Server WikiLeaks zveřejnil depeše amerických diplomatů.

Server WikiLeaks zveřejnil depeše amerických diplomatů. | foto: AP

Depeše: USA chtěly v Česku umístit 15 Ujgurů, zřejmě z Guantánama

  • 11
Spojené státy už v roce 2005 naléhaly na Česko, aby přijalo 15 Ujgurů ze západu Číny, které Američané zajali při tažení proti terorismu. Podle diplomatické depeše z americké ambasády v Česku, kterou zveřejnil server WikiLeaks, český kabinet žádost odmítl.

V depeši se jasně neuvádí, zda byla skupinka Ujgurů vězněná na Guantánamu na Kubě. Washington nicméně v dalších letech jednal s několika dalšími státy o umístění podobného počtu ujgurských zajatců z Guantánama.

Podle depeše z 20. října 2005 tehdejší ministr vnitra František Bublan zdůvodnil zamítavé stanovisko české vlády bezpečnostními a zahraničně-politickými obavami.

Osud zatčených Ujgurů

Skupina Ujgurů pobývala v roce 2001 v Afghánistánu a Američané je zadrželi po zahájení invaze do této země. V roce 2004 ale americká vláda uznala, že Ujguři nepředstavují pro zemi nebezpečí, a měli být tudíž posláni do svých domovů, stejně jako byly poslány domů desítky jiných zadržených. Vzhledem k tomu, že je tato turkofonní muslimská menšina komunistickým režimem v Pekingu pronásledována, však Washington nechtěl zajatce vrátit do Číny a hledal pro ně útočiště v jiné zemi.

Autor. ČTK

Bublan sdělil tehdejšímu velvyslanci Williamu Cabanissovi, že Ujgurové podstoupili výcvik mezi extremisty, a proto by mohli být hrozbou pro vnitřní bezpečnost České republiky.

Proti přijetí Ujgurů by byla i EU, tvrdil Bublan

Zároveň upozornil, že přijetí Ujgurů by zhoršilo už tak napjaté česko-čínské vztahy. Vyjádřil rovněž obavu, že by usazení zajatců v Česku mohlo ohrozit snahu Prahy o vstup do schengenského prostoru, neboť ostatní země Evropské unie se přijetí zajatců podezřelých z terorismu bránily.

Proti přijetí zajatců z Guantánama vystupovali i Bublanovi nástupci na ministerstvu vnitra. Ministr Ivan Langer v roce 2009 prohlásil, že Česko neuvažuje o přijetí ani jediného vězně z kontroverzní americké základny. Rozhodnutí potvrdil i Langerův nástupce Martin Pecina.

V roce 2006 přijala pět zadržených Ujgurů Albánie. Další Ujgurové byli v roce 2009 umístěni na Bermudy a do tichomořského státu Palau. Loni přijalo dva čínské Ujgury Švýcarsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video