Protesty ve Stuttgartu proti stavbě železničního uzlu

Protesty ve Stuttgartu proti stavbě železničního uzlu | foto: ČTK

Desetitisíce Němců protestovaly ve Stuttgartu proti obří přestavbě nádraží

  • 4
Desítky tisíc lidí protestovaly v pátek večer v německém Stuttgartu proti stavbě železničního uzlu. Kvůli ní se má vykácet zámecký park. Protesty si od čtvrtka vyžádaly na 130 zraněných. Vedle negativního vlivu na životní prostředí vadí odpůrcům i náklady na projekt, které mají vyšplhat na 7 miliard eur.

Organizátoři tvrdí, že na místě bylo až 100 tisíc lidí, policejní odhad byl zhruba poloviční.

"Hanba vám! Skoncujte s politikou Ramba! Můj přítel strom je mrtev," skandovali manifestující, kteří po policejních zásazích z předchozího dne a v noci dávali svůj hněv najevo i koncertem píšťalek a vuvuzel.

Na větve stromů v Zámeckém parku u plánovaného podzemního nádraží demonstranti pověsili alegorická srdce a slunečnice. Na 300 zdejších stromů, i staletých, má padnout za oběť obřímu železničnímu projektu, proti němuž se bouří stále větší množství lidí.

Police dnes uvedla, že předchozí demonstrace si vyžádala 130 zraněných, z nichž 16 bylo převezeno do nemocnice. Zraněno bylo i šest policistů.

Odpůrcům vadí kácení stromů i vysoké náklady na stavbu

Mluvčí protestujících hovořili až o 400 zraněných. Převážně šlo údajně o podráždění očí poté, co policie proti demonstrantům nasadila kromě vodních děl i slzný plyn. Policie dnes rovněž připustila, že protestující po mužích pořádku házeli kaštany, ve čtvrtek přitom hovořila především o dlažebních kostkách a plastových lahvích.

Jeden z účastníků páteční demonstrace Werner Brätschkus řekl, že mnoho z přítomných je traumatizováno, protože ve čtvrtek "to byla katastrofa".

"Nečekali jsme takové násilí ze strany policie," sdělil. Další účastník Tobias Heyer prohlásil, že se lidé budou u parku scházet každou noc, aby stromy ochránili.

Několik lidí se pověsilo na větve a žádali demisi šéfa vlády Bádenska-Württemberska Stefana Mappuse, který se zastal policie za její čtvrteční zásah.

K uklidnění vášní vyzvala kancléřka Angela Merkelová, jejíž Křesťanskodemokratická unie (CDU) projekt prosazovala. "Přála bych si, aby podobné demonstrace probíhaly pokojně. Je třeba o to stále usilovat a vyhnout se všemu, co by mohlo vést k násilí," řekla regionálnímu rozhlasu SWR.

Na pokojné protesty mají lidé podle kancléřky právo. Prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta ale rovněž vzkázala, že projekt byl demokraticky schválen a musí se v něm pokračovat.

Od čtvrteční půlnoci vstoupilo v platnost povolení kácet stromy v zámeckém parku, kam se má modernizované nádraží rozšířit, a zhruba hodinu potom kácení skutečně začalo. Skalní jádro demonstrantů porážení stromů doprovázelo protestními píšťalami a hesly ze zesilovacích tlampačů.

Policie ráno odmítla stížnosti demonstrantů, že zatímco oni protestovali pokojně, policie je rozehnala "násilnými excesy" pomocí slzného plynu a napadáním pendreky.

Ministryně dopravy Bádenska-Württemberska Tanja Gönnerová kritizovala chování demonstrantů. "Je na pováženou, pokud musí být staveniště projektů budoucnosti chráněno podobným způsobem," řekla v rozhlase Deutschlandfunk.

Stuttgart se má stát jednou z nejvýznamnějších železničních křižovatek Německa a jednou z důležitých zastávek na evropské železniční magistrále Paříž-Budapešť.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video