Plyn i vodní děla. Demonstrace proti summitu G20 se zvrhla v ostré potyčky

  • 159
Tisíce účastníků demonstrace proti summitu předních světových ekonomik (G20) v Hamburku chtěly státníky „uvítat v pekle“, moc daleko se ale zatím nedostaly. Policie jejich pochod městem zastavila krátce po začátku kvůli tomu, že řada jeho účastníků měla zakrytý obličej.

Demonstranti se u hamburského přístavu začali scházet odpoledne a k pochodu městem se zhruba 12 000 lidí vydalo kolem 19. hodiny. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na Twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob má zakrytý obličej, což není dovoleno.

V Hamburku vypálili prodejnu Porsche. Vítejte v pekle, vzkazují levičáci

K nevoli účastníků protestu nazvaného Vítejte v pekle policisté auty s vodními děly zablokovali další cestu. Policie také informovala, že vzduchem létaly lahve, dýmovnice a další předměty a vedle vodních děl nasadila byl nasazen pepřový sprej, na místo byli povoláni zdravotníci.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Do akce se zapojilo mnoho desítek policistů, kteří se v některých případech dostali do velmi tvrdých potyček s demonstranty. Na místě v tu chvíli bouchaly petardy a vznášel se nad ním dým. Část protestujících se snažila přelézt zeď vedoucí podél ulice, aby unikla před vodními děly.

Na televizních záběrech byli nedlouho poté vidět policisté, jak zatýkají některé protestující, a zdravotníci, kteří pomáhali zraněným. Kolik je zatčených a zraněných, zatím policie neuvedla. Na twitteru ale napsala, že její příslušníky demonstranti napadli.

Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor. Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatelé nakonec demonstraci ukončili.

Část lidí ale i poté pokračovala v protestu. Někteří tancovali do rytmu hudby, další se vsedě snažili blokovat policejní vozy a někteří zapalovali popelnice a další předměty. Policie na twitteru informovala také o zapáleném autě a rozbitých výlohách několika obchodů. Pozorovatelé očekávají, že střety budou pokračovat hluboko do noci.

Čtvrteční prostest byl předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mohlo zúčastnit až 8 000 k výtržnostem připravených levicových radikálů.

Merkelová jedná s Trumpem

Zatímco v ulicích policie usměrňovala protestující, německá kancléřka Angela Merkelová jednala v rámci summitu G20 s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Vedle témat souvisejících se summitem G20, jako jsou otázky volného obchodu nebo ochrany klimatu, jednali také o Severní Koreji, Blízkém východě a Ukrajině, uvedl její mluvčí.

Merkelová přivítala Trumpa krátce po 18. hodině před hotelem Atlantic v centru Hamburku, kde během summitu zemí G20 přebývá.

Německou kancléřku a amerického prezidenta dělí pohled na volný obchod a boj proti změnám klimatu. Merkelová se tak dost možná bude Trumpa, který vypověděl pařížskou dohodu o ochraně klimatu a nahlas uvažuje o protekcionismu, snažit přimět ke kompromisu v těchto otázkách, aby v sobotu mohl hamburský summit předních světových ekonomik schválit závěrečnou deklaraci. Opakovaně se přitom nechala slyšet, že očekává těžká vyjednávání.

Po schůzce s Trumpem čeká šéfku německé vlády ještě jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, které se zase zaměří především na komplikované bilaterální vztahy. Trump se v pátek vůbec poprvé sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož politiku ve Varšavě ve čtvrtek kritizoval (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue