Tuniské protesty mají první oběť, země pochovává zavražděného Brahmího

  • 0
V Tunisku pohřbili předního opozičního poslance Muhammada Brahmího, kterého ve čtvrtek zavraždili neznámí útočníci. Vražda vyvolala masové protivládní protesty, které si v pátek večer vyžádaly první oběť. Při demonstraci ve městě Gafsa byl zabit jeden muž.

Smuteční průvod, který v čele s rodinou a přáteli zesnulého vyšel z Brahmího bydliště deset kilometrů severně od hlavního města, provázel zástup až 20 tisíc truchlících a rozhněvaných lidí. Armádní vůz vezoucí rakev s tělem zavražděného, ovinutou státní vlajkou, projel hlavním městem s vojenským doprovodem až na hřbitov Džellaz, který se nachází na jihu metropole.

Průvodu se zúčastnili zejména příbuzní, přátelé a tisíce Brahmího stoupenců. Na přání rodiny ale nebyl přítomen nikdo ze zástupců islamistické vlády, která je široce obviňována z odpovědnosti za atentát.

"Lid chce pád režimu", "Strana obnovy je banda teroristů" či "Pryč s bratry Bratrů, pryč s trýzniteli národa," ozývalo se z davu s narážkou i na islamistické hnutí Muslimské bratrstvo. Právě jím se Strana obnovy inspiruje.

Brahmí byl pochován na stejném hřbitově jako Šukrí Bilajd, což je další opoziční politik, který byl podobným způsobem zavražděn letos v únoru. Už tehdy přitom tento zločin vyvolal v zemi nepokoje a protivládní protesty. Hřbitov v obavách z možných násilností střežily silné policejní oddíly.

Zabíjeli extremističtí salafisté, tvrdí vláda

Smuteční řeč pronesl nad rakví z pověření prezidenta náčelník generálního štábu armády generál Muhammad Salá Hamdí. Inspirována událostmi v Egyptě totiž většina Tunisanů upíná k vojákům své naděje, že je zbaví vlády islamistů. To vyjádřil v proslovu u Brahmího hrobu i jeden z opozičních aktivistů. "Je tady šéf armády. Žádáme armádu, aby byla na straně lidu, jak vždy byla, a chránila Tunisany před Stranou obnovy," řekl.

Podle vlády mají čtvrteční vraždu Brahmího na svědomí extremističtí salafisté (více o zastřelení Brahmího zde). "Brahmího zabila tatáž devítimilimetrová automatická zbraň, jaká zabila Bilajda," řekl bin Džiddú a připomněl tak únorovou vraždu tuniského opozičního vůdce Šukrí Bilajda (více o vraždě čtěte zde). Za hlavního podezřelého označil radikálního salafistu Bubakara Hakíma, hledaného kvůli pašování zbraní z Libye.

Opozice a rodina mrtvého však útok připisuje vládní Straně obnovy. Brahmího pohřeb se měl konat v pátek, ale jeho straničtí kolegové ho odložili na sobotu z obavy, aby obřad neradikalizoval oponenty vlády.

Protesty mají první oběť, Tunisem otřásl výbuch bomby

Od čtvrtka se v hlavním městě Tunisu shromažďují tisíce lidí požadujících sesazení vlády. Do ulic však také vyšly tisíce islamistů, aby vyjádřily vládě podporu. Zemi hrozí opakování krvavých střetů jako v únoru. Nynější protesty si v pátek večer už vyžádaly prvního mrtvého. Je jím 47letý aktivista politické strany Brahmího, který zemřel poté, co ho během demonstrace před policejní stanicí ve městě Gafsa zasáhl do hlavy granát se slzným plynem.

Ke střetu policie s provládními demonstranty došlo také v sobotu v Tunisu před sídlem ústavodárného shromáždění, které má vypracovat novou ústavu.Policisté podle agentury Reuters zasáhli proti protestujícím, kteří požadují nejen odvolání vlády, ale i rozpuštění ústavodárného shromáždění. Přidaly se k nim i tisíce účastníků skončeného pohřbu Brahmího.

Bez obětí se ráno obešel výbuch bomby nastražené pod neoznačeným policejním autem, které bylo zaparkované před stanicí přístavní policie v Tunisu. Nálož odpálená na dálku explodovala ve chvíli, kdy už o ní policisté věděli. Agentura AFP s odvoláním na svědka napsala, že jeden strážce pořádku utrpěl lehčí zranění. Podle agentury AP ale velmi silný výbuch nikoho nezranil, způsobil jen materiální škody na okolních domech, kde rozbil okna.

Tunisko v pátek na protest proti letošní již druhé likvidaci opozičního politika také ochromila generální stávka. Bylo zrušeno mnoho letů, zůstala zavřená většina obchodů a tržišť, dopravu v metropoli zajišťovalo jen několik tramvají a taxi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video