Deset tváří premiéra Grosse

  • 19
Česko má nového premiéra, pátého ve své jedenáctileté historii. Je jím ani ne pětatřicetiletý sociální demokrat Stanislav Gross. Jaký je, v čem jsou jeho silné stránky a slabiny? Odpověď na tyto otázky nabízí pohled na deset různých tváří politika Stanislava Grosse.

1. Gross a moc
Vztah téměř intimní - Gross moc miluje, dobývá ji a nakonec ji získává. A když už ji má, umí si jí užít. Vycvičen léty v parlamentních a stranických kuloárech bezchybně ovládá všechny hlasovací a vyjednávací procedury.

Jeho vítězství jsou vždy postavena na stejných základech - dobré přípravě a předjednání v zákulisí, strategickém rozmístění jeho věrných a fungující hlasovací mašinerii.

2. Gross a ČSSD
Moji socialisté mi rozumějí, může směle prohlásit. Svou stranu zná dokonale - pohybuje se v ní už od konce roku 1989 a bez výrazných přímých střetů téměř vždy dokázal prosadit svou.

Dokáže vyjít se všemi křídly ve straně, jeho "středočeská" legie funguje jako hodinky. Svou schopnost "vrtěti stranou" ukázal znovu, když si nechal schválit pokračování staronové koalice. Na konci června ji zatracoval, v půli července s ní sám předstoupil. A delegáti ústředního výboru strany v obou případech hlasovali přesně tak, jak potřeboval.

3. Gross a ministerstvo
Ministrem vnitra byl čtyři roky. Co o té době víme? Přibylo monstrózních policejních akcí, jako byly zátahy na řidiče nebo na prostitutky. Ministr velké akce miloval a měl zvláštní sklon k dramatickému pojmenovávání (Kryštof, Fantine, Akce X). Zároveň se však za jeho působení na vnitru usadila vlivná "esenbácká" klika. Gross naplno vsadil na "osvědčené odborníky z dob socialismu" a jejich postupy.

4. Gross a zahraniční politika
Poprvé se obsáhleji vyjádřil až nyní. Z jeho slov je patrné, že nepodléhá protiamerickým náladám v části ČSSD a uznává klíčovou mocenskou roli USA v dnešním světě. Zároveň také mluví o nutnosti posilovat vliv Evropské unie. Je zřetelné, že vlastní silný názor na zahraniční politiku teprve hledá.

5. Gross a jeho lidé
Ty jdi sem a ty jdi tam, čekejte, až zavolám. Verš Františka Hrubína se na Grossovu taktiku přesně hodí. Své lidi strategicky rozmísťuje ve straně, státním aparátu i v byznysu. Poslední velký tah předvedl v pátek, kdy "odsunul" Vladimíra Špidlu do Bruselu. Jeho pověst "hlavního kádrováka republiky" je však někdy silnější než realita a záměrně ji přiživují lidé kolem něj, kteří hrají vlastní hry.

6. Gross a vzdělání
Handicap, který ani on nezastírá. Kromě politiky se ničím jiným nikdy nezabýval. Jeho rozhled není zrovna široký a neznalost jazyků jej bude velmi limitovat při navazování osobních kontaktů ve světě.

7. Gross a rodina
Pečlivě buduje obraz milujícího otce a vzorného manžela. Snad každý čtenář obrázkových časopisů už někdy viděl obraz jeho spokojených dcer a usměvavé manželky - tu na výletě, tu s narozeninovým dortem...

8. Gross a majetek
K pozemským statkům má Stanislav Gross vztah veskrze pozitivní. Ve třiceti letech si na hypotéku pořídil luxusní byt za čtyři miliony, jeho životní úroveň rozhodně není nízká a pouze plat politika by na ni stačil jen stěží. Ne zcela objasněnou roli v hospodaření rodiny Grossových hrají příjmy jeho ženy z podnikání, které nikdy veřejně nevysvětlil.

9. Gross a image
Silná stránka s malými vadami. Dobře mluví v televizi, dává si pozor, aby nikoho neurazil, nerozčílil, nezesměšnil. Jeho soupeři říkají, že umí být "ve správnou chvíli správně oblečen na správném místě". Některé jeho oděvní kreace však pobaví třeba když přišel na jednání s Miroslavem Kalouskem v růžové košili s potiskem.

10. Gross a Gross
Sám sebe stále dokola představuje jako "obyčejného kluka", který "je sám sebou". S předchozími devíti tvářemi Stanislava Grosse je to občas přece jen v rozporu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video