Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová plánuje, že pokud se letos podaří panelák zbourat a postavit místo něj dům s menšími byty, radnice takto nahradí i další prázdné paneláky.

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová plánuje, že pokud se letos podaří panelák zbourat a postavit místo něj dům s menšími byty, radnice takto nahradí i další prázdné paneláky. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Panelák padne, ve vesnici s polovinou Romů je zájem jen o malé byty

  • 5
Obrnice u Mostu chtějí ještě letos zbourat jeden ze čtyř neobydlených panelových domů. Obec místo něj plánuje postavit přízemní komplex šesti menších bytů. Je o ně totiž větší zájem a nebude problém je naplnit. Obrnice na to chtějí použít dotaci, kterou mohou získat jako takzvaná vyloučená lokalita.

"Rádi bychom to stihli ještě letos, teoreticky se to dá udělat za osm měsíců," řekla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Jestli Obrnice letošní termín stihnou, záleží na několika okolnostech. Především jim musí ministerstvo pro místní rozvoj přiznat dotaci celkem na 3,5 milionu korun. Zároveň je potřeba, aby co nejdříve získaly demoliční výměr na zbourání starého paneláku.

S tím souvisí třetí podmínka: hned po zbourání může začít stavba, ale jen tehdy, když se povede rychle uzavřít výběrové řízení na firmu, která byty postaví.

Ambiciózním plánem by Obrnice aspoň částečně vyřešily dva dlouholeté problémy. Jednak se zbaví aspoň jednoho nepotřebného panelového domu, jednak získají menší byty, o které je zájem.

O malé byty bude velký zájem, odhaduje starostka

"Obecně je na Mostecku možná až přebytek bytů, ale jen těch větších. Malých je naopak nedostatek. Mám dojem, že budeme muset nakonec dělat nějaké výběrové řízení, protože zájem bude větší, než je počet bytů," zmínila Miklošová.

Pokud se letošní plán podaří, zkusí v něm vesnice se dvěma a půl tisíci obyvateli pokračovat u dalších nepotřebných paneláků. Už nyní se zdá totiž jasné, že nejspíš nikdy nesežene zhruba čtyřicet milionů na opravu věžového domu s velkými byty, o které není zájem.

Na stavbu bytů o velikosti 1+1 a 2+0 chtějí Obrnice použít vedle dotace i vlastní zhruba dva miliony korun. Celková částka na demolici i stavbu je relativně nízká, měla by být do šesti milionů korun.

"Ze starého domu zůstanou základy a přivedené sítě, které využijeme. Tím ušetříme, když nemusíme přivádět nové," uvedla Miklošová.

Obrnice podle studie patří mezi vyloučené lokality

Obrnice v posledních letech získaly dotace v celkové výši zhruba 120 milionů korun. Přispěla k tomu skutečnost, že v rámci studie sociologa Ivana Gabala byly zařazeny mezi vyloučené lokality.

V Obrnicích totiž žije téměř polovina lidí romského původu. Vesnice tak má velkou šanci uspět v projektech sociální podpory, mezi něž se dá řadit i záměr stavby šesti menších bytů.

"Nejen, že o malé byty žádají mladí lidé, ale chtějí do nich i ti, kteří žijí v bytech 3+1 či 4+1. Stále víc jich totiž nemá na to, aby si je mohli dovolit," uvádí Miklošová.

Zároveň zdůraznila, že v Obrnicích nejsou kvůli vyššímu počtu romských obyvatel větší problémy. "Snažíme se tady pomáhat všem nezaměstnaným, děláme různé projekty třeba s úřadem práce," uvádí starostka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video