Pod koněm se demonstrovalo proti EET a za svobodu podnikání

  • 878
Na Václavském náměstí se v sobotu sešlo přibližně tisíc demonstrantů, kteří chtějí vyjádřit nesouhlas se zavedením elektronické evidence tržeb a „budováním socialismu“. Během odpoledne vystoupilo několik řečníků, kteří deklarovali svou nedůvěru vládě.

Shromáždění uspořádaly Asociace podnikatelů a manažerů (APM), Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou a hnutí Radostné Česko bez EET. Podobnou demonstraci uspořádali stejní organizátoři už začátkem prosince, kdy se jí zúčastnilo několik stovek lidí.

„Prvního března 2017 odstartuje druhá vlna EET. Zasáhne především krámky na vesnicích a malých městech. Zase budou zavírat, zase se lidem na vesnicích o něco zhorší kvalita života,“ psali organizátoři v pozvánce na akci.

Předseda APM Radomil Bábek označil EET za nástroj státní zvůle a šmírování podnikatelů. V projevu odkázal i na komunistický puč v roce 1948: „Před 69 lety tady pochodovaly ozbrojené bojůvky komunistické strany. Tehdy uchopily moc a začaly řádit. Dějiny mají tendenci se opakovat, ale tohle nikdo z nás určitě nechce. Vláda se přitom chová jako papaláši, vrchnost a tvrdí bolševici,“ řekl Bábek.

Kritizoval loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb, které podle něj nemají za cíl nic jiného než šmírovat a šikanovat živnostníky.

Podnikatel Luděk Šorm z Pardubic pak vyzval ostatní ke stávkové pohotovosti.
Na demonstraci promluvil i Václav Klaus mladší (ODS), který se zastal živnostníků. „V dnešní České republice stačí hájit rozumné názory a už se to považuje za radikální. Bohatství vzniká z práce, a ne z dotací. Čím víc živnostníků, tím lépe pro všechny,“ řekl.

„Babiše do koše“

Shromáždění začalo minutou ticha za oběti komunistického režimu. Účastníci si přinesli několik transparentů, na kterých stálo například: „Vrchnost a papaláši? Už jsou tady zase“, „EET? Ano, bude hůř“ nebo „Nejsme Babišova firma, jsme občané“. Lidé také skandovali hesla „Babiš ven“ a „Babiše do koše“.

Tržby povinně elektronicky evidují od počátku loňského prosince ubytovací zařízení a restaurace. Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice opatření kritizuje. Druhá vlna zavádění EET, která odstartuje ve středu, se týká hlavně maloobchodních a velkoobchodních firem. Následovat budou další obory podnikání.

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video