Deset let po CzechTeku. Ptejte se jiných, odmítá vzpomínat Paroubek

  • 778
Před deseti lety rozehnala policie technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku. Velmi tvrdý zásah tehdy vyvolal silnou reakci veřejnosti. Pro někoho zůstává zřejmě bolestným tématem. Mluvit o něm nechce například tehdejší premiér Jiří Paroubek.

„Na to se zeptejte bývalého ministra nebo policejního prezidenta,“ reagoval na dotaz iDNES.cz ohledně CzechTeku 2005 Jiří Paroubek. Připomněl jen, že on tehdy zásah nenařídil.

V roce 2005 však Paroubek k zásahu vyzýval a účastníky akce po něm ostře kritizoval. Slavný byl tehdy například jeho výrok, že „technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé“. Vysloužil si tím vlnu kritiky a technaři v reakci na jeho výstupy v září na stejném místě uspořádali ParoubTek.  

Tehdejší premiér nakonec svá tvrzení mírnil. „Sebekriticky musím říci, že jsem to podcenil. Nevěděl jsem, co je to CzechTek. Já jsem nevěděl, k jakým problémům může dojít. Já jsem to tolik nesledoval. Slibuji, že tyto věci budu napříště sledovat,“ uvedl před deseti lety Paroubek.

O deset let starém zásahu už nechce mluvit ani tehdejší policejní prezident Vladislav Husák. „Jsem na dovolené,“ odmítl otázky. Jediný, kdo se z tehdejších čelných představitelů státu vyjádřil, byl bývalý ministr vnitra František Bublan.

Speciál iDNES.cz o CzechTeku 2005 zde

Technoparty nazvaná CzechTek 2005 se konala v tomto roce na louce u dálnice D5 u Mlýnce na Tachovsku. Akce, na kterou přijelo asi 5000 účastníků, začala v pátek 29. července. Policie zasáhla druhý den v sobotu. Na louku policejní jednotky poslal tehdejší policejní prezident Vladislav Husák. Mezi účastníky i policisty bylo několik desítek zraněných.

I on uvedl, že zásah nenařídil. Přesto jej označil za průlomový, protože podle něj vedl ke změně strategie policejních zásahů. „Od té doby začala policie využívat antikonfliktní týmy, lépe se na podobné akce připravovala. S jejich organizátory se policie začala předběžně domlouvat, aby se předešlo rizikovým situacím. Zažil jsem pak ještě jeden CzechTek a obešel se bez problémů,“ řekl Bublan.

Po roce 2006 už se CzechTek nikdy neuskutečnil. Fakt, že se policie začala k podobným akcím chovat vstřícněji, a zároveň je tak měla víc pod kontrolou, považuje Bublan jen za jednu z možných příčin, proč se pak už podobné akce neopakovaly. „Především zahraniční návštěvníci takových akcí se přijeli do Česka vyřádit, dělat to, co doma nemohli. A pak už to pro ně nebylo tak atraktivní,“ míní Bublan. Dalším důvodem podle něj mohlo být i to, že to byla jen módní vlna.

Tehdejší premiér Jiří Paroubek (vpravo) se svým ministrem vnitra Stanislavem Grossem na snímku z června 2005.

S tím souhlasí i jeden z účastníků a po zásahu i mluvčí CzechTeku Pavel Eichler. „V jednu dobu to určitě byla módní vlna. Právě v době, kdy to dospělo do obřích rozměrů a jezdily tisíce lidí. Nabalili se na to lidé, kteří jezdili kvůli adrenalinu i s tím, že čekali nějakou policejní akci. Pro další to byl až ilegální druh zábavy, ale byli ochotni tu nepohodu akceptovat tak jednou za rok. Třetí skupina byla ta, která cítila kšeft. Sklouzlo to do toho, že si půjčovali obří sound-systémy hlavně proto, aby vytočili víc piva,“ vysvětlil Eichler.

Následný konec Czechteku podle něj hudební styl označovaný jako freetekno paradoxně zachránil. „Celé ta freeteknová scéna, komunita a subkultura se pročistila. Techna se konají pořád, každý týden je nějaké, ale pro sto dvě stě lidí. Nikdo už nemá zájem dělat akce pro desetitisíce lidí,“ uvedl Eichler.

Na samotný zásah policie vzpomíná doteď jako na „srabácký“, na velkou zlovůli policie. Následné demonstrace podle něj znamenaly naději, že se může něco změnit. „Dnes mám ale pocit, že ten policejní stát zase nabobtnal,“ dodal Eichler.


Video