Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Depeše USA čerpaly z médií, tajnosti by se šifrovaly, míní exdiplomat

  • 12
Informace v depeších americké diplomacie, které se týkají i Česka, pochází především z médií. iDNES.cz to řekl bývalý velvyslanec v Rusku a exministr obrany Luboš Dobrovský. Skutečně tajné informace by podle něj američtí diplomaté šifrovali. Depeše zveřejnil server WikiLeaks.

Podle Dobrovského se v depeších nejedná o žádnou špionáž, ale z velké části o zprávy, které posílá každé velvyslanectví na základě pravidelných rešerší sdělovacích prostředků.

Bývalý politik a diplomat Luboš Dobrovský

"Američtí diplomaté popsali situaci tak, jak ji popisovala česká média. Ne že by oni dospěli k nějakému závěru. Už to, že to bylo psáno v otevřené řeči, svědčí o tom, že šlo jen o zprávy, které byly především z dostupných zdrojů," uvedl Dobrovský, jenž v letech 1996 až 2000 působil jako velvyslanec v Rusku.

Posílání tajných informacích podle něj podléhá jinému režimu. "Tak jako každý velvyslanec jsem měl možnost používat šifry, kterými jsem informoval o skutečnostech, o jejichž zdrojích jsem nemínil informovat představitele země, ve které jsem pracoval," uvedl Dobrovský.

Šifrování se podle něj využívá například v případě, když velvyslanec promluví s premiérem nebo s některým z ministrů a dozví se něco překvapující a dosud nezveřejněného.

WikiLeaks zveřejnil na začátku září na internetu 251 287 depeší americké diplomacie, které má k dispozici. Jedna z nich například zmiňuje odmítavý postoj ministra zahraničí Karla Schwarzenberga k uskladnění iráckého uranu v Česku. V jiné se píše o sympatiích americké administrativy k Alexandru Vondrovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video