Ve Vítkově policie zabavila tyče a slzný plyn, zadržela tři lidi

  • 394
Demonstrace poklidná, ale po jejím konci několik hlavně slovních potyček a tři zadržení lidé. A přes dvacet zabavených zbraní. Tak vypadala pravicová demonstrace ve Vítkově na Opavsku, která se konala souběžně s romským happeningem. Akce pohlídaly téměř dvě stovky policistů.

Na pochod s názvem Naše město, naše ulice s jasně protiromským zaměřením se v půl čtvrté z vítkovského náměstí vydalo kolem dvou set lidí, ukončen byl v půl šesté opět na náměstí.

Bez problémů probíhal až do doby, než se demonstranti dostali do blízkosti parku, kde probíhal romský happening. Tam na ně čekaly zátarasy a policisté na koních. Někteří radikálové proto začali vykřikovat: "Proč chráníte cikány? Máme stejná práva jako oni, můžeme jít, kam chceme! Čechy Čechům!" "Nezapomeňte, že jste placeni z našich daní, ne z romských!"

Část pravicových extremistů se pak pokusila zátarasy obejít a dostat se do parku z druhé strany, ale zabránili jim v tom policisté, kteří byli včas i na dalším místě. Pochod se tak ve finále obešel bez potyček. Vážnější střety se ale neobjevily. Přesto však policisté pro jistotu ve městě hlídkovali i po jeho skončení.

Baseballové pálky, tyče a slzák

Drobné šarvátky tak nastaly až po oficiálním ukončení pochodu, kdy se pár desítek extremistů vydalo směrem k parku, kde stále probíhal romský happening. Cestu jim zahradili těžkooděnci, kteří nakonec museli dva až tři nejagresivnější radikály odvést. Ti přitom křičeli: "Policejní stát!".

Policie během akce zadržela tři lidi, kteří se ve vypjatých chvílích nedaleko romské akce začali maskovat. "Při vjezdech do města jsem také zkontrolovali zhruba 220 lidí a zabavili 22 zbraní," uvedl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Šlo podle něj o různé sečné a úderné zbraně, například baseballové pálky či kovové tyče. Zabaven byl i slzný plyn. O zadržených nic bližšího neuvedl.

Zhruba tři sta lidí, které svolala extremistická skupina Čeští lvi, jež zorganizovala i pochod, se sešlo na vítkovském náměstí už před třetí hodinou. "Za útok na neobydlený dům ve Vítkově, kde neoprávněně bydleli nějací lidé, padly mnohem vyšší tresty než za brutální mačetový útok v Novém Boru. Kde je spravedlnost?" pronesl například člen Českých lvů Pavel Matějný a dav přikyvoval.

Slovní potyčky po oficiálním skončení demonstrace

Podle něj jeho skupině vadí především to, že Romové nepracují a dostávají přitom vysoké sociální dávky. "Chceme, aby měli Romové stejné povinnosti jako bílí," vykřikoval. Souhlasí s ním i mnozí vítkovští, kteří se do demonstrace zapojili také. "S akcí souhlasím. Jen chci, aby se měřilo všem stejně, ať Romové mají povinnosti všichni stejné. Ne ať něco ukradnou a prakticky nic se nestane. Kdo by chtěl bydlet vedle nich?," řekl Miroslav Hyža.

Už v poledne přitom začal také romský happening Strany rovných příležitostí, kde se poklidně demonstrovalo za soužití majority s menšinou a řešení problémů například s přeplněnými ubytovnami, což se akutně týká i Vítkova. Na akci v parčíku nedaleko vítkovského náměstí se sešlo postupně až 150 Romů.

Proč zrovna Vítkov?

Zhruba šestitisícové městečko leží na jižním okraji Opavska. Poměrně velkou část obyvatelstva tvoří sociálně slabí lidé, většinou Romové. Region sužuje vysoká nezaměstnanost.

Situaci ještě značně zhoršují nově vznikající ubytovny, do kterých se nastěhovávají další lidé i ze vzdálenějších míst. Napětí ve městě proto roste, zvyšuje se kriminalita.

Neblaze proslulým se pro Vítkov stal útok čtyř radikálů v noci z 18. na 19. dubna 2009 na domek obývaný Romy. Oheň vzniklý od zápalné lahve tehdy těžce popálil zejména tehdy dvouletou Natálku, která má doživotní následky.

Útočníci dostali u soudu tresty v rozmezí 20 až 22 let.

"Chceme pracovat, ale pravicová vláda nám práci bere. Nejsme žádní nemakačenkové. Pak dostávají příležitost různí radikálové, ohrožují nás a hlídání jejich akcí stojí hodně peněz," prohlásil předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. "Naše generace pracovala, protože práce byla. Mladí už tuto příležitost nemají," dodal.

Tišer se mimo jiné ohradil i proti kamerám u dětských hřišť. "Nechceme být sledováni, což máme, předpokládám, společné i s ostatními občany," řekl.

Do města přitom zamířili extremisté z celé republiky. Dalo se proto předpokládat, že ve městě bude opravdu horko. "Ale ať je to jen kvůli počasí. Nelíbí se nám, že si tady někdo z ulic chce dělat bojiště. Ano, s Romy hlavně z ubytoven jsou velké problémy, ale to musí řešit úřady, ne nějaké bojůvky vyholených mladíků," říká žena z Vítkova. Jméno nechce zveřejnit, obává se problémů. Z obou stran.

Policie nachystala masivní opatření, hlídkovaly stovky lidí

Na obě akce se přichystalo i město. Nechalo odstranit velké květináče, odvezlo popelnice a na některých místech zakázalo parkování. Radnice současně vyzvala lidi k uvážlivosti.

"Něco takového jsme ještě nezažili. Všichni strážníci budou v ulicích, stejně tak někteří úředníci. Ti budou kontrolovat povinnosti svolavatele shromáždění a při pochybení jej vyzývat k nápravě," řekl už dříve starosta Vítkova Pavel Smolka.

Masivní opatření přichystala i policie. Situaci monitoroval vrtulník, probíhaly důkladné prohlídky přijíždějících. V ulicích byly stovky policistů, náklady na opatření se odhadují na miliony korun. České dráhy pak kvůli akci navýšily kapacitu souprav i jejich personální obsazení.

Mnozí vítkovští Romové raději na víkend odjeli k příbuzným, další zůstali. "Romové nechtějí žádný konflikt. Hodně rodin na pár dní opouští město, mají strach," vylíčil nálady romský aktivista Kumar Vishwanathan.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue