Ze statisíců jsou tisíce. Ukrajinská revoluce už jen doutná

  • 94
Kyjev (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Statisícový pochod k prezidentskému paláci, který se v Kyjevu odehrál v úterý večer, byl možná už jen labutí písní modro-žluté ukrajinské revoluce. Demonstrantů v centru města ubývá. Opozice po neúspěšném pokusu o svrhnutí Azarovovy vlády marně hledá další reálný program. Zdá se, že první fáze "revoluce" skončila.

V úterý v pozdních večerních hodinách bylo na náměstí Nezávislosti ještě pořád 30 až 50 tisíc lidí, ale i ti se postupně rozcházeli a ráno se dala účast na protestech počítat už ne na statisíce či desetitisíce, ale na tisícovky lidí. Další tisíce jich jsou ve stanových městečkách a v několika velkých budovách v centru Kyjeva, které byly obsazeny v neděli, jedna další ještě v úterý večer.

Zdá se, že první fáze "revoluce" skončila poté, co se opozici v úterý nepodařilo prosadit hlasování o pádu vlády premiéra Mykoly Azarova (jak zůstal vládní tábor jednotný, čtěte zde). Opoziční vůdci neměli pro ten případ připraven žádný alternativní program. Vytvoření tlaku na prezidenta se ukázalo nedůvěryhodným ve chvíli, kdy se Viktor Janukovyč prostě sebral a odletěl na několikadenní návštěvu Číny. Po ní se chce ještě o víkendu zastavit u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě.

Opoziční demonstranti jsou teď už jen v samém centru Kyjeva, na zhruba polovině hlavní třídy Kreščatik a na samotném náměstí Nezávislosti. Vláda zřejmě zatím nechce vyklízet centrum Kyjeva násilím, ale je otázka jak dlouho jí to vydrží. V ulicích je vidět zřetelně mnohem více policistů, než v předchozích dnech, do Kyjeva dorazily jednotky ministerstva vnitra z nejvíce proruské části Ukrajiny – z Krymu.

Tam se konaly jediné větší provládní a proruské akce, někteří krymští polici se dokonce obrátili k Vladimiru Putinovi s žádostí o ruskou vojenskou pomoc na potlačení prozápadních demonstrací a "nastolení pořádku". Podobné provládní akce v Kyjevu skončily fiaskem, kromě demonstrantů přivezených z východu Ukrajiny nikdo jiný nepřišel.

Proevropskou část protivládních sil se kabinet Azarova pokusil uklidnit tím, že vyslal delegaci na rozhovory s Evropskou unií o asociační smlouvě. Brusel však o žádné delegaci neví a o už parafované smlouvě žádné rozhovory ani vést nechce.

Zdá se, že oheň revoluce, který se ještě jednou pokusili opoziční vůdci zažehnout v úterý v podvečer, nejméně dočasně zhasl a revoluce jen doutná. Ani opozice, ani vláda však nemají plán, jak současnou krizi překonat. Je jasné, že jakýkoli pokus vlády řešit situaci silou opět vyvolá masové statisícové demonstrace.

Stejně tak je ale jasné, že pokud opozice nepřijde s nějakým reálným plánem, jak dosáhnout alespoň změnu vlády, tak už tak velké demonstrace jako v minulých dnech na Kreščatiku neuvidíme. "Jdu domů, co bych tady dělal," říkal mi v úterý před půlnocí jeden kyjevský student. "Ale až bude třeba, zase se sem vrátím."

Takhle v úterý demonstranti pochodovali centrem Kyjeva:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video