Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Deset procent Čechů by v těžké situaci dalo úplatek, vyplývá z průzkumu

  • 165
Ve složité osobní situaci by deset procent Čechů bylo ochotných předat úplatek. Češi také odsuzují korupci silněji než lidé v jiných zemích. Vyplývá z průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi. Čtvrtina lidí se domnívá, že boj vlády s korupcí se zlepšil, podle poloviny lidí je situace stále stejná.

„Pokud byste se dostali do složité situace a někdo by vám nabídl, že ji za úplatek vyřeší, na kolik je pravděpodobné, že byste úplatek použili?“ ptali se výzkumníci respondentů v Česku.

Průzkum

Průzkum byl prováděn v období od 21.- 27.11. 2015 a zúčastnil se ho representativní vzorek 1200 respondentů v České republice starší 18 let.

Tři procenta oslovených odpověděla, že velice pravděpodobně, podle sedmi procent je to spíše pravděpodobné. Takto odpovídali zejména muži ve věku 30 až 44 let a podnikatelé. Necelých devadesát procent lidí na druhou stranu uvedlo, že použití úplatku je pro ně spíše nebo velice nepravděpodobné.

Deset procent lidí mělo někdy v životě pocit, že je od nich očekáván úplatek. Většina Čechů a Češek se však s takovou situací nesetkala.

Podle socioložky Kristýny Chábové Češi odsuzují korupci mnohem silněji než lidé v dalších postkomunistických zemích a řadí se v tomto pohledu spíše k západním zemím. Podle Chábové je zajímavé, že tolerantnější ke korupci jsou mladší lidé. „Ale to není specifikum České republiky, to se objevuje napříč evropskými zeměmi,“ dodala.

Podle čtvrtiny Čechů se boj s korupcí zlepšil

Boj vlády s korupcí se podle čtvrtiny obyvatel Česka zlepšil. Polovina lidí se domnívá, že je situace stejná jako za minulé vlády, zbytek neví.

V porovnání se stejným průzkumem v září 2014 je podle Chábové vidět, že se přibližně osm procent respondentů přesunulo z názoru o úspěšném boji vlády k neúspěchu.

Nejjednodušším vysvětlením je podle ní to, že v roce 2013 padla vláda v důsledku kauzy Nagyová, což se v roce 2014 nestalo, takže respondenti byli velmi pozitivní v hodnocení vlády ohledně boje s korupcí. „Dnes je ten vývoj trošku negativní, myslím si, z toho důvodu, že zde nejsou žádné obrovské kauzy, které by respondenty ovlivňovaly,“ dodala.

Vláda začátkem prosince zveřejnila plán boje proti korupci na příští rok, podle něhož by důležití státní úředníci měli zveřejňovat životopisy, aby bylo jasné, kdo funkci vykonává (více čtěte zde).

Plán podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera počítá také s tím, že se dokončí projednávání zákonů, které se zadrhly v legislativním procesu. Musí se podle něj třeba dokončit práce na registru smluv, novele zákona o politických stranách či veřejných zakázkách. Dalším protikorupčním opatřením by měla být možnost vstupu do systému s přehledem připravovaných zákonů.

Byli byste ochotni v těžké životní situaci nabídnout úplatek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 16. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 418
Ne
Ne 118

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video