Také ve Španělsku vyrazily do ulic tisíce demonstrantů protestovat proti invazi USA do Iráku | foto: Andrea Comas, Reuters

Desetitisíce lidí vyšly do ulic na protest válce v Iráku

  • 153
Čtvrté výročí invaze do Iráku v USA zmobilizovalo tisíce přívrženců i odpůrců tohoto zásahu. Manifestace proti Američany vedené operaci za svržení diktátora Saddáma Husajna se ale konaly i v jiných zemích - mimo jiné v Jižní Koreji, Španělsku, Řecku, Turecku či v České republice.

Válka v Iráku začala 20. března 2003 a po 21 dnech se v Bagdádu zhroutil Saddámův režim. Americký prezident George Bush pak 2. května 2003 oznámil konec velkých bojových operací v Iráku. Irák se však s násilnostmi potýká dodnes a v zemi působí desetitisíce zahraničních vojáků, zejména Američanů.

V americké metropoli se uskutečnil "pochod na Pentagon", který měl být jakýmsi připomenutím podobným pacifistických protestů koncem 60. let minulého století kvůli válce ve Vietnamu.

"Příliš mnoho lidí zemřelo a nevyřešilo to vůbec nic," prohlásila Ann O'Gradyová, která do Washingtonu na protest přijela i s celou rodinou až ze státu Ohio. "Cítím se hrozně, kdy dělám běžné denní aktivity, zatímco lidé trpí - Američané i Iráčané," dodala.

Kvůli válce v Iráku vyrazilo do ulic tureckého Istanbulu asi šest tisíc lidí

Řady protestů v USA
Ve Washingtonu se sešly tisíce lidí. Policie už sice nedává oficiální odhady počtu lidí v davu, avšak agentura AP citovala vyjádření některých nejmenovaných policejních představitelů, podle nichž se pochodu zúčastnilo deset až dvacet tisíc lidí.

Protiváleční aktivisté měli mítinky i v Los Angeles, San Francisku i dalších místech, proti washingtonskému pochodu se jich však zúčastnilo mnohem méně lidí.

Ve Washingtonu se ráno sešla také asi tisícovka přívrženců války, kteří měli svůj mítink nedaleko shromaždiště odpůrců války. V této skupiny byli i veteráni z Vietnamu a jejich příbuzní oblečení v černé kůži. Na transparentech, adresovaným kritikům zásahu v Iráku, měli podle agentury AFP mimo jiné napsáno "levičáci podporují nepřítele".

Protesty v jihokorejském Soulu

Lidé vyzývali ke "konci okupace"
V jihokorejském Soulu několik tisíc lidí manifestovalo zejména za stažení jihokorejských vojáků z Iráku. V Řecku v Aténách a Soluni pár set aktivistů vyzývalo ke "konci okupace" Iráku.

V řecké metropoli odpůrci války v Iráku nejprve uspořádali v centru koncert a poté se vydali na pochod k ambasádě Spojených států vzdálené asi dva kilometry. Po celé trase na ně dohlížely policejní síly.

Přibližně šest tisíc lidí proti "americké okupaci Iráku" manifestovalo v tureckém hlavním městě Istanbulu. U příležitosti výročí invaze do Iráku na různých místech Španělska podle agentury AFP manifestovaly desetitisíce lidí.

Demonstrace před americkou ambasádou v řeckých Aténách

Při podvečerním pochodu v Madridu dav volal po stažení amerických sil z Iráku i po uzavření věznice na vojenské základně Guantánamo na Kubě, kde Washington bez soudu zadržuje osoby podezřelé z terorismu.

Zhruba 150 lidí se sešlo na Václavském náměstí v Praze, aby protestovali především proti umístění radarové části protiraketové základny USA v Česku. Demonstrace ale byla namířena i proti válkám a rasismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video