Deset otázek a odpovědí pro voliče do krajských zastupitelstev

Kromě voleb do třetiny Senátu proběhnou již v neděli 12. listopadu poprvé v historii České republiky volby do zastupitelstev krajů. Volební místnosti se otevřou v osm hodin ráno a volby skončí ve dvaadvacet hodin večer. Zde je deset otázek, které s volbami do krajských zastupitelstev souvisejí.

1. KDY SE BUDE VOLIT?

To je hlavní novinka: Volby do krajů (a asi i všechny další) budou v neděli, takže se nedá hlasovat "v pátek po práci", "cestou na chatu" nebo "po sobotním nákupu". Volební místnosti budou otevřeny v neděli 12. listopadu od 8 do 22 hodin. V Praze se zastupitelstvo vybírá až v roce 2002.

2. CO SE BUDE VOLIT?

Krajské zastupitelstvo, čili regionální parlament o 45, 55, nebo 65 členech (podle velikosti kraje). Volí se na čtyři roky.

3. KOHO BUDEME VOLIT?

Členy zastupitelstva, nikoli přímo jeho předsedu - krajského hejtmana (ačkoli někteří kandidáti už teď rovnou "kandidují na hejtmana"). O hejtmanovi rozhodne až zastupitelstvo, stejně jako o radě kraje, tedy jakési krajské "vládě". Pozor, někteří kandidáti na hejtmana se nechali slyšet, že když budou zvoleni do zastupitelstva, ale už se nestanou hejtmany, vzdají se i křesla v zastupitelstvu.

4. KDO KANDIDUJE?

Celkem se přihlásilo 41 politických stran, hnutí a koalic. Nejméně stran - deset - nastoupilo v Pardubickém kraji, nejvíc - patnáct - v Ostravském, Libereckém a Plzeňském kraji. Zákon povoluje jen kandidaturu registrovaných politických stran, ne nezávislých kandidátů. Přihlásily se třeba i "Akce za zrušení Senátu" (Plzeňský kraj), "Prosperita Vysočiny" (Jihlavský kraj) nebo "Nestraníci pro Moravu" (Brněnský kraj).

5. JAK SE BUDE VOLIT?

Každá strana bude mít svůj hlasovací lístek jako ve volbách do Poslanecké sněmovny. Volič si vybere jednu stranu, její lístek vloží do úřední obálky a tu do volební urny. Oproti obecním volbám je zásadní rozdíl v tom, že si nemůže vybrat kandidáty z různých stran a sestavit si tak "své" zastupitelstvo. "Určitě nebudu volit jen jednu stranu," uvažovala v MF DNES paní Mirka Čechová z Jindřichova Hradce. Bohužel, bude muset.

6. KDYŽ MUSÍM VYBRAT JEDNU STRANU, MŮŽU DÁT PŘEDNOST NĚKTERÝM KANDIDÁTŮM?

I v krajských volbách bude fungovat systém preferenčních hlasů. Na vybrané kandidátce můžete zakřížkovat jedno až čtyři jména, která se tím pádem dostanou na první až čtvrté místo hlasovací listiny. Ale aby se pořadí na kandidátce skutečně změnilo, musí totéž udělat (u stejných kandidátů) aspoň 10 procent voličů té které politické strany. Praxe ukazuje, že preferenční hlasy změní pořadí kandidátů jen minimálně.

7. JAK SE BUDOU HLASY POČÍTAT?

Krajský volební zákon už vychází z dohod ODS a sociální demokracie. Matematická metoda přepočtu hlasů na křesla v zastupitelstvu je stejná jako u voleb do Poslanecké sněmovny. Efekt je ale jiný a velké strany nebudou zdaleka v takové výhodě. Celý kraj je totiž jeden velký volební obvod, kdežto v parlamentních volbách se má v každém obvodu volit v průměru šest poslanců.

8. KDO BUDE KRAJSKÝ ZASTUPITEL ZA NÁŠ OKRES, ZA NAŠE MĚSTO?

To se nepozná (pomineme-li, že každý zastupitel odněkud pochází). Právě proto, že voliči v celém kraji budou vybírat ze stejných kandidátních listin. Příklad Středočeského kraje: v Mladé Boleslavi, v Kladně i v Příbrami budou volit stejné kandidáty strany X.

9. KTERÉ STRANY SE DOSTANOU DO ZASTUPITELSTVA?

Stejně jako u voleb do sněmovny je potřeba získat aspoň 5 procent hlasů. (Vláda navrhovala 3 procenta, poslanci to zpřísnili.) Pět procent, a to je naopak rozdíl, platí i pro koalice.

10. KDE MOHU HLASOVAT?

Právo volit v jednom z krajů mají státní občané České republiky, kteří mají v kraji trvalé bydliště. Čili volit je potřeba v místě, kde jste trvale přihlášeni. Člověk s trvalým bydlištěm v Praze nemůže letos volit nikde, občan z domovské obce u Českých Budějovic může volit jen zastupitelstvo Budějovického kraje.


 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video