Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010)

Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010) | foto: AP

Desetitisíce odborářů obsadily kvůli škrtům Brusel, s nimi i stovky Čechů

  • 83
Do Bruselu zamířily desetitisíce pobouřených odborářů z celé Evropské unie. V belgické metropoli protestovaly proti rozpočtovým škrtům a úsporným opatřením, ke kterým přistupují různé země. Metropoli zasáhl chaos a kolaps veřejné dopravy.

Hlavní protest začal po poledni u nádraží Midi, odkud dav vyrazil k sídlům hlavních institucí EU. Statisícový průvod se ulicemi Bruselu táhl několik kilometrů a končil v parku nedaleko institucí EU.

Dav manifestujících v bojovné protestní náladě a s houkačkami, transparenty a vlajkami způsobil kolaps dopravy v celém Bruselu. Na stranu demonstrantů se totiž přidali i zaměstnanci městské hromadné dopravy.

Policisté ještě před začátkem pochodu zatkli 148 lidí, kteří u sebe měli zakázané předměty. Po skončení pochodu se policisté střetli se skupinkami anarchistů u zbytku bruselských hradeb Porte de Hal a zhruba 60 jich zadrželi.

Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010)Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010)

Mezi protestujícími odboráři byli i Češi. "Do Bruselu nás přijelo zhruba 300. Je to největší delegace, která kdy byla vyslaná na takové akce. Přijeli jsme sem proto, abychom podpořili existenci určité sociální spravedlnosti. Aby zaměstnanci neodnášeli to, co krize přinesla," řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Dopady hospodářské krize prý nemohou odnášet ti, kteří ji nezavinili, tedy prostí lidé. "Vždyť tu krizi zavinily finanční instituce, těm se sypou peníze ze všech stran a na lidi se prostě kašle... Lidé začínají být naštvaní," řekl.

Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010)Protesty proti úsporným opatřením v Bruselu (29. září 2010)
Shodou náhod se protesty odehrály ve stejný den, kdy Evropská komise představila přísné sankce, které by měly v budoucnosti dopadnout na státy, jež nebudou hospodařit v souladu s unijními pravidly.

Evropou zmítají stávky

Masivní protest navazuje v Belgii na úterní stávku letových dispečerů. Kvůli ní byl přerušen letový provoz nad touto zemí, což zahrnovalo i některé lety do Česka. Lidé i tisk v Belgii situaci popsali jako chaos.

Neprotestuje se ale jen v Bruselu. Stejné důvody vyhnaly na ulici i odboráře z dalších koutů Evropy. Ve Španělsku jde dokonce o generální stávku. Manifestace se chystají třeba i v Polsku nebo v Portugalsku.

"Vlády v rámci Evropské unie moc dobře ví, že není možné pokračovat v rozpočtové expanzi, že zadlužení je reálné riziko, že řecký scénář nehrozí pouze Řecku," komentoval situaci český premiér Petr Nečas.

Protesty během genrální stávky ve Španělsku (29. září 2010)Protesty během generální stávky ve Španělsku (29. září 2010)

V Praze protestovalo už minulý týden na čtyřicet tisíc lidí proti plánu vlády snížit příští rok objem peněz na mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře o desetinu. (čtěte o stávce více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video