Věci veřejné se na ultimátu dohodly na jednání svého poslaneckého klubu. "Je to takové rozhodnutí oblečená, neoblečená," řekl po jednání poslanců VV znechuceně jeden z významných politiků strany, který si nepřál být jmenován. John přiznal, že na jednání padaly i radikálnější návrhy.
"Z vlády neodcházíme, protože se nechceme chovat jako magoři. Kdybychom dnes vypověděli koaliční smlouvu, nastal by velký třesk, nikdo by nevěděl, co dál," vysvětlovala šéfka klubu VV Karolína Peake. Nečas vzal rozhodnutí VV na vědomí, dál ale platí, že ustupovat jim nehodlá.
Fakticky rozhodnutí "vévéček" znamená, že ultimátum, které koalici vyhlásil minulý týden exministr dopravy Vít Bárta, strana pouze posunula na konec června.
Termín strana zvolila proto, že v té době bude už po schůzi Sněmovny, na které budou schváleny vládní reformní zákony v prvním čtení. John přidal ještě další, trochu překvapivý argument - bude už po nových státních maturitách.
Online reportáž |
Součástí dodatku ke koaliční smlouvě má být i zrušení anonymních akcií na doručitele, což se VV nepodařilo prosadit před rokem při sestavování vlády. Proto Věci veřejné podle šéfky klubu Karolíny Peake nehlasovaly pro obdobný návrh, když ho předložila opoziční ČSSD.
Na rozhodnutí VV kriticky reagoval předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Taková politika lidi znechucuje. Nás nezajímají další a další ultimáta Věcí veřejných, ale to, jak budou hlasovat o vládních reformách," řekl Sobotka. Rozhodnutí poslanců VV se vysmál i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Další hrozby Věcí veřejných už podle něj nikdo nebude brát vážně.
Jasno o budoucnosti vlády chtěly mít ODS, TOP 09 i VV do 14 hodin, kdy začala schůze Sněmovny, na níž se bude hlasovat o vládních reformách - sociální, zdravotní či o změnách daně z přidané hodnoty kvůli penzijní reformě.
Vondra musí podle VV z vlády pryč
Premiér Nečas vzal rozhodnutí VV na vědomí. Věci veřejné se nevzdaly svých požadavků na změny ve vládě, v níž chtějí mít čtyři "plnohodnotná" křesla.
Předseda vlády ale nechce z vlády odvolat ministra obrany, místopředsedu ODS Alexandra Vondru a ministra zemědělství z ODS Ivana Fuksu, jak žádají Věci veřejné, ani dát VV jiné křeslo ve vládě, kterého by se museli vzdát občanští demokraté nebo TOP 09.
"Umožníme projednání kauzy ProMoPro ve Sněmovně," řekl John v narážce na skandál, kvůli kterému nabídl rezignaci ministr obrany Alexandr Vondra. "Ve vládě nemůže sedět ministr, za kterého se ztratilo několik set milionů," řekl John.
Občanští demokraté ale dál nehodlají VV ustoupit. To v úterý potvrdil i poslanecký klub ODS. VV mají místo toho podle Nečase šanci získat nově vytvořené místo ministra v čele Legislativní rady vlády či obsadit volný post vicepremiéra pro boj s korupcí.