Děravý zákon nahrává pirátům silnic

  • 47
Silnice brázdí stovky řidičů, kteří mají na kontě desítky odhalených dopravních řestupků. Přesto se nemusejí bát, že by přišli o řidičský průkaz. Úřady se totiž o jejich "lehčích" přestupcích nedozvědí. Nebýt děravého zákona, přišel by podnikatel Bulawa už dávno o řidičský průkaz

I když jej policisté pokutovali už čtyřiatřicetkrát, úřady mu řízení auta nezakázaly. A tak když v sobotu nad ránem opilý Bulawa sestřelil z vozovky policejní auto a zabil tři uniformované muže, řidičák měl u sebe v kapse.

Důvod? Od počátku roku 2001, kdy dopravní agenda přešla z policie na místní úřady, se do karty každého řidiče zapisuje jen část jeho prohřešků, které zjistí na silnicích policisté.

A sice pouze ty, při nichž policejní kontrola uloží motoristovi pokutu vyšší než dva tisíce korun. V praxi to znamená, že třeba o jízdě na červenou se úředníci nedozvědí.

"My sice záznam o přestupku příslušnému úřadu posíláme, podle zákona se ale přestupky, u nichž je uložena pokuta nižší než dva tisíce korun, nemusí nikde evidovat. Úřad proto naše oznámení jen přijme, někam založí a pak už se o něj vůbec nikdo nezajímá," potvrzuje vedoucí Dopravního inspektorátu v Ústí nad Labem Karol Kočárek.

Při takzvaném správním řízení, kdy úředníci rozhodují o tom, zda řidiči zakázat řízení auta, se ovšem vychází pouze z informací uvedených v jeho kartě. Kolik měl tedy Bulawa zapsáno přestupků v kartě, když policisté mluví o čtyřiatřiceti? To úředníci tají.

"Informace z karty můžeme poskytovat pouze institucím, které na to mají ze zákona právo," odbývá dotaz Eva Widnicová, šéfka dopravního odboru úřadu v Českém Těšíně.

Zároveň však své podřízené brání, byť poněkud neurčitě: "My jsme podle informací, které jsme měli k dispozici, udělali všechno, co nám zákon umožnil." Podle policistů se Bulawa dopouštěl přestupků po celé republice, špatným parkováním počínaje, jízdou na červenou a překračováním povolené rychlosti konče.

Po silnicích jezdí stovky Bulawů
Řidičů, jako je Bulawa, je hodně, připouštějí policisté. A možnost, že by přišli o řidičské oprávnění, je minimální.

Příslušníci dopravní policie těmto lidem dokážou, že například v obci překročili rychlost o čtyřicet kilometrů, a uloží jim za to pokutu. Sankce je však ve většině případů nižší než dva tisíce korun, což je ona problematická spodní hranice.

"Řidiči, kteří mají na svědomí desítky přestupků, a přesto stále jezdí s řidičákem, nejsou žádnou výjimkou. Zákon je skutečně v tomto případě nedokonalý, už jsme ale na to upozorňovali, když se před několika roky schvaloval," konstatuje rezignovaně šéf dopravní policie Zdeněk Bambas.

Záchrana? Bodový systém
Neutěšený stav by měla změnit novela takzvaného silničního zákona. Podle ní by se napříště veškeré přestupky hodnotily bodovým systémem. I nejmenší přestupek, který řidič spáchá, by se tak objevil v jeho kartě.

"Podobné případy, jako je ten z Českého Těšína, by se už neměly stávat," poznamenává Ladislav Prudil z odboru dopravy brněnského magistrátu. Každý řidič, který nasbírá dvanáct bodů, přijde podle novely na rok o řidičské oprávnění.

"Dnes je škála potrestání velmi široká, od napomenutí až po pokutu. Ale je to zpravidla na uvážení policisty či úřadu. Podle novely, pokud ji zákonodárci schválí, by mělo být jasně stanoveno, jaké tresty mají padnout u jednotlivých přestupků," dodává Prudil.

Za opilost tak viník podle novely, kterou má vláda projednat do konce měsíce, dostane šest bodů, za překročení rychlosti o 50 kilometrů pět bodů. Za jízdu na červenou ho pak čekají tři trestné body.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue