Ulicemi Kyjeva zmítaly největší protesty od "oranžové revoluce"

  • 706
Statisíce Ukrajinců přes zákaz úřadů v neděli opět protestovaly. Opozice vyzvala všechny občany, aby přijeli do Kyjeva rozhodnout o osudu země. Demonstranti obsadili část radnice a statisícový dav vyhnal policisty z náměstí Nezávislosti. U kanceláře prezidenta se demonstranti snažili bagrem prorazit zátarasy.

Podle agentury Reuters jde o největší opoziční akci v ukrajinské metropoli od dob "oranžové revoluce" před devíti lety. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly s novou silou poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii.

Předáci opozice v neděli navečer vyzvali všechny Ukrajince, aby přijeli do Kyjeva, kde se rozhoduje o osudu země. Režim prý váhá, zda vyjednávat, anebo použít sílu.

"Obracíme se dnes k celé Ukrajině. Přijeďte, prosím, do Kyjeva na náměstí Nezávislosti. Tady se odehrává hlavní boj o Ukrajinu," prohlásil předseda poslaneckého klubu strany Vlast Arsenij Jaceňuk, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Ujistil současně, že o všechny příchozí bude v metropoli postaráno.

Oleh Ťahnybok z nacionalistické strany Svoboda tvrdil, že režim prý zvažuje dva možné scénáře: "První je ohlásit rozpuštění vlády a přistoupit na vyjednávání s protestujícími," řekl a dodal, že druhá varianta "emisarů Kremlu" počítá s násilným zásahem proti demonstracím. "My ale vytrváme, budeme se bránit a trvat na našich požadavcích," zdůraznil.

Předseda parlamentu Volodymyr Rybak mezitím podle Interfaxu navrhl v pondělí uspořádat "kulatý stůl" mezi znesvářenými stranami. "Mimořádná porada" se podle ruské televize v neděli odehrála u prezidenta Viktora Janukovyče, prý s účastí ministra vnitra a kyjevského starosty.

Jaceňuk nicméně navrhl zahájit v pondělí protesty u sídla vlády. "Máme jasný plán. Naším základním požadavkem pro zítra je demise vlády," řekl novinářům. "Hlavním úkolem je demise Janukovyče, ale jejím počátkem bude odstoupení vlády," dodal.

Demonstranti chtěli bagrem prorazit policejní zátarasy

Situace v Kyjevě se v neděli vyhrotila poté, co se skupina zamaskovaných mladíků pokusila pomocí bagru prorazit zátarasy na ulici, kde se nachází prezidentská kancelář. Policie bagr zastavila a podle očitých svědků použila k rozehnání davu slzný plyn.

Sever Kyiv Post napsal, že při potyčkách utrpěly zranění stovky policistů.

Předáci ukrajinské opozice se od střetů před prezidentskou kanceláří distancovali. Incident má podle nich posloužit Janukovyčovi jako důvod k vyhlášení výjimečného stavu, píše na svém blogu server Radio Free Europe.

Je to revoluce, hlásají demonstranti a vtrhli na radnici

Opoziční demonstranti během dne obsadili kyjevskou radnici, kde vyvěsili nápis "Sídlo revoluce". Obsadili též sídlo odborů, kde zřídili stanici první pomoci pro zraněné.

Protest v Praze

Na pražském Palackého náměstí v neděli odpoledne demonstrovalo asi 400 lidí na podporu kyjevských protestantů. Aktivisté odsoudili násilný zásah proti ukrajinským demonstrantům. Podepisovali také petici, ve které žádají odstoupení Janukovyče a zmrazení jeho bankovních účtů.

Demonstranti se svolali na sociálních sítích. Protest trval hodinu a půl a obešel se bez konfliktů. "Účastníci byli převážně studenti a mladí lidé. Byli mezi nimi hlavně Ukrajinci, ale přišli také Češi, Gruzínci a Bělorusové," uvedla jedna z účastnic.

Protivládní demonstrace s hesly "Janukovyče na stromeček!", "Pryč s režimem!" či "My jsme pro EU!" se odehrávají i v dalších ukrajinských městech.

Opoziční vůdce Vitalij Kličko, pravděpodobný kandidát na prezidenta v příštích volbách, opět vyzval šéfa státu Viktora Janukovyče a jeho vládu k odstoupení. "Kradou náš sen. Jestli vláda nechce plnit vůli lidu, tak taková vláda, takový prezident nebudou. Bude tu nová vláda a nový prezident," řekl před tisícovkami demonstrantů.

Předák opoziční nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok vyhlásil začátek "celostátní stávky" s tím, že "od této minuty zůstáváme na náměstí Nezávislosti". "To už není demonstrace, to je revoluce," prohlásil další řečník, Jurij Lucenko. "Dnes tu umírá Sovětský svaz, to je jeho pohřeb," dodal podle stanice BBC.

Soud v Kyjevě zakázal shromažďování

Sobotní zbití demonstrantů přivedlo do ulic desetitisíce přívrženců opozice. (O sobotním zásahu čtěte zde).

Femen močily na fotky prezidenta

Skupinka polonahých aktivistek hnutí Femen se v neděli před ukrajinskou ambasádou v Paříži demonstrativně vymočila na fotografie ukrajinského prezidenta Janukovyče. Ženy vysvětlily, že tím reagovaly na tvrdý policejní zákrok proti demonstrantům v Kyjevě.

Pět příslušnic protestního hnutí Femen, které pochází z Ukrajiny a sídlí v Paříži, přišlo ráno k budově ambasády s obnaženými ňadry. Na těle měly nápisy "Yanukovych piss off" (Janukovyči, vypadni). Poté močily na fotografie kritizovaného prezidenta. Nakonec se oblékly a v klidu odešly.

Odsoudily také vliv, který má podle nich ruský prezident Vladimir Putin na Kyjev. "Přišly jsme, abychom řekly Evropě, že potřebujeme pomoci," prohlásila šéfka hnutí Inna Ševčenková, která ve Francii letos získala azyl.

Kyjevský soud v noci na neděli na návrh kyjevských úřadů zakázal do 7. ledna veškerá velká shromáždění v Kyjevě. Ukrajinské ministerstvo vnitra pohrozilo protestujícím dalšími policejními zásahy.

Prezident Janukovyč se dopoledne snažil uklidnit demonstranty slibem, že udělá vše, co bude v jeho silách, k urychlení procesu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. "Jsme Evropané a naše cesta je historicky určená. Jsem ale současně hluboce přesvědčen, že naše vláda má zajistit takovou integraci do svazku evropských států, při které budeme jejich rovnocenným partnerem," řekl.

Stoupenci ukrajinské opozice mu vyčítají, že se rozhodl nepodepsat připravenou dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, čímž podle nich porušil svůj slib integrovat zemi do unie.

Ukrajinské vedení změnilo minulý týden názor na asociační dohodu, kterou s EU připravovalo několik měsíců. Podle opozice tak učinilo kvůli nátlaku Ruska. Prezident Janukovyč ovšem svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU.

Expremiérka Julija Tymošenková z vězeňské cely vyzvala krajany, aby přišli na nedělní protesty a setrvali na náměstích tak dlouho, dokud Janukovyčův režim nepadne. Ukrajina v neděli slaví i výročí referenda o nezávislosti země z roku 1991.

Ukrajinská policie demonstranty rozehnala slzným plynem už v sobotu

30. listopadu 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video