Desetitisíce, statisíce? Spočítat oběti na Haiti bude těžké. Češi přežili

  • 340
Odhad počtu obětí úterního zemětřesení se stále mění. Podle haitského Červeného kříže při neštěstí zahynulo až 50 tisíc lidí a další tři miliony zůstaly bez střechy nad hlavou. První stotisícové odhady zatím nikdo nepotvrdil. Oba čeští občané, o nichž bylo známo, že jsou na Haiti, přežili. Nic se však neví o desítkách dětí z projektu Adopce na dálku.

Odhady počtu obětí se nyní pohybují v řádu desítek tisíc. "Nevím... doteď jsem slyšel asi o třiceti, padesáti tisících obětí," řekl CNN prezident René Préval. Jak odhad vznikl, však nebyl schopen říci, stejně jako předtím premiér či čelný senátor, kteří odhadovali počet obětí na statisíce.

"Hodně přes 100 tisíc" zmínil už ve středu předseda haitské vlády Jean-Max Bellerive. Podle haitského Červeného kříže bude počet obětí nižší, tamní pracovníci odhadují, že při otřesech zemřelo 45 až 50 tisíc lidí.

Místní úřady i mezinárodní organizace uvádějí, že přesnější odhady rozsahu katastrofy lze vzhledem k nedostupnosti mnoha postižených míst očekávat až za několik dnů. Úřady dosud netuší, zda se z některých zcela zdevastovaných čtvrtí v Port-au-Prince, které jsou nyní téměř bez života, podařilo lidem uprchnout.

Infografika: Proč se země otřásá

Jak vzniká zemětřesení, kde hrozí nejvíce a jak se měří

Bez přístřeší je i prezident Préval, zemětřesení poničilo jeho palác. Zahynul velitel mise OSN na Haiti Hedi Annabi, pohřešováno je dalších sto pracovníků světové organizace. Arcibiskup Joseph Serge Miot našel smrt v troskách své katedrály. Mezi oběťmi je i 75letá známá brazilská pediatrička Zilda Arns Neumannová, která se celý život věnovala charitě. Zničeny nebo poškozeny jsou budovy cizích velvyslanectví, ruiny zůstaly po nemocnicích a školách.

Identifikace obětí ničivého zemětřesení ve městě Port-au-Prince. (14. ledna 2010)

Identifikace obětí ničivého zemětřesení ve městě Port-au-Prince. (14. ledna 2010)

Oba Češi, kteří pracují na Haiti, jsou podle posledních zpráv v pořádku. Pracovníci olomoucké charity dostali v noci na čtvrtek e-mail od kněze Romana Musila, v němž uvedl, že se mu podařilo krátce telefonicky spojit také s Evou Dostálovou, sociální pracovnicí, která na Haiti působí jako dobrovolnice a pomáhá v projektu adopcí dětí na dálku.

Musil potvrdil, že oba Češi jsou v oblastech, které zemětřesení nezasáhlo. "E-mailová zpráva od pátera Musila přišla včera kolem 22:45. Mimo jiné uvedl, že situaci ztěžuje déšť, kvůli němuž jsou místní cesty v katastrofálním stavu," potvrdili pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. - více o Češích na Haiti čtěte zde

DĚTI Z PROJEKTU ADOPCE NA DÁLKU

- Asi 30 až 50 dětí z projektu Adopce na dálku na Haiti se zřejmě nachází v oblasti nejvíce postižené zemětřesením. Arcidiecézní charita Olomouc o nich zatím nemá zprávy.

- Podle Navrátila je na Haiti zhruba pět set dětí, jimž lidé z tuzemska
přispívají především na školní pomůcky a studium.

- Adopci na dálku v nejchudší zemi západní polokoule zahájila Arcidiecézní charita v roce 2005. Na Haiti pomáhá dlouhodobě, předloni například shromáždila peníze na pomoc po tamních ničivých hurikánech. Už předtím uspořádala sbírku na nákup střech. Zdroj: ČTK

Záchranné operace byly k vidění ve městě velmi sporadicky. Haitští lékaři přitom mají jen velmi málo léků a potřebných nástrojů, kterými by mohli zraněným pomoci. Lidé se pokoušeli holýma rukama dostat k místům, odkud se ozývají hlasy zavalených.

Do oblasti nyní míří záchranné týmy z celého světa. Několik tisíc záchranářů, místních a těch, kteří už do oblasti dorazili, se v ulicích pustilo do odklízení sutin ve snaze odstranit ty nejhrozivější následky katastrofy.

Někteří se pokoušeli řídit chaotickou dopravu či zajišťovat základní bezpečnost, jiní hlídali, aby zabránili rozmáhajícímu se rabování. Tamní policisté na něco takového nemají čas - většina z nich se pokouší zachránit své blízké nebo je pohřbívá. Do města se rozprchli vězni z hlavní městské věznice, která se rovněž zřítila. 

V hlavním městě Haiti Port-au-Prince pokračují záchranné práce. (14. ledna 2010)

V hlavním městě Haiti Port-au-Prince pokračují záchranné práce. (14. ledna 2010)

Agentura ČTK citovala mluvčího haitského Červeného kříže, podle něhož  jeho organizace naprosto nestačí situaci zvládat. Zástupce vedoucího organizace Lékaři bez hranic na Haiti Greg Elder uvedl, že tři nemocniční zařízení organizace v Port-au-Prince byla vážně poškozena, ale že se podařilo vystavět několik polních nemocnic. Ty jsou zcela přeplněny a personál je vyčerpaný.

"Na místě je zásadně potřeba okamžitá humanitární pomoc. Lidé nejen že spí na ulici, ale nemají ani jídlo a ani vodu, deky, základní léky. Tam musí zasáhnout nevládní organizace," shrnul šéf české humanitární společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek poznatky partnerských organizací této české humanitární organizace přímo z místa neštěstí.

Přeživší se bojí vstupovat do budov, které zůstaly stát. Raději zůstávají pod širým nebem. Do pláče a sténání zraněných zněly na mnoha místech v metropoli Port-au-Prince tradiční náboženské písně a modlitby.

"Zpívají, protože chtějí, aby pro ně Bůh něco udělal. Chceme to všichni," řekl zaměstnanec hotelu Villa Creole Dermene Duma, který už ví, že ztratil nejméně čtyři příbuzné. Zahraniční turisté tu noc přespali vedle hotelového bazénu.

Po celém městě byly vidět mrtvoly - pod sutinami, ležící podél cest, naložené na korby náklaďáků. "Potřebujeme pomoc světa. Nejsou tu záchranné týmy; ani jídlo, ani telefony, nic!" křičel na reportéry mladý muž v centru metropole.

Smrt je v Port-au-Prince všudypřítomná, napsala agentura AP. U škol lidé skládají nalezené mrtvolky dětí, na těla jakoby pohozená v ulicích začínají sedat mouchy.

Přeživší v Port-au-Prince

Přeživší v Port-au-Prince

Těla mrtvých zatím zdravotní riziko nepředstavují, lékaři se zato obávají rozšíření horečky dengue, malárie a spalniček - nemocí, které byly na Haiti doma už před zemětřesením. Lidé si stěžují na dýchací problémy způsobené prachem, časté jsou zažívací potíže ze zkažené vody.

Ti obyvatelé Port-au-Prince, kteří se udrží na nohou, se pokoušejí se zbytky svého majetku opustit město, uvedla agentura AP.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Pomůžete finančně zemětřesením poničenému Haiti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 4. února 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2979
ANO
ANO 1644
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue