Jedním z ukazatelů kvalitní školy je, že se do ní dítě nebojí chodit a baví ho vyučování

Jedním z ukazatelů kvalitní školy je, že se do ní dítě nebojí chodit a baví ho vyučování | foto: Profimedia.cz

Desatero, jak poznat dobrou školu

  • 2
V Česku chybějí učitelé s předepsanou kvalifikací. Jak poznáte, že škola, do níž chodí vaše dítě, má kvalitní pedagogy? A jak se můžete bránit, když nejste spokojeni s výukou či chováním učitelů? MF DNES sestavila desatero rad pro rodiče.

DESET RAD:

1. Jaká škola je dobrá?
Splňuje to, co se od ní očekává. Dítě v ní získá základní vzdělání podle stanovených osnov, ale s ohledem na jeho schopnosti a nadání. Škola ho připraví k dalšímu vzdělání na střední škole nebo učilišti. Vyučování by pokud možno nemělo být pro dítě otrava. Dítě by se nemělo bát do ní chodit a mělo by se do ní po prázdninách těšit.

2. Jak poznáte dobrou školu?
Pokud školu teprve hledáte, nejvíc se dozvíte od známých, kteří tam děti mají a kterým důvěřujete. "Ptejte se. Dětí, učitelů, ředitele. Navštivte školu, sledujte její webové stránky, seznamte se s její výroční zprávou. Domluvte se s ředitelem a navštivte konkrétní vyučovací hodinu," radí rodičům Jiřina Tichá, ředitelka odboru základního vzdělávání ministerstva školství.

Důležitým hlediskem je i úspěšnost žáků při přijímačkách na střední školy. "Pokud bude většina žáků neúspěšná, pak s tou školou pravděpodobně není něco v pořádku," říká Michal Trunda z odboru péče o pedagogické pracovníky.

Podle odborníků neexistuje univerzální recept, ale je-li rodič aktivní, může o škole leccos zjistit. Mnohé lze vyčíst z internetových stránek. "Bývá tam fotogalerie, školy zde vystavují svůj vzdělávací program, najdete souhrn kulturních či sportovních aktivit, účast dětí na olympiádách. Podle propracovanosti plánu školního roku mohou rodiče posoudit, jaký je ředitel organizátor," radí Tichá.

3. Co najdete ve výroční zprávě školy?
Výroční zpráva vychází v říjnu (zpráva o hospodaření školy většinou v únoru). Škola ji zveřejňuje na internetu a ředitel ji musí rodičům poskytnout k nahlédnutí. Jsou v ní údaje o uplynulém školním roce, statistiky přijatých dětí, jejich prospěch, úspěšnost přijetí na střední školy, informace o pedagogickém sboru a kvalifikaci učitelů.

"Ve výroční zprávě bývají záznamy o sportovních, kulturních aktivitách, prezentace školy na veřejnosti, případně v médiích. A také výsledky kontrol školní inspekce, které jsou samy o sobě ukazatelem," vypočítává Tichá.

4. Existuje žebříček škol?
Ne. Nikdy nevznikl a nejspíš ani nevznikne. "Hlediska jsou tak různorodá, že je nelze jednoduše porovnat," říká Tichá. Podle ní mohou být takové žebříčky i nebezpečné. "Každá škola má jiné složení žáků, mají jiné nadání. Jak například srovnávat školu se sportovním zaměřením se školou, která nabízí širší výuku jazyků?"

5. Jak se ptát dítěte, abyste zjistili kvality školy?
Platí, že dítě by se nemělo především bát do školy chodit (opak může svědčit třeba o šikaně), škola by měla dítě bavit (i když je jasné, že každé dítě baví něco jiného). Podle Jiřiny Tiché je vhodné ptát se dítěte, co o škole a učitelích říkají jeho kamarádi. "Dítě své mámě nejčastěji řekne, ale jo, dobrý, nic jsme nedělali. Ale pokud tlumočí názor spolužáka, bývá otevřenější i konkrétnější," domnívá se Tichá.

6. Jakou musí mít učitel kvalifikaci?
Magisterské vzdělání je základ. Pro první stupeň je potřeba mít titul v oboru pedagogických věd zaměřeném na přípravu učitelů prvního stupně. Pro druhý stupeň pak příslušné magisterské pedagogické vzdělání, případně "neučitelský" obor doplněný o takzvané "pedagogické minimum" (asi čtyři semestry studia, a to i dálkového).
Podle platného zákona musí učitel bez této kvalifikace nejpozději do roku 2009 zahájit doplňující studium, jinak bude muset přestat učit. Ministerstvo připravuje zmírňující novelu, která tuto lhůtu prodlouží o pět let.

7. Jak se dozvíte, jaké vzdělání a minulost má učitel(ka)?
Nejprve napoví titul. Takzvanou aprobaci učitele mohou rodiče vyčíst z výroční zprávy, která je veřejná. Tam se také dozví, jak si učitelé průběžně vzdělání doplňují.
S minulostí je to složitější. Ředitelé škol se shodují, že třeba takový fakt, jestli byl jejich zaměstnanec v komunistické straně, vůbec nezkoumají. Pokud ovšem jde o kvalitního pedagoga, který "ideologii nezatahuje do výuky".

"Pokud by ale rodiče měli podezření, že učitel se snaží dětem vštípit názory, které se mu nelíbí, měl by zkusit promluvit přímo s ním, případně s ředitelem," říká zástupkyně ředitelky z pražské Základní školy Plzeňská Magda Fuksíková.

8. Co dělat, když máte pocit, že vaše dítě učí špatný učitel?
Rada opět zní: výhrady oznámit řediteli školy. Argumenty proti určitému pedagogovi budou mít samozřejmě větší váhu, pokud si postěžuje více rodičů. Když je stěžovatel sám, roli mohou hrát jen osobní antipatie. "Měli jsme učitelku, která chodila notoricky pozdě, dávala tím dětem špatný příklad, to jsem s ní okamžitě řešila," popisuje Magda Fuksíková. Mnohem závažnější však je, když dětem nesedí způsob výuky.

Někdy přitom stačí málo: nemlčet a všechno si vysvětlit. "Rodiče si stěžovali na učitelku, která byla na děti až příliš přísná, takže se jí bály. Přišla z Prahy a byla zvyklá na třídu plnou dětí. Když jsme to rozebraly, začala se k žákům chovat jinak," vzpomíná Marie Nováková, ředitelka Základní školy Jana Amose Komenského v Lysé nad Labem.

9. Co dělat, máte-li podezření, že učitel(ka) pije?
Rodiče by určitě neměli mlčet. V každém případě mohou přijít za ředitelem školy. Rodiče dětí z každé třídy si mezi sebou volí třídního důvěrníka, který má právo svolat třídní schůzku. Tam se může začít situace řešit.
"Máme zakoupeny přístroje na měření alkoholu, takže jsme schopni rychle reagovat a zjistit, jestli se podezření rodičů zakládá na pravdě," říká Marie Nováková. Pokud ano, postupuje vedení školy podle zákoníku práce.

10. Když se vám škola nezdá, je dobré dítě přihlásit jinam?
V takových případech by rodiče měli mít na paměti hlavně zájmy dítěte. Pokud ho stresuje velikost školy nebo mu nesedí systém výuky, není žádný problém přihlásit ho na jinou školu. Rodiče to mohou udělat klidně v průběhu školního roku. Přeložení neznamená žádné velké papírování, stará a nová škola si mezi sebou pouze předají dokumentaci žáka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue