Valachová na Den učitelů ocenila plaketou šikanovanou kantorku z Třebešína

  • 44
Ministryně školství Kateřina Valachová v úterý při Dni učitelů ocenila v Senátu in memoriam Ludmilu Vernerovou, šikanovanou učitelku Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Medaile za svou práci dostaly čtyři desítky pedagogů.

Valachová učitelce udělila Plaketu Františky Plamínkové, novou cenu pojmenovanou po političce a obhájkyně ženských práv. „Tato mimořádná cena nepatří jen Ludmile Vernerové, ale všem učitelů a učitelkám, kteří se setkávají s šikanou,“ uvedla Valachová. Učitele vyzvala, aby se o tomto problému nebáli mluvit. Plaketu převzala dcera Vernerové Kateřina.

Vyznamenáno bylo i dalších 44 pedagogů, kteří převzali medaile ministerstva školství. Medaili prvního stupně letos obdrželo 26 laureátů, Medaili 2. stupně jich dostalo 18. Oceněni tak byli například dětská psycholožka a výchovná poradkyně Václava Masáková nebo astronom a astrofyzik Jiří Grygar, za kterého cenu převzal jeho syn Lukáš (seznam všech oceněných najdete na webu ministerstva).

Žáci rozjeli web pro hlášení šikany. Ihned přišly desítky registrací

Pětapadesátiletou učitelku zřejmě trojice studentů šikanovala delší dobu, některé incidenty jejich spolužáci natočili na mobilní telefony. Učitelka poté zemřela (více čtěte zde), a přestože policie neprokázala souvislost mezi jejím úmrtím a šikanou, zveřejnění případu rozpoutalo o šikaně ve školách bouřlivou diskusi.

K tomu, aby se podobné případy v českých školách neopakovaly, má přispět mimo jiné novela školského zákona, kterou minulý týden podepsal prezident. Ta vymezuje postavení učitelů a povinnost ředitele zahájit řízení o případném vyloučení žáka ze školy, pokud se dopustí opakovaných hrubých fyzických nebo slovních útoků. Na proces budou dohlížet státní zástupci.

Šikanou se od loňského roku více zabývá také školský ombudsman, jehož úkolem je nyní zejména řešit vzájemné vztahy ve školách a školských zařízení a zabývat se spory, které mají znaky šikany. Od září loňského roku tuto funkci zastává zakladatel ankety Zlatý Ámos Ladislav Hrzal.

Světový den učitelů se začal slavit v roce 1994, kdy ho vyhlásila Organizace spojených národů. Ve světě je každý rok 5. října. V České republice připadá na 28. března, kdy se narodil Jan Amos Komenský.

Medaile ministerstva školství se uděluje od roku 1992. Ministři školství tak oceňují významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo mimořádně záslužný čin při zlepšování podmínek ve školství. Kandidáty na medaili může navrhnout ředitel školy, učitel, žák, rodič, obec nebo kraj.

Připomeňte si případ šikanované učitelky

7. prosince 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video