Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká varlata i dělohy sžírá rakovina. Prevenci lidé stále zanedbávají

  • 50
Každých dvacet hodin v Česku zemře jedna žena na rakovinu děložního čípku. A to přestože jde o nádor, kterému se dá předejít vakcinací anebo jej lze včas podchytit preventivní kontrolou. Prevenci zanedbávají také muži. Změny na varlatech sice snadno sami zpozorují, k lékaři se přesto mnozí nevydají.

Rakovinou varlat v Česku každý rok onemocní až pět set mladých mužů, nejčastěji mezi osmnácti a čtyřiceti lety. Tři desítky z nich pak ročně zemřou. Lékaři z Ligy proti rakovině to uvedli na středeční tiskové konferenci při příležitosti Světového dne proti rakovině, který proběhne 4. února a bude věnován právě rakovině reprodukčních orgánů.

HPV virus

HPV virus, který způsobuje rakovinu děložního čípku (děložního hrdla), se šíří pohlavním stykem. Způsobuje i další typy rakoviny, například dělohy, nebo u mužů konečníku či penisu.

Rizikovými faktory pro vznik nádorů čípku jsou nízký věk začátku sexuálního života, střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Nákaze virem lze předejít očkováním. Jeho účinnost je od 70 do 99 procent podle typu rakoviny.

Podle ankety o rakovině varlat nikdy nedostalo informační materiály 77 procent mužů a jen 23 procent provádí občasná samovyšetření. „Při sprchování je úplně každý schopen poznat jakékoli změny vnějšího genitálu. Proč poté muž nejde k lékaři, je otázkou. Může to být strach, stud nebo nějaká jiná příčina,“ domnívá se předsedkyně ligy Michaela Fridrichová. Organizovaný screening Česká republika nemá.

Naproti tomu proti nejčastější gynekologické rakovině děložního čípku je screening úspěšný. Pro úspěch sekundární prevence existuje screeningový program, který v Česku běží od roku 2008. Od minulého roku jsou k němu ženy zvané adresně pojišťovnami na preventivní gynekologické prohlídky.

Je také možné chránit se očkováním. „Je jen minimum karcinogenních onemocnění, kterým se dá předcházet primární prevencí. Nádor děložního čípku je jedním z nich,“ dodala.

Přesto je v České republice ročně diagnostikováno tisíc nových případů, upozorňuje Pavel Freitag z  Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN. 

Pro mladé dívky jsou přitom k dispozici dvě vakcíny: Cervarix a Silgard chránící také před genitálními bradavicemi. V průměru očkování podstoupí čtrnáct procent žen. Zdravotní pojišťovny hradí očkování dívkám mezi 13. až 14. rokem, vakcínou je chráněno kolem osmdesáti procent dívek tohoto věku. Snahou lékařů je počty ještě zvýšit, aby byly pokud možno chráněny všechny dívky. Propagují také očkování u chlapců, protože právě oni přenášejí na dívky virus při sexu.

Prevencí je těhotenství, kojení i hormonální antikoncepce

Dalšími nejčastějšími gynekologickými zhoubnými nádory jsou rakovina vaječníků a rakovina děložního těla. Druhá jmenovaná je dokonce v České republice nejčastější z evropských zemí.

Den proti rakovině

Sympozium na téma rakoviny reprodukčních orgánů se bude konat 4. února, kdy je Světový den proti rakovině. V roce 2000 ho vyhlásila Mezinárodní unie proti rakovině s cílem snížit do roku 2025 výskyt rakoviny a počty úmrtí o 25 procent. Veřejnost bude moci přispět na programy ligy v Českém dni proti rakovině 13. května koupí žlutého kvítku. Za 25 let činnosti tak mohla liga rozdělit na prevenci a výzkum přes 255 milionů korun.

Nádor vaječníku je poměrně nesnadno odhalitelný. Avšak jistou prevenci podle Freitaga představuje těhotenství, kojení a také v poslední době spíše kontroverzní hormonální antikoncepce. „Dlouhodobá hormonální antikoncepce, která blokuje ovulace, riziko neeliminuje, ale snižuje dejme tomu na polovinu. Stejně tak jej snižuje i těhotenství a dlouhodobé kojení,“ říká Freitag.

Opomíjenými nádory v oblasti ženského genitálu jsou podle profesorky Jany Hercogové kožní nádory. Diagnostika těchto vzácných nádorů je poměrně obtížná, v raných stadiích často nemají žádné příznaky.

Screening neexistuje, zjistí se většinou pozdě a úmrtnost je vysoká. „Výskyt karcinomu zevních rodidel je dlouhodobě 3,0 - 3,7 případů na sto tisíc žen, výskyt karcinomu pochvy pak 0,7 na sto tisíc žen za rok. Ve většině případů postihuje ženy ve starším věku,“ uvedl Freitag.

Sportovec Petr Koukal v červnu 2013 otevřeně o zhoubné nemoci mluvil

18. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue