Den v Betlémě - jako za války

  • 11
Venku je krásný slunečný den. Teplota přes dvacet stupňů, obloha jasně modrá. Na hezký víkend však ani pomyšlení. Ulice jsou jako vymetené. Nikde nikdo. Obchody zavřené, dokonce i pekárny, které jinak mívají otevřeno čtyřiadvacet hodin denně. Všichni, kdo tu žijí, se krčí doma. Jako ve válce.

Biblický Betlém, Ježíšovo město, kam kdysi směřovaly desetitisíce křesťanů ročně z celého světa, je ve válce. Izraelské vojenské operace v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu se v pátek v noci přesunuly až sem.

Na spodní části obrazovek betlémské televize Mahíd (Zrození) a Roa (Pastýři) běží pás s důležitými informacemi pro obyvatelstvo: Nezdržujte se poblíž míst izraelských útoků - čísla záchranné služby - výzva pekárnám, aby otevřely Betlémská katolická univerzita a všechny školy zůstanou do odvolání zavřeny - zranění v táboře Ajdá jsou v kritickém stavu a čekají na příjezd sanitek...

Občasné ticho venku přerývají zvuky vzdálené střelby, výbuchy dělostřeleckých granátů, rachot helikoptér a houkačky bláznivě se řítících sanitek. Izraelské tanky vjely do betlémského předměstí Bejt Džaly a dalších okrajových čtvrtí ze všech směrů.

Vrtulníky si vzaly
za cíl Hebron

Izraelské jednotky obklíčily palestinské uprchlické tábory Ajdá a Dhejša desítkami tanků a dovnitř pronikla komanda vojáků, kteří tam začali provádět razie. Zatímco ze vzduchu vše hlídaly helikoptéry, tábory byly hermeticky uzavřeny.

Místní sanitky se přitom velice obtížně dostávaly ke zraněným. Již v několika případech se přitom podle palestinských zdrojů staly terčem izraelské střelby. Vojáci je začali ostřelovat poté, co v Izraeli proskočily zprávy, že některé sanitky byly zneužity k teroristickým účelům.

Dva palestinští řidiči z Džanínu a Gazy a lékař z Tulkarmu tak již nikomu nepomohou, jsou mrtví. Kromě sanitek byly už v ulicích Betléma jen vozy zahraničních novinářů, kteří připomínali v neprůstřelných vestách a helmách vojáky.
Místní novináři byli jako vždy bez vest a bez helem.

Všichni svorně se však rychle přesunovali z místa na místo a snažili se být u všeho. Informovali o mrtvých a zraněných. Filmovali zdemolované domy a oběti izraelských útoků. Izraelští vojáci mezitím v palestinských uprchlických táborech Ajdá a Dhejša dům od domu hledali muže, otce a syny, jež Izraelci považují za teroristy, a Palestinci naopak za hrdiny odboje proti izraelské okupaci.

Místní palestinské televizní a rozhlasové stanice nepřetržitě vysílaly zprávy o tom, co se dělo: v Betlémě tři mrtví (na palestinských územích už celkem 40 mrtvých a desítky raněných).

Matka desetiletého syna v Tulkarmu chystala jeho pohřeb, těžce raněná žena z tábora Ajdá bojovala o svůj život v nemocnici a ženě z nedaleké Bejt Džaly bylo do pláče. V jejím domě se prý neskrývali aktivisté ani teroristé. Obsadili ho vojáci, prostě proto, aby tam umístili své po zuby ozbrojené odstřelovače.

Ženy, jejichž muži se schovávají neznámo kde nebo nemohou přijet domů z práce z jiných palestinských měst, doma umíraly hrůzou. Venku už dávno nebyli žádní vrhači kamenů, kteří vytrvale provázeli takřka všechny incidenty v prvních měsících palestinského povstání.

Přechody přes hranice byly zavřené a nepropustné. Nálada mezi lidmi byla pohřební. Nikdo v posledních dnech nevěří v nějaké brzké zlepšení. Naopak v atmosféře naprosté paniky začínají proskakovat zprávy, že by se ve zdejších uprchlických táborech Ajdá a Dhejša mohly opakovat podobné masakry, k jakým došlo před dvaceti lety v libanonských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Lidé upozorňují na jedno i tehdy vedl vojenskou operaci Ariel Šaron, dnešní izraelský premiér.

Speciální robot odstraňuje bombový pás z těla mrtvého Palestince, kterého v Jeruzalémě zastřelili izraelští pohraničníci. Podle policie se muž chystal spáchat sebevražedný atentát. (8. března 2002)

Izraelské tanky pronikly v noci na pátek za podpory vrtulníků do palestinské vesnice Bajt Džalá. (8. března 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video