Desítky lékařů se bojí tuberkulózy

O s t r a v a - Přibližně pět desítek lékařů, zdravotních sester a ošetřovatelek v Městské nemocnici Ostrava žije s obavou, zda se od jednoho z pacientů nenakazili tuberkulózou. Asi před měsícem léčili v nemocnici muže středního věku, který postupně prošel několik oddělení. Teprve po jeho smrti se zjistilo, že kromě jiných nemocí měl i pokročilou tuberkulózu plic.

Zdravotníci projdou kontrolou
Zdravotníci, kteří přišli s pacientem do kontaktu, se do konce dubna podrobí preventivnímu vyšetření. "Někteří nad možným rizikem mávají rukou, protože jsou zvyklí setkávat se v nemocnici s různými chorobami. Ale někteří z nás se přece jen bojí, že onemocní a ještě nakazí své blízké," líčí jeden z ohrožených zdravotníků, který si nepřál zveřejnit jméno.

Plicní lékařka městské nemocnice Jana Satinská potvrdila, že v minulých dnech už oddělení navštívila asi desítka jejich kolegů. "Zrentgenovali jsme jim plíce a provedli zkoušku na množství protilátek proti tuberkulóze v těle. Je to běžný postup, když má někdo obavy z nákazy," uvedla lékařka.

Letmý kontakt k přenosu nestačí
Inkubační doba nemoci je velmi dlouhá, definitivní jistotu o svém zdravotním stavu proto budou mít ohrožení lidé nejdříve po několika týdnech.

"Jen letmý kontakt s člověkem nakaženým tuberkulózou k přenosu bakterií nestačí. Nákaza přichází v úvahu až při těsnějším kontaktu, který trvá delší dobu," uklidňuje Satinská. Tuberkulóza se projevuje kašlem, mírnými teplotami, častým příznakem bývá nadměrné pocení a hubnutí.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel podotkl, že proti tuberkulóze se už několik desetiletí očkují všechny děti krátce po narození. "Naprostá většina populace je tak proti nemoci chráněna," míní.

Dodal, že i na jeho oddělení občas leží pacient s otevřenou tuberkulózou plic, ale dosud se nikdo z ošetřujícího personálu nenakazil ani nepodstoupil preventivní vyšetření.

Léky jsou účinné, ale najdou se výjimky
Přesto Kümpel přiznává, že tuberkulóza je vážná nemoc, kterou není radno podceňovat. "Jeden z mých kolegů v Čechách se ve třiceti letech nakazil od pacienta v léčebně dlouhodobě nemocných," uvedl primář.

"Ale díky moderním lékům, které jsou k dispozici, se bez problémů vyléčil. Léky jsou ve většině případů velmi účinné. Výjimkou jsou atypické formy bakterií, které se vyskytují například mezi horníky na Ostravsku," dodal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video