Stovky lidí se v Praze a Brně sešly na protest proti odvolání Pospíšila

  • 241
V Praze na náměstí Míru demonstrovalo asi 600 lidí proti "prohnilosti" státu v souvislosti s nedávným odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Asi dvě stovky lidí se sešly i v centru Brna. Demonstrující neobhajovali samotného exministra, ale kritizovali způsob, jakým odvolání proběhlo.

Po 19. hodině odstartovala protestní akce v Praze na náměstí Míru. Svolala ji platforma Vraťte nám stát, jež zastřešuje 38 organizací. Pořadatelé svou akcí prý chtěli přispět "k udržení právního státu". Podle kameramana iDNES.cz bylo v půl osmé náměstí úplně zaplněné a lidé ještě přicházeli. Počet lidí odhadl stejně jako policie na více než 600. "Byli tam úplně jiní lidé, než jací chodí na demonstrace proti reformám nebo vládě. Někteří se přidávali i spontánně, když procházeli kolem," uvedl.

Po demonstraci měl následovat pochod z náměstí Míru k ministerstvu spravedlnosti. Původně měl směřovat k Vrchnímu státnímu zastupitelství na Pankráci. Organizátoři tak prý chtěli "ukázat směr, odkud pramení skutečné důvody odvolání ministra Pospíšila".

Ministrův konec

Akci zahájil proslovem Ondřej Liška ze Strany zelených. "Nebude-li premiér schopen okamžitě věrohodně vysvětlit svůj postup a nepodnikne-li okamžitě zásadní kroky k posílení nezávislosti justice, tak zesílíme svůj tlak," vyzýval Liška.
"My jsme změnili politiky, ale kýženou změnu to nepřineslo. A teď je potřeba změnit pravidla," pokračoval a poněkolikáté ho přerušil potlesk. "Bude-li to nutné, přijdeme zase a bude nás více," uzavřel Liška a poděkoval přítomným za účast.

Po něm mělo následovat asi 12 dalších řečníků, mimo jiné právnička Hana Marvanová, Karel Janeček z Nadačního fondu proti korupci, David Ondráčka z Transparency International, lidovec Pavel Svoboda, soudce Vojtěch Cepl či sociolog Ivan Gabal z platformy. Ten je společným kandidátem zelených a KDU-ČSL pro podzimní senátní volby v Praze.

"Kolem osmé až půl deváté jsme akci ukončili, a kdo chtěl, mohl jít k ministerstvu, ale to už bylo individuální, ne organizované. Celá akce proběhla v poklidné atmosféře," uvedl jeden z organizátorů, Ivan Gabal ze sdružení Veřejnost proti korupci.

Stovky nespokojenců se sešly i v Brně

Demonstrace v Brně trvala necelou hodinu. Pořádalo ji sdružení Studentské jaro (Jaro). Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová na shromáždění zdůraznila, že oba nejvyšší představitelé státu, premiér Petr Nečas a prezident Klaus, porušili ústavní zvyklosti. S odcházejícím ministrem se nesešli, nediskutovali s ním a nepoděkovali mu za dosavadní práci, což podle ní bývá obvyklé.

"Tím, jak to odvolání bylo rychlé, vysílají signál, že ta akce nebyla čistá. Byl tam velký strach před něčím," uvedla Wagnerová. Tvrzení Nečase o Pospíšilově manažerské neschopnosti vnímá jako pouhou zástěrku skutečných důvodů odvolání. Přes četné spekulace, které se objevily, nejsou podle ní známy.

První veřejný nesouhlas dali ve středu najevo studenti Právnické fakulty Karlovy univerzity. Komorní akce se zúčastnilo asi 50 lidí s jediným transparentem. Sešlost se nesla zejména v duchu podpory odvolaného Pospíšila a také kritiky premiéra Nečase. "Důvody odvolání, které premiér Nečas uvedl, jsou nesmyslné," prohlásil hlavní iniciátor akce Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (více čtěte zde).

Nečas Pospíšila odvolal ve středu poté, co ministr spravedlnosti žádal navýšení rozpočtu svého resortu. Premiér kritizoval Pospíšila coby manažera. Vznikly však dohady, podle nichž byl skutečným důvodem pro odvolání plán Pospíšila jmenovat pražskou vrchní žalobkyní Lenku Bradáčovou, známou zejména z kauzy exposlance Davida Ratha.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video