Chceme do Evropy, bouřily v Kyjevě davy a metaly Molotovovy koktejly

  • 184
Desítky tisíc lidí se shromáždily v ukrajinské metropoli, aby demonstrovaly za další přibližování země k Evropské unii. Účastníci protestu "Za evropskou Ukrajinu" se z centrálního náměstí brzy přesunuli k sídlu vlády. Tam na hlídkující policisty zaútočili i kameny i zápalnými lahvemi.

Nedělní protestní akci zorganizovaly tři hlavní ukrajinské opoziční strany, kterým vadí zastavení integrace Ukrajiny do Evropské unie. Policie na útoky odpověděla obušky a slzným plynem.

Podle očitých svědků na sídlo vlády zaútočilo několik set lidí, jimž se postavilo kolem dvou set těžkooděnců. Centrum a okolní ulice byly podle agentury Unian plné dýmu, vchody do vládní budovy blokovaly zátarasy. K útočníkům promluvil opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk a vyzval je, aby "nepodléhali provokacím policie". Plánovaný pochod k rezidenci prezidenta pak dav protestujících odvolal.

Incidentu předcházela pokojná demonstrace, kterou několik dní připravovala ukrajinská opozice. Shromáždění se podle médií stalo největším protestem od "oranžové revoluce" v roce 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou.

Zahraniční novináři odhadli počet účastníků demonstrace na 50 tisíc, organizátoři a některá ukrajinská média hovoří o víc než dvojnásobku. Policie proti demonstrantům zprvu nezasáhla, omezila jen dopravu v centru města.

Jakukovyče je třeba smést z politické mapy, míní Tymošenková

Ukrajinská vláda ve čtvrtek překvapivě oznámila, že zastavuje přípravu k podpisu smlouvy o přidružení k EU. Dokument, který Kyjev s Bruselem dojednával dlouhé měsíce, měl být podepsán příští týden na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu. Zastavení integračního procesu, s nímž vláda Mykoly Azarova spojuje i rozšíření obchodních vztahů s Ruskem, vyvolalo na Západě rozčarování a v opozičních kruzích šok. Moskva rozhodnutí Ukrajiny přivítala.

"Uzavře-li Janukovyč Ukrajině evropskou cestu, je třeba ho bez váhání smést z politické mapy Ukrajiny a už bez něj rozhodnout o evropském osudu země," vzkázala demonstrantům vězněná expremiérka Tymošenková. "Čekat od diktátora svobodu, kterou by dal národu dobrovolně, je naivní. Nečekejte, nedoufejte, neproste. Jednejte a vyhrajte!" uvedla v prohlášení, které přečetla její dcera Jevhenija.

Jaceňuk na shromáždění oznámil, že skupina opozičních politiků odcestuje příští čtvrtek na summit do Vilniusu, aby povzbudila naději na vstup Ukrajiny do Evropy. Vyzval zároveň evropské státníky, aby vůči Ukrajině zrušili vízovou povinnost. "Chceme, aby každý Ukrajinec směl vyjet do Evropy bez víz. Otevřete hranice, bude to reálný krok k evropské integraci," prohlásil Jaceňuk.

Účastníci demonstrace schválili rezoluci, v níž požadují demisi premiéra Azarova "za zradu národních zájmů země" a svolání mimořádné parlamentní schůze, která by přijala zákony potřebné k podpisu asociační smlouvy. Pokud budou úřady tyto požadavky ignorovat, bude opozice žádat rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb. Janukovyče demonstranti vyzvali, aby propustil Tymošenkovou, obnovil integrační proces a podepsal smlouvu o přidružení k EU.

Demonstrace byly hlášeny kromě Kyjeva i ze Lvova, Charkova, Užhorodu, Dněpropetrovska, Doněcka a dalších ukrajinských měst.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video