Unavení a demoralizovaní ukrajinští vojáci, kteří se stáhli z Debalceve, se ve čtvrtek pohybovali v Artěmivsku, kde je zastihl reportér listu The New York Times. Řada z nich neměla kde složit hlavu, a tak popíjeli, nadávali na nekompetentnost velení a popisovali zoufalé podmínky, za nichž ustupovali z obklíčení.
Potřebovali si vybít svoji frustraci. Řada z nich hledala útěchu v alkoholu, stříleli do vzduchu, někteří zabavovali projíždějící taxíky. V jednu chvíli kroužil po náměstí tank. „Chlapci upouštějí páru,“ komentoval smutný karneval pro reportéra jeden z opilých vojáků. „Co byste po bitvě čekali jiného?“ dodal muž oblečený v zanedbané uniformě, kterou od bojů v Debalceve ještě nesundal.
Dění v Devalceve a jinde na Ukrajině jsme sledovali on-line
Online reportáž |
Prezident Petro Porošenko sice národu oznámil, že stahování z Debalceve bylo organizované, vojáci však mluví o chaosu. Vzpomínají, jak cestou do Artěmivsku museli čelit přepadům a palbě z povstaleckých děl.
19. února 2015 |
Dosvědčují to i slova vojenského lékaře Alberta Sardariana, který hovořil s reportérem listu The Guardian. Vojáci podle jeho slov dostali rozkaz k odchodu z Debalceve ve středu okolo jedné hodiny ráno. Na cestu se vydalo asi tisíc mužů. Netrvalo dlouho a přepadli je separatisté. Zničili obrněné transportéry a vojáci dál museli pokračovali pěšky. Zraněné a mrtvé museli nechat na místě.
„Jednomu chlapovi to utrhlo ruku. Mohl jsem jenom zastavit krvácení, poté jsem ho nechal stranou na klidnějším místě a doufal, že ho vyzvednou ostatní vozy, které jely za námi,“ popsal Sardarian.
„Odcházeli jsme, když bylo město pod těžkou palbou. Museli jsme postupovat po vedlejších cestách,“ sdělil agentuře AP voják jménem Andrej. „Ve chvíli, kdy jsme odjížděli, na nás zaútočilo dělostřelectvo a granátomety. Opakovaně na nás útočily tanky a přepadové skupiny,“ vzpomíná na ústup.
„Žádné město nezůstalo...“
Jeden z vojáků, kteří postávali před nemocnicí v Artěmivsku, mluvil o podmínkách v dobytém Debalceve. „Žádné město tam nezůstalo, všechno je zničené,“ řekl reportérovi listu The Guardian voják s volacím znakem Námořník. „Dvě hodiny po vyhlášení příměří se začaly dít hrozné věci... Obyvatelé města jsou ve sklepích. Mnoho těl nemohlo být kvůli střelbě odvezeno z ulic,“ dodal.
Krize na UkrajiněDEBALCEVE: Chaotický ústup z obleženého města ZBROJAŘI: České firmy dovážely zbraně na Ukrajinu HORLIVKA: Město duchů na pokraji kolapsu MINSK: Státníci po 17 hodinách dohodli příměří SAVČENKOVÁ: Ukrajinská pilotka hladoví v ruské vazbě EXPERT: Ukrajinci mají zbraně, ale neumějí bojovat BITVA O LETIŠTĚ: Kyborgové proti Spartě a Somali BLÁZINEC: Zmrzlí pacienti bloumají po chodbách ŽIVOT V KRYTU: Ve vlhkém podzemí mrznou stovky lidí |
„Byl to blázinec. Jako v Čečensku,“ přirovnal voják jménem Igor Někrasov bitvu k dvacet let staré válce na Kavkaze. Podle něj budou separatisté postupovat a pokusí se dobýt další strategicky významná města. „Rusům se nedá věřit. Lžou, lžou a lžou. Příměří nebude fungovat,“ řekl Někrasov o dohodě z Minsku.
Debalceve začala ukrajinská armáda vyklízet ve středu ráno. Ve čtvrtek bylo až 90 až 95 procent vojáků pryč. Ve městě zůstaly jen malé partyzánské skupiny, které se neprobojovaly ven z města. Podle prezidenta Petra Porošenka odešlo z Debalceve 2 475 vojáků. Informace o obětech se různí, vzbouřenci počítají ukrajinské ztráty na tisíce, Kyjev hovoří o desítkách mrtvých.
Proruští rebelové po dobytí města oslavovali. Kozácký velitel Nikolaj Kozycin podle agentury AP projížděl ulicemi zničeného města ve voze Humvee, který separatisté zabavili ukrajinské armádě. Kozáci prohledali bývalou základnu ukrajinské armády a zabavili všechno použitelné vybavení. Například dva rebelové si přivlastnili tank, který prohlásili za „dárek“ od Ukrajinců.