Demonstranti v zimbabwském Harare žádají svobodu tisku a projevu (10.12.2009)

Demonstranti v zimbabwském Harare žádají svobodu tisku a projevu (10.12.2009) | foto: AP

Den lidských práv: Překonejte rozdíly, skončete s diskriminací

  • 16
Výzvou "Přivítejte rozdíly, ukončete diskriminaci" připomněla OSN dnešní Den lidských práv. "Diskriminace se týká invalidů, žen a dětí, imigrantů, menšin a všech těch, kteří jsou přijímáni jako jiní," uvedl ve svém prohlášení generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Proti diskriminaci není imunní žádná země," dodal.

"Někdy jde o institucionalizovaný rasismus, jindy o výstřelky intolerance, někdy o oficiální verzi historie národa, která vymazává identitu menšin," zaznělo rovněž v prohlášení Pan Ki-muna, který připomněl, že od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv uplynulo 61 let.

Nediskriminujte kvůli pohlaví, praví odpůrce homosexuálů

Předseda Valného shromáždění OSN Alí Treki vyzval k respektování lidských práv bez ohledu na radu, pohlaví, jazyk či náboženství. "Miliony lidí denně bojují s diskriminací při snaze získat vzdělání, zdravotnické služby a slušnou práci," prohlásil.

Jde o stejného Alího Trekiho, libyjského diplomata, který po svém zvolení šéfem Valného shromáždění OSN mimo jiné řekl, že homosexualitu neuznává. "Ve většině zemí světa je nepřijatelná. V některých zemích ji respektují. Myslí si, že jde o druh demokracie. Já si to nemyslím," řekl tehdy s odvoláním na muslimské zvyklosti.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová zmínila diskriminaci žen. "Ženy odpracují dvě třetiny celkově odpracovaných hodin na světě a z jejich práce pochází polovina potravin. Ale stále si vydělají pouze 10 procent z celého souhrnu příjmů na světě a vlastní méně než jedno procento majetku," uvedla.

Pillayová rovněž upozornila na dramatický nárůst útoků na cizince v Jižní Africe. Podivila se nad tím, že právě v zemi, která se sama pracně v roce 1994 vymanila z doby apartheidu a od té doby se označuje za model africké diplomacie, nezvláda chránit cizince. Po celé zemi bylo loni při rasových a nacionalistických útocích zabito nejméně 42 lidí a desítky tisíc cizinců byly vyhnány z různých míst země..

Letošní memento - situace v Íránu

Mezinárodní organizace na obhajobu lidských práv Amnesty International se u příležitosti Dne lidských práv zaměřila na situaci v Íránu, kde se zhoršila situace zejména po kontroverzních prezidentských volbách v červnu.

Podle oficiálních údajů zemřelo při protestech proti vyhlášení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem 36 lidí. Opozice však hlásí 70 mrtvých a podle dalších statistik byly po volbách zatčeny čtyři tisíce lidí, z nichž zhruba 200 jich zůstává ve vězení.

Ve svědectvích, která Amnesty International zveřejnila, je mimo jiné výpověď jednoho zatčeného, kterému bylo řečeno, že pokud se nepřizná, bude jeho syn znásilněn. Jiný postižený, 26letý počítačový student, popsal, jak ho pálili cigaretami pod očima a jinde na hlavě. Studenta propustili pět dní poté, co učinil falešné doznání. Lékařská zpráva potvrdila mučení, vyšetřování incidentu však úřady přerušily.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ocenila u příležitosti Dne lidských práv dva lidi. Jednu cenu dostal posmrtně Makšarip Aušev, který vedl vyšetřování mučení a porušování lidských práv na ruském severním Kavkazu a zemřel poté, co atentátníci prostříleli jeho vůz 60 kulkami. Druhou oceněnou se stala americká velvyslankyně Marie Yovanovitchová za obranu lidských práv v Arménii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video