodil John Demjanjuk, který právě čelí soudnímu přelíčení v Německu. Na špici ho vystřídal pětadevadesátiletý Sándo Kepiro, který údajně v roce 1942 zosnovat vraždu 1 250 lidí v Novém Sadu v Srbsku. V roce 1944 sice dostal deset let vězení, ale trest si nikdy neodpykal. Maďarsko proti muži, který žije v Budapešti, před třemi lety otevřelo nové vyšetřování.

autor: BBC

V letech 2008 a 2009 Berlín stíhal 27 nacistických zločinců a v letošní zprávě bylo v kolonce Německo už 177 případů. Podle Zuroffa je za tím především změna ve způsobu stíhání. Němci totiž nově mohou stíhat i lidi, kteří nebyli důstojníky, i zločince, kteří nemají německé kořeny.

Obrovský nárůst případů je daný také tím, že SWC změnila metodiku, jak se dostává k informacím o otevřených případech. To ale nic nemění na tom, že počet vyšetřovaných případů u našich západních sousedů dramaticky narostl.

Zpráva, která letos vyšla už podeváté, ale také kárá hříšníky. Například Rakousko podle BBC za více než třicet let neodsoudilo jediný případ nacistického řádění. A přitom panuje podezření, že v alpské zemi žije hned několik bývalých nacistů.

Nacistům nejdou po krku Rakousko nebo Maďarsko

Sándor KepiroJedním z nich je například bývalý šéf chorvatské policie Milivoj Asner, který zabil stovky lidí. Chorvatsko proti němu vzneslo obvinění, ale Vídeň ho odmítla vydat. I v Rakousku ale vzrostl počet vyšetřovaných případů z pěti na osmadvacet.

Rakousko ale není mezi hříšníky samo. Ty nejhorší známky dostalo i Norsko, Švédsko, Sýrie, Austrálie, Kanada, Estonsko, Maďarsko, Litva nebo Ukrajina. Za poslední rok bylo podle zprávy za nacistické zločiny odsouzeno pět lidí. Dva v Německu a tři v nepřítomnosti v Itálii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video