Afghánská žena ukazuje tělo své vnučky, kterou zastřelil americký voják v

Afghánská žena ukazuje tělo své vnučky, kterou zastřelil americký voják v provincii Kandahár. (11. března 2012) | foto: AP

Den před masakrem viděl šílený střelec, jak kolega přišel o nohu

  • 160
Americký voják, který v neděli zavraždil 16 afghánských civilistů, byl den před spácháním činu svědkem toho, jak jeho kamarád přišel o nohu při výbuchu nálože. Voják prý utrpěl několik zranění během působení v Iráku a do Afghánistánu nechtěl.

Prohlásil to jeho obhájce John Henry Browne, prominentní právník ze Seattlu, který v minulosti obhajoval mimo jiné vícenásobného vraha Teda Bundyho. Podle Brownea jeho klient sám dvakrát utrpěl zranění při svých předchozích misích v Iráku a do Afghánistánu odjet nechtěl. Mimo jiné také proto, že měl pochybnosti o svém zdravotním stavu.

"Utrhlo mu to nohu a můj klient stál přímo vedle něj," prohlásil obhájce Browne ke zranění kolegy vraždícího vojáka, které prý těžce zasáhlo celou posádku základny.

John Henry Browne

Pracuje jako obhájce ve státě Washington 40 let. Specializuje se na obhajobu lidí obviněných ze závažných trestných činů. Mezi nimi byl například i Colton Harris-Moore, který proslul pod přezdívkou bosý bandita a díky Browneovi dostal trest na dolní hranici trestní sazby. Soud ho poslal do vězení na šest a půl roku za několik loupeží během dvou let, při nichž mladík přistával kradeným letadlem ve venkovských oblastech a kradl automobily zaparkované na menších letištích. Pětašedesátiletý Browne, který je známý svou právní vynalézavostí, se snažil hájit Harrise-Moorea na základě argumentu, že jeho klient trpěl posttraumatickou stresovou poruchou pocházející z neklidného dětství. Podle agentury Reuters se již objevily spekulace, že by podobné důvody nebo poranění mozku mohly hrát roli v afghánském incidentu, zatím ale neexistují důkazy, že by voják něčím podobným trpěl.

Prominentní obhájce ze Seattlu John Henry Browne.

Irákem to mělo skončit

Browne popsal podezřelého jako příkladného vojáka, který vstoupil do armády bezprostředně po teroristických útocích z 11. září 2001. Podezřelý i jeho rodina však prý byli toho názoru, že Irákem jeho činnost v armádě má skončit. Během své irácké mise utrpěl totiž zmíněný voják poranění hlavy, když jeho vozidlo najelo na nálož nastraženou u silnice.

V důsledku dalšího bojového zranění mu údajně musela být chirurgicky odstraněna část dolní končetiny. Voják a celá jeho brigáda původně dostali informaci, že do Afghánistánu nebudou muset odjet, řekl Browne.

Browne, který hovořil telefonicky se svým klientem a osobně s jeho manželkou a dalšími členy rodiny, popsal vojáka jako člověka mírné povahy, který neprojevoval žádnou nenávist vůči muslimům.

Advokát: Pochybuji o jeho duševním zdraví

Browne, kterého si za obhájce vybral sám voják, potvrdil, že podezřelý byl přepraven na armádní základnu Fort Leavenworth v Kansasu. Od středy byl internován na základně v Kuvajtu a zatím čeká, kdy bude americkými úřady obviněn, což může trvat několik týdnů. Osmatřicetiletý muž se k činu přiznal.

Americkými úřady může být obviněn až za několik týdnů, konstatoval Browne. Americké ministerstvo obrany neuvedlo jméno podezřelého a podle mluvčího armády tak neučiní, dokud nebudou vznesena obvinění. Není také jasné, kde bude souzen.

Zatím je podle agentury Reuters známo, že je to ženatý otec dvou dětí ve věku tři a čtyři roky. Pochází ze základny Lewis-McChord ve státě Washington, sloužil třikrát v Iráku a do Afghánistánu byl vyslán v prosinci.

Obhájce vyvrátil, že by měl podezřelý manželské problémy, jak dříve naznačily některé zdroje. Zmínil také, že klient se mu v telefonickém rozhovoru zdál zmatený. Prominentní advokát prohlásil, že má pochybnosti o jeho duševním zdraví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video