Z Komuny v současnosti zbývá jen roh budovy a zadní sál.

Z Komuny v současnosti zbývá jen roh budovy a zadní sál. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Demolice přerovské Komuny zůstane bez trestu

  • 75
Z přerovské Komuny zůstalo jen torzo. Ti, kdo stojí za smutným osudem památky, jsou známí. Potrestán ale zřejmě nebude nikdo z nich. Ministerstvo kultury konstatovalo, že lidé podepsaní pod vyřazením ze seznamu památek už pracují jinde a majitel jen využil skuliny v zákonech.

"Nemohu potrestat lidi, kteří u nás už nepracují," řekl iDNES.cz vrchní ředitel sekce ministra kultury Milan Kupka.

Ministerstvo sice uznalo pochybení při vyřazení komuny ze seznamu kulturních památek a označilo i viníky - bývalého náměstka Františka Formánka a Vladimíru Koubovou, nevidí ale možnost na nějakou sankci.

"Ta zjištění jsou až z doby po jejich odchodu, a proto je neumíme potrestat. Kdyby tu pracovali, bylo by to jiné. Pak bych jim mohl odebrat osobní příplatky, ohodnocení, napsat výtku a v případě opakování pracovníka propustit, takhle to není možné," vysvětlil Kupka.

Zachránit Komunu přijel i ministr kultury Václav Jehlička. Ani jeho přítomnost ale majitele nepřesvědčila, aby od bourání ustoupil.

Ředitel památkové inspekce ministerstva kultury Jiří Varhaník připustil, že lze v některých případech uvažovat i o trestní odpovědnosti, ale jen u takových rozhodnutí, kdy byl zcela jednoznačně porušen zákon.

Rozhodnutí o vyjmutí Komuny ze seznamu může být sice věcně špatné, ale to pro případný trestní postih není důležité. "Věcně nesprávné rozhodnutí nedává dokonce ani možnost přezkoumat ho nadřízeným orgánem," uvedl Varhaník.

Kvalitu čelní fasády bývalé Komuny připustil v České televizi i bývalý náměstek ministra kultury František Formánek. Právě on je jedním z těch, které současné vedení ministerstva viní z chybného rozhodnutí.

To potvrzují i další právníci. "Musel by být prokázán úmysl. Kdyby například chtěli zajistit nějaký prospěch stavebníkovi, tak by mohlo jít o zneužití pravomoci veřejného činitele. To se dost ale těžko dokazuje. Každý alespoň trochu duchaplný úředník řekne, že tam žádný úmysl nebyl," řekl iDNES.cz právník Petr Kužvart, který se zaměřuje na problémy životního prostředí a také památkové péče.

"Těžko viníky bude možné stíhat za nějakou nedbalost. Ono ani to posouzení památkové hodnoty Komuny není jednoznačné. Je to určitě zajímavá architektura, ale není zcela výjimečná. Není to tak jednoznačné, jako například u románského kostela," dodal Kužvart.

Komuna stála obklopena přerovským sídlištěm Trávník. Názory na její památkovou hodnotu se lišily jak mezi odborníky, tak u lidí v Přerově.

Vinu na demolici Komuny má i její majitel. Rozhodl se bourat i přesto, že z médií musel vědět o snaze ministerstva znovu ji prohlásit památkou. Jeho počínání je ale možné odsoudit pouze morálně.

"Pokud jsou informace ze sdělovacích prostředků správné, tak bylo v případě demolice Komuny vydáno platné stavební povolení. Potom majitele nebo firmu, která demolici prováděla, není možné nějak trestat, protože postupovali zcela legálně," vysvětlil advokát Tomáš Sokol.

Dosud se nenašel nikdo, kdo by dal podnět policii, aby se případnou trestní odpovědností za osud Komuny zabývala. "Zatím jsme v souvislosti s Komunou neobdrželi žádné oznámení," řekla iDNES.cz mluvčí přerovské policie Miluše Zajíčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video