Podporu vězněným vývojářům přišlo vyjádřit před řeckou ambasádu více než sto lidí. "Propustit! Propustit!" skandoval dav poté, co organizátoři přečetli prohlášení vyvracející, že by Ivan Buchta a Martin Pezlar byli špioni.

Podporu vězněným vývojářům přišlo vyjádřit před řeckou ambasádu více než sto lidí. "Propustit! Propustit!" skandoval dav poté, co organizátoři přečetli prohlášení vyvracející, že by Ivan Buchta a Martin Pezlar byli špioni. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pusťte kluky domů! skandovali zastánci vězněných Čechů u řecké ambasády

  • 51
Na jednadvacet tisíc lidí podepsalo petici za propuštění českých počítačových vývojářů, kteří strávili v řeckém vězení už téměř tři měsíce. Část z nich přišla za návrat Ivana Buchty a Martina Pezlara bojovat osobně před řeckou ambasádu. "Pusťte kluky domů," hlásaly transparenty protestujících.

Kauza Ivana Buchty a Martina Pezlara vyvolala v posledních týdnech mimořádný zájem veřejnosti na sociálních sítích. Prostřednictvím nich se začali jejich podporovatelé organizovat a na pondělní odpoledne svolali před budovu řecké ambasády demonstraci. Zástupci hnutí Helpivanmartin.org předali řeckému velvyslanci petici za propuštění českých vývojářů. Doposud ji podepsalo na jednadvacet tisíc lidí, uvedl jeden z organizátorů protestu Petr Poláček.

"Ivan Buchta a Martin Pezlar jsou autory celosvětově úspěšné hry ArmA. Práce obou českých občanů je mezinárodně uznávaná a šíří dobré jméno České republiky," argumentoval proti nařčení ze špionáže v prohlášení další z organizátorů Dan Vávra.

"Celé mi to připadá jako nějaká msta ze strany Řeků. Řecko si tím akorát dělá ostudu," kritizoval účastník protestu Petr Doležel. "Doufám, že to nějak popožene řeckou i českou stranu, aby se případ konečně vyřešil," vysvětlil, proč na demonstraci přišel.

Podobný názor sdílelo i dalších několik desítek lidí. Podle policie, která na celou akci dohlížela, se před řeckou ambasádou shromáždilo okolo sto deseti až sto dvaceti demonstrantů. Sami organizátoři odhadovali o pár desítek víc.

"Dávám Řekům den, maximálně dva", "Pusťte kluky domů," mávali protestující transparenty. Prohlášení, v němž organizátoři protestu hájili zadržené vývojáře, se dočkalo vlny ovací a pískotu. "Propustit! Propustit!" skandoval dav.

Za dohledu policie vstoupila dvojice organizátorů do budovy ambasády, aby tam osobně předala řeckému velvyslanci petici za propuštění Ivana Buchty a Martina Pezlara. "Měli jsme poměrně příjemný, přátelský rozhovor s panem velvyslancem," hodnotil předání posléze do megafonu Vávra.

Musíme nechat rozhodnout Řeky

Po předání petice řecké straně se dav demonstrantů přesunul před ministerstvo zahraničních věcí. Původně chtěli protestující předat petici přímo šéfovi české diplomacie Karlu Schwarzenbergovi, ale kvůli zahraniční cestě ji musel převzít tiskový mluvčí Vít Kolář.

Proč Řecko Čechy vězní?

Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září na ostrově Limnos kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oba dva totiž pracovali jako počítačoví vývojáři pro firmu Bohemia Interactive na válečné hře Arma III, při jejíž tvorbě se inspirovali právě krajinou tamějšího ostrova. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají.

"Ivane, Martine, stojíme za vámi!" přečetli organizátoři ještě jednou prohlášení před Černínským palácem a opět se dočkali ovací.

Stejné nadšení však už nesdílel Kolář, když odmítl nařčení, že by ministerstvo zahraničí nevyvíjelo dostatečné úsilí pro to, aby vězněné Čechy dostalo domů. "Každá země má svůj nezávislý soud a my do něj nemůžeme zasahovat," argumentoval. "Musíme nechat rozhodnout Řeky," konstatoval třímaje v rukou petici s jednadvaceti tisíci podpisy.

Poukazoval přitom na to, že se ministerstvo snaží v případu dělat maximum. Naposledy začátkem minulého týdne jednal o kauze vězněných vývojářů se svým řeckým protějškem sám šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Popohnat řecké soudy se navíc snažil i Václav Klaus, když v dopise vyzval řeckého prezidenta, aby případ sledoval se zvláštní pozorností. Uvedl, že by byl nerad, kdyby kauza vrhla stín na česko-řecké vztahy (více o apelu Klause zde).

Za vězněné Čechy se v pátek přimlouval také premiér Petr Nečas, když se na okraj summitu Evropské unie sešel se svým řeckým protějškem (více o setkání Petra Nečase s řeckým premiérem zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video