Desetitisíce dětí váhají, kam jít po základní škole

P r a h a - Měsíc a půl zbývá žákům základních škol i jejich rodičům na to, aby společně vybrali tu "správnou" střední školu. Tedy místo, kde dítě nejen získá znalosti a dovednosti potřebné pro další uplatnění, ale také místo, kde se bude dobře cítit. Z devátých tříd letos vyjde sto deset tisíc žáků, dalších dvanáct tisíc se bude pokoušet z pátých a sedmých tříd dostat na víceletá gymnázia. Vybrat si mohou z více než osmnácti set padesáti škol. Ve zvláštní příloze STUDIUM najdete žebříčky gymnázií a středních odborných škol.

"V podstatě se dá říci, že nabídka škol a poptávka dětí jsou v rovnováze. Oproti dřívějšku už tedy není problém dostat se na školu s maturitním oborem - pokud si nevyberu školu příliš frekventovanou," podotkla tajemnice Ústavu pro informace ve vzdělávání Kateřina Svobodová.
Dnes tedy už nejde o to, jak se na školu dostat, ale jak si školu správně vybrat.
"Každý by se měl snažit zajistit si co možná nejvíce doptupných informací," radí Miroslav Procházka, ředitel divize analýz Ústavu pro informace ve vzdělávání. "Kromě rozmanitých žebříčků škol tu jsou například zprávy České školní inspekce, které jsou ze zákona veřejné, a není tedy možné je tajit. Stačí jen o výsledky inspekci požádat," uvedl nedávno Procházka.
Každá škola navíc zpracovává svou výroční zprávu - mnohé lze najít na internetových stránkách škol. Z údajů ÚIV vyplývá, že zhruba 56 procent gymnázií, 43 procent středních odborných škol a 17 procent učilišť již mají své webové stránky. Ještě více škol pak má vlastní e-mailovou adresu.
Školy navíc pořádají stále častěji dny otevřených dveří. Není tedy problém do školy zajít a zjistit, jaká v ní panuje atmosféra, a co všechno může dítěti škola nabídnout. Nutné je najít odpověď na celou řadu otázek. Například: Má škola dostatečně vybavené učebny výpočetní techniky? Vyučují na ní jazyky zahraniční lektoři? Naučí dítě opravdu používat nabyté vědomosti? Najde absolvent školy práci v oboru?
"Údajů, o něž se rodič musí před takto závažným rozhodnutím zajímat, je obrovská řada. Přitom je ovšem velmi složité najít odpovědi na všechny otázky," připouští Svobodová.
Proto ústav vytvořil v rámci programu nazvaného SET 99 žebříčky středních škol, jejichž výsledky částečně přinášíme v dnešní zvláštní příloze MF DNES. Jde o přehledné tabulky, ve kterých jsou školy seřazeny podle nejrůznějších kritérií. Například podle toho, jak jsou jejich absolventi úspěšní při přijímacím řízení na vysoké školy. "Jedná se o spolehlivé údaje, které jsme získali ze standarzdizovaných a spolehlivých zdrojů. A to jak přímo z těch, které sbírá náš ústav, tak i z těch, s kterými disponuje ministerstvo práce a sociálních věcí," podotkla Svobodová.
Jedním z důležitých hledisek, podle kterých jsou školy řazeny, je také takzvaná "Celková úroveň žáků posledních ročníků." Jedná se o ukazatel, který pracovníci ÚIV získali díky Sondě Maturant. Během této sondy byli studenti všech středních škol podrobeni jednotným testům z českého a cizího jazyka a z matematiky - podobným, které by měly absolvovat už za dva roky v rámci povinných státních maturit, které hodlá zavést ministerstvo školství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video