Literární historik a pedagog Martin C. Putna prošel složitým schvalovacím procesem své profesury. Prezident ho odmítl jmenovat profesorem a neuvedl své důvody.

Literární historik a pedagog Martin C. Putna prošel složitým schvalovacím procesem své profesury. Prezident ho odmítl jmenovat profesorem a neuvedl své důvody. | foto: MF DNES

Studenti se postavili za Putnu, vyzývají k bojkotu udílení titulů

  • 389
Studenti se v pondělí po třetí hodině odpoledne symbolicky postavili za Martina C. Putnu a zahájili protesty proti jeho nejmenování profesorem. Pokračovat budou ve čtvrtek na pražském Hradčanském náměstí. Iniciativa Za svobodné vysoké školy vyzvala budoucí profesory, aby v zájmu zachování akademických svobod z rukou prezidenta titul nepřijali.

V pondělí ve tři hodiny odpoledne se asi padesát lidí sešlo před pražskou Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy, kde Putna působí. "Většinu tvoří studenti, dorazilo také asi deset pedagogů. Uvedli jsme, že je to symbolický začátek protestů, protože pan prezident Zeman nezměnil své stanovisko. Následně jsme přečetli naše prohlášení," řekl iDNES.cz jeden z organizátorů protestu Josef Blažejovský.

Doplnil, že další akce se chystá na čtvrtek. Na Hradčanském náměstí proběhne od čtyř hodin odpoledne happening. "Bude to protest studentů, akademiků a představitelů veřejnosti," doplnil Blažejovský.

Spor o jmenování Martina C. Putny

Podle prezidenta Zemana má právo demonstrovat každý a on sám byl účastníkem demonstrace 17. listopadu 1989. "Od té doby si myslím, že právo na demonstrace je nedělitelné a že ho má každý. I když, a právě proto, že nesouhlasí s mými názory," řekl.

Své stanovisko na pondělní protestní akci představili i zástupci studentské iniciativy Za svobodné vysoké školy. Ta v otevřeném dopise vyzvala kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování Martina C. Putny.

"Jsme toho názoru, že nespravedlnost a bezpráví, které je pácháno na jednotlivém členu akademické obce, je nepravost páchaná na celé akademické obci. Proto nás velmi znepokojuje chaos nastalý okolo jmenování literárního historika Martina C. Putny profesorem," píše se v otevřeném dopisu iniciativy.

Putny se zastala i Rada VŠ

Rada vysokých škol považuje případné nejmenování Martina C. Putny profesorem za bezprecedentní zásah do autonomie vysokých škol. "Vyzýváme proto prezidenta republiky, aby neprodleně objasnil nastalou situaci a zveřejnil své oficiální rozhodnutí ve věci jmenování doc. Putny profesorem," uvedl v pondělí předseda Rady VŠ Jakub Fischer.

Situace, kdy prezident republiky bezprecedentně odmítne jmenovat kandidáta, který prošel náročným profesorským řízením a byl vědeckou radou Univerzity Karlovy v Praze navržen ke jmenování profesorem, podle studentů žádá důkladné vysvětlení. "Prezident republiky by sám měl mít zájem na ukončení bulvární šeptandy, neboť tento stav je nedůstojný pro něj i pro akademickou obec," míní autoři otevřeného dopisu.

"Obracíme se na ty z Vás, kteří jste prošli řádným profesorským řízením, s výzvou, abyste ve svém zájmu a v zájmu zachování akademických svobod nepřijímali titul z rukou prezidenta republiky, dokud svůj postoj vůči Martinu C. Putnovi nepřehodnotí nebo uspokojivě nevysvětlí," vyzývá iniciativa, která stála například za loňskými protesty studentů proti reformě vysokých škol (o loňských protestech čtěte zde).

Na váhání Zemana s podpisem pod titul profesora jako první upozornil deník MF DNES (více čtěte zde). Literární historik a pedagog Martin C. Putna přitom prošel složitým schvalovacím procesem své profesury. Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl proto žádá prezidenta o vysvětlení.

Jmenování profesorů je plánováno na 11. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video